ՀՀ շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ, ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խոսել է հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի՝ ԱՄՆ տեղափոխության մասին:
«Ես որևէ կերպ չեմ խրախուսել նրա որոշումը, բացարձակապես, նույնիսկ ես նրան առաջարկել եմ հնարավորություն ստեղծել, որ այդ օժանդակությունը Հայաստանում շախմատ սիրողների կողմից տրամադրվի: Ինքն ասել է, որ վերադառնալու է, երբ իր նկատմամբ վերաբերմունքը փոխվի, և նախկինի նման շախմատը հարգվի Հայաստանում»,-ասել է ՀՀ 3-րդ նախագահը լրագրողների հետ զրույցում:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Արոնյանը հայտնել էր ԱՄՆ տեղափոխության և այդ երկրի հավաքականում հանդես գալու մասին:

Левон Аронян сказал Сержу Саргсяну, при каком условии вернется в Армению
Третий президент Армении, глава Федерации шахмат Серж Саргсян коснулся переезда гроссмейстера Левона Ароняна в США.
«Я никоим образом не поощрял его решение, абсолютно. Я даже ему предлагал создать возможность для содействия ему со стороны ценителей шахмат в Армении. Он сказал, вернется, когда изменится отношение к нему и, как и в прошлом, шахматы будут уважаемы в Армении», – отметил Серж Саргсян.
Напомним, что лидер армянских шахмат Левон Аронян сообщил ранее о решении покинуть Армению и выступать за сборную США.