Բաքուն պահում է Հայաստանի հարյուրից ավելի քաղաքացիների
Ադրբեջանը պահում է Հայաստանի հարյուրից ավելի քաղաքացիների, և այս հարցի լուծման ձգձգումը հետաձգում է Երևանի և Բաքվի միջև երկխոսության մեկնարկը: Այս մասին Ռիա Նովոստիին ասել է Սփյուռքի գործերով հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։
Նա նշել է, որ փետրվարի 24-ից մարտի 2-ը Ռուսաստան կատարած այցի ընթացքում նա այդ հարցը քննարկել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոյի հետ շփումներում:
«Մեզ համար ամենակարևոր թեման հայ ռազմագերիների և գերիների վերադարձն է Ադրբեջանից: Եվ ես այդ հարցը քննարկել եմ նաև Ռուսաստանի արտգործնախարարությունում կայացած հանդիպմանը։ Գիտեմ, որ նրանք հարյուրից ավելի են, բայց ես հստակ թիվ չունեմ: Եվ, հետևաբար, մենք երկխոսություն ենք վարում, քանի որ ուզում ենք նաև պարզել, թե քանի մարդ է հայտնվել ադրբեջանական գերության մեջ, նրանք (Բաքու - խմբ.) դա ավելի լավ գիտեն:
Ռազմական գործողությունների պատճառով դա պարզ է, որ մենք ունենք այն մարդկանց ցուցակը, որոնց մենք գիտենք, որ գտնվում են Ադրբեջանում, և դեռ կա անհայտ կորածների ցուցակ: Եվ այս դեպքում թվերն անընդհատ փոխվում են», - ասել է Սինանյանը։
Նրա խոսքով, Երևանը հույս ունի, որ Մոսկվան կշարունակի իր ներդրումն ունենալ այս խնդրի կարգավորմանը:
Հիշեցնենք՝ օրերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Բաքուն բոլոր ռազմագերիներին է հանձնել Երևանին, իսկ նմացած պատանդներին անվանեց «դիվերսանտներ»։

Азербайджан удерживает более ста граждан Армении, и затягивание решения этого вопроса отодвигает запуск диалога между Ереваном и Баку, заявил в интервью РИА Новости главный уполномоченный Армении по делам диаспоры Заре Синанян.
Синанян отметил, что в ходе своего визита в Россию 24 февраля - 2 марта он обсудил этот вопрос в контактах с заместителем министра иностранных дел РФ Андреем Руденко.
«Самая главная тема для нас - это возвращение из Азербайджана армянских военнопленных и удерживаемых лиц. И этот вопрос в том числе я обсуждал на встрече в МИД России... Я знаю, что их больше ста, но конкретной цифры у меня нет. И поэтому в том числе мы ведем диалог, потому что тоже хотим выяснить, сколько людей оказалось в азербайджанском плену, они (Баку - ред.) знают это лучше. Из-за военных действий понятно, что у нас есть список людей, которые мы знаем, что находятся в Азербайджане, и еще есть список пропавших без вести. И в данном случае цифры постоянно меняются», - добавил Синанян.
По его словам, Ереван надеется, что Москва будет и далее способствовать урегулированию этого вопроса.
Напомним, на днях президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил, что Баку передал Еревану всех военнопленных, а оставшихся заложников назвал «диверсантами».