ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները փակեցին Արշակունյանց պողոտան ու վանկարկեցին «Ազգ, բանակ, հաղթանակ»:
«Այսօրվա այս անօրինական իշխանությունը, հանձինս դասալիք Նիկոլ Փաշինյանի, փորձում են դատել ազգի հերոսներին, այն մարդկանց, ովքեր ազատագրել են Շուշին: Իսկ սա ոչ թե հանձնել է Շուշին, այլ ծախել է ու երեկ Հրապարակից փորձում էր ծաղրել ազգային հերոսներին»,- հայտարարեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
«Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի ղեկավար, «Հայրենիքի փրկության շարժման» խորհրդի անդամ Անդրանիկ Թևանյանն ասաց, որ թուրքական միջնորդությամբ և հովանավորությամբ դատավարության դատախազական ներկայացուցիչները եկան, հավաքի մասնակիցներն այդպես՝ ճանապարհը փակելով, իրենց վերաբերմունքն արտահայտեցին:
ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը կոչ արեց նրանց, ովքեր հավատում են, որ փառապանծ գեներալներին են միայն և ամենակարևոր գրավականը մեր անկախության և հոզորության, ովքեր պատրաստ չեն դավաճանի հետ շարունակել գոյակցությունը, մարտի 3-ին ժամը 16:00-ին Բաղրամյան պողոտայում մասնակցել Հայրենիքի փրկության շարժան հանրահավաքին:
Ռ.Քոչարյանի աջակիցները մի քանի րոպե Արշակունյանց պողոտայի մի կողմը փակելուց հետո հավաքվեցին դատարանի դիմաց:
Անդրանիկ Թևանյանն այնուհետև առաջարկեց երթով շարժվել ու միանալ Բաղրամյան պողոտայում շուրջօրյա հավաք անցկացնող քաղաքացիներին
Հիշեցնենք, որ ժամը 13:00-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, նախագահությամբ Աննա Դանիբեկյանի (Շենգավիթի նստավայր), պետք է շարունակվի սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով քննությունը։
Այս գործով անցնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՊՆ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը և նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը։

Сторонники Роберта Кочаряна перекрыли проспект Аршакуняца в Ереване
Сторонники второго президента Армении Роберта Кочаряна перекрыли проспект Аршакуняца в Ереване, скандируя «Нация, армия, победа!»
«Сегодняшняя нелегитимная власть во главе с дезертиром Николом Пашиняном пытается судить героев нации, людей, освободивших Шуши. Этот же (Никол Пашинян. – ред.) не сдал Шуши, а продал его и вчера пытался с Площади Республики высмеивать национальных героев», – сказал один из участников акции.
Глава исследовательского института «Политэкономия», член совета требующего отставки Пашиняна с поста премьера Армении Движения за спасение Родины Андраник Теванян в свою очередь отметил: при посредничестве и спонсировании Турции представители прокуратуры, участвующие в судебном разбирательстве, пришли, а участники акции перекрыли дорогу, таким образом выразив свое отношение.
Глава молодежной организации РПА Айк Мамиджанян призвал тех, кто считает, что лишь славные генералы – самая надежная гарантия нашей независимости и мощи, тех, кто не готов и дальше сосуществовать с предателем, принять участие в митинге Движения за спасение Родины – 3 марта в 16:00 на проспекте Баграмяна в Ереване.
Перекрыв на несколько минут одну сторону проспекта Аршакуняца, сторонники Р. Кочаряна собрались затем перед судом.
Андраник Теванян предложил пройти шествием и присоединиться к гражданам, проводящим круглосуточный митинг на проспекте Баграмяна.
Ранее сообщалось, что во вторник, 2 марта, в 13:00, в суде общей юрисдикции города Ереван (резиденция Шенгавита), под председательством судьи Анны Данибекян, продолжатся слушания по делу о предполагаемом свержении конституционного строя.