Արա Սաղաթելյանի հետ ընտանիքի անդամների տեսակցության սահմանափակումը հանվել է. Պաշտպան
ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին կալանավորելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքն արդեն հասել է վերաքննիչ դատարան, մուտք է եղել, երեկոյան կմակագրվի կոնկրետ դատավորի: Panorama.am-ին տեղեկացրեց Ա. Սաղաթելյանի պաշտպան Հակոբ Ենոքյանը:
«Երեկ տեսակցել եմ պարոն Սաղաթելյանին: Մարտական է տրամադրված, մեղքը չի ընդունում, ընդունելու բան էլ չկա, մինչև վերաքննիչ դատարանով արդարությունը վերականգնենք: Մեծ հույս ունենք վերաքննիչ դատարանից»,- ասաց փաստաբանը:
Հ. Ենոքյանը հայտնեց, որ վերացվել է ընտանիքի անդամների, մասնավորապես կնոջ ու որդու՝ տեսակցելու սահմանափակումը:
«Միջնորդել էի, այդ սահմանափակումը քննիչը վերացրել է»,- ասաց նա:
Ավելի վաղ փաստաբանն ասել էր, որ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պարագայում ընդունված պրակտիկա է, որ կալանավորված անձանց հետ կապված ընտրում են կանխարգելիչ միջոց, որ անձը չհաղորդակցվի այլ անձանց հետ, բայց պարոն Սաղաթելյանի մասով արգելքը նաև վերաբերում էր ընտանիքի անդամներին, մասնավորապես, կնոջն ու 10-ամյա որդուն:
«Պատճառ չէր նշվել, ընդհանուր գրված էր քննչական գործողություններն ապահովելու անհրաժեշտության համար, սակայն տարանջատած չէր, թե ինչու հենց կնոջ ու երեխայի հանդեպ էլ պետք է կիրառվեր: Միջնորդություն ներկայացրեցի այդ մասով ու սահմանափակումը հանվեց»,- ասաց Հակոբ Ենոքյանը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել երկու ամսով կալանավորել Արա Սաղաթելյանին՝ բավարարելով քննիչի միջնորդությունը:
Արա Սաղաթելյանին մեղադրում են ՀՀ ՔՕ 226 (ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը), 226.2 (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայինորեն արդարացնելը կամ քարոզելը), 307.4 (ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելը) հոդվածների հատկանիշներով:

Жалоба на решение Суда общей юрисдикции Еревана о заключение под стражу бывшего руководителя Аппарата Национального Собрания Ара Сагателяна уже поступила в Апелляционный суд, уже оприходована, вечером будет закреплена за конкретным судьей. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил адвокат А. Сагателяна Акоп Енокян.
«Вчера я встречался с господином Сагателяном. Он настроен по-боевому, свою вину не признает, не в чем признавать, пока мы не восстановим справедливость в Апелляционном суде. Мы возлагаем большие надежды на Апелляционный суд», - сказал адвокат.
А. Енокян сообщил, ограничение на свидание членов семьи с Ара Сагателяном, в частности его жены и сына, снято.
«Я выступил с ходатайством, следователь снял это ограничение», - сказал он.
Ранее адвокат заявлял, что в случае Следственного департамента СНБ - принятая практика выбирать меру пресечения в отношении заключенного под стражу лица, чтобы человек не общался с другими лицами, но в случае г-ном Сагателяном ограничение распространяется и на членов его семьи, в частности на жену и 10-летнего сына.
«Причина не была указана, в общем было написано - для обеспечения необходимости следственных действий, однако не разделялось, почему ее следует применять именно к жене и ребенку. Я подал ходатайство по этой части, и ограничение было снято», - сказал Акоп Енокян.
Напомним, 21 февраля суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армине Меликсетян принял решение о заключении под стражу Ара Сагателяна сроком на два месяца, удовлетворив ходатайство следователя.
Ара Сагателяну, предъявлено обвинение по статьям 226 (возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды), 226.2 (публичные призывы к насилию, публичное оправдание или пропаганда насилия), 307.4 (нарушение правил публикации или распространения информация во время правового режима военного положения) УК РА.