Ալիևը բռնել է Նիկոլի կոկորդից, ունի նրա դեմ փաստեր. Արփինե Հովհաննիսյան
«Իհարկե, իմքայլականների ինտելեկտը չի հերիքում հասկանալու, որ Վճռաբեկ դատարանի դատավոր չընտրելով իրենք չեն վնասում Ռուբեն Վարդազարյանին»,- այսօր «Հայրենիքի փրկության շարժման» հանրահավաքից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախկին փոխխոսնակ Արփինե Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ գնահատական կարելի է տալ իմքայլականների՝ ԲԴԽ նախագահի նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքին։
Նրա խոսքով, իմքայլականներն իրենց այդ քայլով վնաս են պատճառում այն 1000-ավոր քաղաքացիներին, որոնց գործերի քննությունն էլ ավելի է հետաձգվում՝ դատավոր չլինելու պատճառով։
Ինչ վերաբերում է իշխանականների՝ ԲԴԽ նախագահի նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքին և պահվածքին, ապա Արփինե Հովհաննիսյանն ուրախությամբ նշեց, որ ԲԴԽ նախագահը «մարդկային» ձևով է արձագանքել «բնազդային» մղումների ուժով այն «լկտի» արշավին, որ կազմակերպված էր իր դեմ՝ Փաշինյանի ու նրա «երիտթուրք» արդարադատության նախարարի կողմից։
«Դա խայտառակություն էր։ Եվ խայտառակությունը բնավ այն չէր, որ իմքայլականներն իբր քննադատություններ էին հնչեցնում, այլ այն, որ մեր երկիրը 4 ամիս է պարտության տրամադրությունից դուրս չի գալիս, մենք ունենք շատ խնդիրներ՝ կապված անտուն մնացած և անհետ կորած մարկանց հետ։ Սա մեր բոլորի ողբերգությունն է, իսկ իշխանությունը դա չի ընկալում։ ԲԴԽ նախագահին ես ինքս էլ հարցեր ունեմ, բազմաթիվ հարցեր՝ բովանդակային տիրույթում։ Բայց իրավիճակն ավելի ադեկվատ պետք է գնահատել։ Դավաճանների խունտան համարում է, որ իրենք 7000-ի գլուխ կերել են, թուրքի սրնգի տակ պարում են..., Սյունիքը հանձնում են, քննադատողներին էլ կարող են կալանքի տակ պահել։ Ու իրենց թվում է, թե դա կմարսեն»,- նկատեց նա։
Արփինե Հովհաննիսյանը նշեց՝ փաստը ցույց է տալիս, որ իշխանությունները խորը և անբարեխիղճ մոլորության մեջ են։
Նա վստահեցրեց՝ իշխանությունները չեն մարսելու և պատժվելու  են՝ «դավաճանի» պիտակով, ու անզորությունից «ատամների կռճտոցը», որ լսվում էր խորհրդարանի ամբիոնից, լինելու է ուղղակի հերթական «անզորության», «չարության» դրսևորումը։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, թե Զանգեզուրն իրենց պատմական հողն է, ու դրան եղած արձագանքին, որը ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մակարդակով եղավ, Արփինե Հովհաննիսյանը նշեց, որ արդեն 3 տարի է, ինչ Ադրբեջանի հոխորտանքներին ՀՀ բարձրագույն իշխանության մակարդակով որևէ պատասխան չի տրվում։
«Եվ ցանկացած ողջամիտ մարդու մոտ հարց է առաջանում՝ լավ, էդ մարդը ինչո՞ւ չի պատասխանում Ալիևին։ Դրա պատասխանն այն է, որ Ալիևը բռնել է Նիկոլի կոկորդից, ունի նրա դեմ փաստեր, և լավ չափել է նրա վախը։ Եվ մեր պետությունը 4 ամիս շարունակ ամորձատված վիճակում շարունակում է քարշ տալ իր գոյությունը»,- ասաց նա։

«Конечно, интеллекта депутатов фракции «Мой шаг» недостаточно, чтобы понять, что, не избрав судью Кассационного суда, они не вредят Рубену Вардазаряну», -заявила журналистам сегодня перед митингом Движения за спасение Родины бывший вице-спикер НС Арпине Ованнисян, отвечая на вопрос какую оценку можно дать отношению депутатов фракции «Мой шаг» к председателю ВСС.
По ее словам, этим депутаты фракции «Мой шаг» наносят ущерб тысячи гражданам, дела которых еще больше откладываются, потому что нет судьи.
Что касается отношения провластных депутатов к председателю ВСС и их поведения, Арпине Ованнисян с радостью отметила, что председатель ВСС ответил «по-человечески» на «наглую» с «инстинктивными» мотивами кампанию, организованную в лице Пашиняна и его «младотурка» министра юстиции.
«Это позор. И позор был вовсе не в том, что депутаты фракции «Мой шаг» якобы озвучивали критику, а в том, что наша страна уже 4 месяца не выходит из настроения поражения, у нас много проблем, связанных с людьми, оставшимися без крыши над головой, и пропавшими без вести. Это трагедия всех нас, а правительство этого не понимает. У меня у самой есть вопросы к председателю ВСС, много вопросов в контентной сфере. Но ситуацию следует оценивать более адекватно. Хунта предателей считает, что они «съели головы» 7000 наших ребят, танцуют под дудку турка... сдают Сюник, а осуждающих можно держать в заключении. И им кажется, это им сойдет с рук», - отметила она.
Арпине Ованнисян отметила, что факт свидетельствует, что власти находятся в глубоком и недобросовестном заблуждении.
Она заверила, что властям это не сойдет с рук, их накажут, повесив на них ярлык «предателей», а «скрежет зубов», звучащий от слабости с трибуны парламента, будет лишь очередным проявлением «бессилия», «зла».
Что касается заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Зангезур - это их историческая земля, и реакции на это на уровне пресс-секретаря МИД, Арпине Ованнисян отметила, что вот уже 3 года, как на азербайджанскую высокомерность нет никакого ответа на уровне высшей власти РА.
«И у любого здравомыслящего человека возникает вопрос: почему этот человек не отвечает Алиеву? Ответ на это то, что Алиев схватил Никола за горло, у него есть факты против него, и он хорошо измерил его страх. И наше государство уже 4 месяца «кастрировано»», - сказала она.