Իրանում կանխվել է ինքնաթիռի առևանգման փորձը
Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի  թռիչքային անվտանգության ստորաբաժանումը մարտի 5-ին հայտնել է, որ մարտի 4-ի երեկոյան ձախողվել է Ահվազից Մաշհադ ուղևորվող ուղևորատար ինքնաթիռի առևանգման փորձը, փոխանցում է regnum.ru-ն։
Ըստ ԻՀՊԿ-ի թռիչքային անվտանգության ծառայության, ձախողվել է «Iran Air Fokker 100» մարդատար ինքնաթիռի առևանգումը, որը Ահվազի օդանավակայանից ժամը 22: 10-ին ուղևորվել է Մաշհադ, իսկ հանցագործը ձերբակալվել է։
«Ըստ նախնական հայտարարությունների ՝ հանցագործը առևանգելուց հետո փորձել է ինքնաթիռով վայրէջք կատարել Պարսից ծոցի հարավային երկրներից մեկի օդանավակայանում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդվում է նաև, որ ինքնաթիռի ուղևորները այլընտրանքային չվերթով մեկնել են իրենց դեպի իրենց նպատակակետ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ դեպքի մանրամասները հետաքննում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) անվտանգության ծառայությունը:

В Иране предотвратили угон пассажирского самолета
Сотрудники Корпуса стражей исламской революции Ирана предотвратили угон пассажирского самолета авиакомпании Iran Air, вылетевшего из Ахваза на западе страны в Мешхед. Об этом сообщило иранское информационное агентство Tasnim со ссылкой на сообщение военных.
Как сообщили в КСИР, самолет Fokker 100 взлетел с десятиминутной задержкой в 22:10 (21:40 мск) 4 марта. «По предварительным данным, злоумышленник собирался посадить самолет в аэропорту одного из арабских государств на юге Персидского залива», — говорится в сообщении КСИР.
Борт удалось экстренно посадить в аэропорту города Исфахан в центральной части страны, злоумышленника задержали, передает РБК.