Պենտագոնը հայտնել է Ուկրաինային 150 միլիոն դոլար հատկացնելու պայմանները
ԱՄՆ-ը Ուկրաինայի անվտանգության աջակցության նախաձեռնության (USAI) շրջանակներում 150 միլիոն դոլար կտրամադրի այն բանից հետո, երբ համոզվի, որ Կիևը զգալի առաջընթաց է գրանցել պաշտպանական բարեփոխումների ոլորտում:«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնել են Պենտագոնից:
Ամերիկյան ռազմական գերատեսչությունը պարզաբանել է, որ դրանք ազգային պաշտպանության բյուջետային հատկացումների մասին ԱՄՆ օրենքի պահանջներն են:
Պենտագոնը նաև կոչ է արել Ուկրաինային շարունակել բարեփոխումները՝ ռազմական արդյունաբերության և գնումների ոլորտում թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացման, պաշտպանության ոլորտի արդիականացման և զինված ուժերի քաղաքացիական վերահսկողության ուժեղացման ուղղությամբ:
Երկուշաբթի օրը Պենտագոնի խոսնակ Ջոն Քիրբին հայտարարել էր, որ Կիևը 125 միլիոն դոլար ռազմական օգնություն կստանա, որը ներառում է զենքի մատակարարում և ուսուցում: ԱՄՆ պաշտպանության բյուջեի նախագիծը, որը հաստատվել է Կոնգրեսի կողմից, նախատեսում է 2021 ֆինանսական տարվա ընթացքում 250 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ռազմական օգնության տրամադրում Ուկրաինային:
Փետրվարի սկզբին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենն Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբային վստահեցնում էր, որ Ջո Բայդենի վարչակազմը պատրաստ է ռազմական օգնություն ցուցաբերել Կիևին, այդ թվում՝ մահաբեր զենքեր:
Ռուսաստանը բազմիցս շեշտել է, որ Կիևին զենքի մատակարարումը կհանգեցնի Դոնբասում հակամարտության սրմանը: Եվրոպական քաղաքական գործիչների մեծամասնությունը նույնպես դեմ էին դրան: Օրինակ, ԵԱՀԿ նախկին նախագահ, Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը ասել է, որ Ուկրաինա զենք ուղարկելը ճգնաժամից դուրս գալու ծայրաստիճան ռիսկային և հակարդյունավետ միջոց է:

The Pentagon on Monday announced a $125 million security assistance package for Ukraine, with another $150 million contingent on Kyiv making progress on reforms and anti-corruption efforts, The Hill reported.
The $125 million package for the Ukraine Security Assistance Initiative “includes training, equipment, and advisory efforts to help Ukraine’s forces preserve the country’s territorial integrity, secure its borders, and improve interoperability with NATO,” the Pentagon said in a statement.
The money — meant to help Ukraine to better defend itself against Russian aggression and funded through foreign military financing with the State Department — will go toward two armed Mark VI patrol boats; counter-artillery radars and tactical equipment; support for a satellite imagery and analysis capability; and equipment for military medical treatment and combat evacuation procedures, according to the statement.
Another $150 million, appropriated by Congress in fiscal 2021, is conditional on Ukraine's progress on defense reforms.
The Pentagon “encourages Ukraine to continue to enact reforms that strengthen civilian control of the military, promote increased transparency and accountability in defense industry and procurement, and modernize its defense sector in other key areas in line with NATO principles and standards,” the statement reads.