Օկուպացված Շուշիում ադրբեջանցիները վանդալիզմի են ենթարկել ԽՍՀՄ պետական գործիչ Հովհաննես Թևոսյանի հուշարձանը
11:54 05/03/2021
Օկուպացված Շուշիում ադրբեջանցիները վանդալիզմի են ենթարկել, գետնին տապալել ԽՍՀՄ պետական գործիչ, Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս Հովհաննես (Իվան)  Թևոսյանի կիսանդրին։
Հովհաննես Թևոսյանը բնիկ Շուշիից էր․ ծնվել էր 1902թ․-ի հունվարի 4-ին Շուշիում:
1927-1936 թվականներին ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել ժողովրդական տնտեսության ոլորտում։ 1936-1939 թվականներին` ԽՍՀՄ պաշտպանության արդյունաբերության ժողկոմի 1-ին տեղակալ, 1939 թվականից` նավաշինական արդյունաբերության, 1940 թվականից՝ սև մետալուրգիայի ժողկոմ, 1948-1950 թվականներին՝ մետալուրգիական արդյունաբերության, 1950-1953 թվականներին՝ սև մետալուրգիայի արդյունաբերության նախարար, 1956 թվականից՝ ԽՍՀՄ դեսպան Ճապոնիայում։ 1937-1958 թվականներին եղել է ԽՍՀՄ ԳԽ պատգամավոր։
Հովհաննես Թևոսյանը մահացել է 1958թ. մարտի 30-ին Մոսկվայում և հուղարկավորված է Կրեմլի պատի գերեզմանատանը։ Այստեղ թաղվել են Խորհրդային Միության պետական, կուսակցական ու ռազմական գործիչները։

В Шуши азербайджанцы осквернили памятник государственному деятелю СССР Ованесу Тевосяну
В оккупированном Шуши азербайджанцы подвергли вандализму и сбили бюст государственного деятеля СССР, героя Социалистического Труда Ованеса (Ивана) Тевосяна. Ованес Тевосян был уроженцем Шуши․ Родился 4 января 1902 года в Шуши.
С 1927 по 1936 год занимал руководящие посты в области народного хозяйства. С 1936 по 1939 год он был первым заместителем Народного комитета оборонной промышленности СССР, с 1939 года - наркомом судостроительной промышленности, с 1940 года – наркомом черной металлургии, с 1948 по 1950 год – министром металлургической промышленности, 1950-1953 гг. - министром черной металлургии, с 1956 года  был назначен послом СССР в Японии. В 1937-1958 годах был депутатом Верховного Совета СССР.
Ованес Тевосян умер 30 марта 1958 года. Похоронен на кладбище у Кремлевской стены в Москве. Здесь похоронены государственные, партийные и военные деятели Советского Союза.