Ահազանգ. Ծնունդով Մարտակերտից հայաստանցու ծննդավայրը անձնագրում նշել են Ադրբեջան
Երևանի ավագանու նախկին անդամ, ճարտարապետ Արսեն Կարապետյանն ահազանգում է՝ Հայաստանում ծնունդով մարտակերտցի քաղաքացու անձագրում ծննդավայրը նշել են որպես Ադրբեջան։
«Ընկերս վերադարձել է Հայաստան, երկար գործընթաց անցել՝ քաղաքացիություն ստանալու համար։ Ուրախ-ուրախ գնաց վերջապես անձնագիր ստանալու եւ տխուր վերադարձավ։
Մարտակերտից է ծնունդով։ Ծննդյան վայրը գրել են՝ Ադրբեջան։ Վիճել ՝, վրդովվել, ասել են՝ մեզ էլ հաճելի չէ, բայց էս է կարգը։ Հիմա հարց, էս բառը, որ գրում են, ի՞նչ է նշանակում։ Ո՛չ Ադրբեջանական ՍՍՀ (էլի հաճելի չէր լինի, բայց գոնե հասկանալի), ո՛չ ԼՂՀ, չէ, պարզապես Ադր-ջան։
Այսպիսի պետություն երբեք չի եղել, թե՞ աշխարհագրական անվանում ա։ Հիմա ընկերս ասում ա, լավ, վերջապես երազածս քաղաքացիությունը ստացա, էն էլ պարզվեց ազրբեջանից եմ։ Սա ի՞նչ անասնություն ա։ Էն որ ասում ենք դավաճանույթուն բան, բա է՞ս չի մեր պետական մոտեցումն ու կոնցեպտը։
Չեմ ընդունում, որ սա զուտ անգրագիտություն կամ փնթիություն է։ Էլ ինչի՞ մասին ենք խոսում, ինչ կարգավիճակ, ինչ բան։ Չգիիտեմ, երբվանից է այս կարգը հաստատված, հուշե՛ք, եթե գիտեք»։
Ընկերս վերադարձել է Հայաստան, երկար գործընթաց անցել՝ քաղաքացիություն ստանալու համար։ Ուրախ-ուրախ գնաց վերջապես անձնագիր...

Место рождения армянина из Мартакерта в паспорте указано как Азербайджан
Бывший член Совета старейшин Еревана, архитектор Арсен Карапетян бьет тревогу - в Армении в паспорте родившегося в Мартакерте гражданина, место его рождения было отмечено как Азербайджан.
«Мой друг вернулся в Армению, прошел долгий процесс получения гражданства. Наконец радостным он отправился получать паспорт, но вернулся грустным.
Он родился в Мартакерте. Место рождения написали: Азербайджан. Он стал спорить, разгневался, но ему ответили, что «нам тоже не нравится, но таков порядок». Теперь вопрос: что означает это слово, которое они пишут? Не Азербайджанская ССР (опять же неприятно, но хотя бы понятно), не НКР, нет, просто Азербайджан.
Такого государства никогда не существовало, или это географическое название? Теперь мой друг говорит, хорошо, я наконец получил гражданство, о котором мечтал, и оказалось, что я азербайджанец. Это что за скотство? Когда мы говорим предательство, и т. д., не это ли наш государственный подход и концепция?
Не принимаю, что это просто невежество или неряшливость. О чем еще мы говорим, о каком статусе, о чем еще? Не знаю, с каких пор был утвержден этот порядок, подскажите, если знаете».