Զոհված զինծառայողների աճյունների և անհետ կորածների որոնողական աշխատանքները վերսկսել են
Արցախի ՆԳ նախարարության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարարական ջոկատներն այսօր զոհված զինծառայողների աճյունների և անհետ կորած զինծառայողների որոնողական աշխատանքները վերսկսել են 4 ջոկատով՝ Հադրութի շրջանում, Վարանդայի (Ֆիզուլի) և Ջրականի (Ջեբրայիլ) ուղղություններում:
«Ռուսական կողմի հետ բանակցությունների արդյունքում այսօր թույլտվություն արդեն ստացանք փրկարար-որոնողական աշխատանքներ կատարել Արցախի վերահսկողությունից դուրս գտնվող բնակավայրերում և ջոկատներն արդեն անցել են աշխատանքի»,- Panorama.am-ին ասաց արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը:
Նա նշեց, որ, փաստորեն, իրենց ենթադրությունները ճիշտն էին՝ Ադրբեջանն այդ տարածքներում աշխատանքներ էր կատարում, դրա համար չէր թողում որոնողական աշխատանքներ իրականացնել:
Փետրվարի 15-ից որոնումները դադարեցվել էին ադրբեջանական կողմի պահանջով:
Զինադադարից հետո՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից առ այսօր, որոնումների արդյունքում հայտնաբերվել են 1485 զոհված զինծառայողի (ռազմագործողությունների մասնակից) և քաղաքացիական անձանց աճյուններ:

Госслужба по ЧС Арцаха: Поиски тел погибших и пропавших без вести военнослужащих возобновлены
Государственная служба по чрезвычайным ситуациям министерства внутренних дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) сообщает, что сегодня, 2 марта, 4 спасательных отряда возобновили поиски тел погибших и пропавших без вести военнослужащих в Гадрутском районе и по направлениям Варанда (Физули), Джракан (Джебраил).
«В результате переговоров с российской стороной сегодня мы получили разрешение на проведение поисков-спасательных работ в населенных пунктах, находящихся не под контролем Арцаха, и отряды уже приступили к работе», – сказал в беседе с корреспондентом  Panorama.am начальник управления информации и связей с общественностью Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Унан Тадевосян.
По его словам, по сути, их предположения подтвердились – Азербайджан на этих территориях проводил работы, поэтому не позволял проводить там поисковые работы.
Поиски были прекращены с 15-го февраля по требованию азербайджанской стороны.
После прекращения огня, с 13 ноября 2020 года по сегодняшний день, в результате поисковых работ было обнаружено 1485 тел убитых военнослужащих (участников боевых действий) и гражданских лиц.