Բաքուն պահում է Հայաստանի հարյուրից ավելի քաղաքացիների
Ադրբեջանը պահում է Հայաստանի հարյուրից ավելի քաղաքացիների, և այս հարցի լուծման ձգձգումը հետաձգում է Երևանի և Բաքվի միջև երկխոսության մեկնարկը: Այս մասին Ռիա Նովոստիին ասել է Սփյուռքի գործերով հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։
Նա նշել է, որ փետրվարի 24-ից մարտի 2-ը Ռուսաստան կատարած այցի ընթացքում նա այդ հարցը քննարկել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոյի հետ շփումներում:
«Մեզ համար ամենակարևոր թեման հայ ռազմագերիների և գերիների վերադարձն է Ադրբեջանից: Եվ ես այդ հարցը քննարկել եմ նաև Ռուսաստանի արտգործնախարարությունում կայացած հանդիպմանը։ Գիտեմ, որ նրանք հարյուրից ավելի են, բայց ես հստակ թիվ չունեմ: Եվ, հետևաբար, մենք երկխոսություն ենք վարում, քանի որ ուզում ենք նաև պարզել, թե քանի մարդ է հայտնվել ադրբեջանական գերության մեջ, նրանք (Բաքու - խմբ.) դա ավելի լավ գիտեն:
Ռազմական գործողությունների պատճառով դա պարզ է, որ մենք ունենք այն մարդկանց ցուցակը, որոնց մենք գիտենք, որ գտնվում են Ադրբեջանում, և դեռ կա անհայտ կորածների ցուցակ: Եվ այս դեպքում թվերն անընդհատ փոխվում են», - ասել է Սինանյանը։
Նրա խոսքով, Երևանը հույս ունի, որ Մոսկվան կշարունակի իր ներդրումն ունենալ այս խնդրի կարգավորմանը:
Հիշեցնենք՝ օրերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Բաքուն բոլոր ռազմագերիներին է հանձնել Երևանին, իսկ նմացած պատանդներին անվանեց «դիվերսանտներ»։

More than 100 Armenian citizens are being held in Azerbaijan, while the delay in resolving this issue postpones the start of a dialogue between Yerevan and Baku, Armenia’s High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan told RIA Novosti in an interview on Wednesday.
He noted that during his visit to Russia from February 24 to March 2, he discussed the issue with Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko.
"The most important issue for us is the repatriation of Armenian prisoners of war and captives from Azerbaijan. I also discussed this issue at the meeting held at the Russian Foreign Ministry ... I know there are more than a hundred of them, but I do not know the exact number. Therefore, among other things, we are conducting a dialogue, because we want to find out how many people are being held in Azerbaijani captivity, they [Baku, ed.] know it better.
“In the wake of the hostilities, it is clear that we have a list of people, who, as we know, are in Azerbaijan, and there is also a list of missing persons. And in this case, the numbers are constantly changing,” Sinanyan said.
According to him, Yerevan hopes that Moscow will continue to contribute to the settlement of the issue.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev said earlier that Baku “has handed over all Armenian prisoners of war to Yerevan”, calling the remaining prisoners "saboteurs".