Հնդկաստանը կարծում է՝ Նյու Դելիում Իսրայելի դեսպանատան մոտ հնչած պայթյունի հետևում կանգնած է Իրանը
Հունվարին Նյու Դելիում Իսրայելի դեսպանատան մոտ կազմակերպված պայթյունի հետևում կանգնած էին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ալ-Քուդսի ուժերը: Հնդկաստանի հակաահաբեկչական գործակալություններն այդպիսի եզրակացության են հանգել կատարված հետաքննության ընթացքում: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին երկուշաբթի հաղորդել է «The Hindustan Times»-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները:
Փորձագետների կարծիքով, ենթադրաբար, ահաբեկչությունը նախապատրաստել էր Իրանը, իսկ ծրագիրն իրականացրել էին տեղի շիայական ասոցիացիայի ներկայացուցիչները:
«Այն փաստը, որ ռումբը փոքր հզորության էր, և մարդկային զոհեր ունենալ չէր նախատեսվում, հավանաբար պայմանավորված էր նրանով, որ Իրանը չէր ցանկանում փչացնել հարաբերությունները բարեկամ երկրի՝ Հնդկաստանի հետ»,- ահաբեկչության հակազդման ոլորտում փորձագետի խոսքերը մեջբերում է պարբերականը:
Ըստ թերթի՝ դեպքի վայրում հայտնաբերվել է Հնդկաստանում Իսրայելի դեսպանին ուղղված նամակ: Դրանում հաղորդագրության հեղինակը դիվանագետին անվանում է ահաբեկիչ: Քննությունը ցույց է տվել, որ նամակը գրվել է իրանցու կողմից, հայտնում է թերթը:
Իսրայելի դիվանագիտական ներկայացուցչության մոտ պայթյունը որոտացել է Նյու Դելիի կենտրոնում, հունվարի 29-ին: Տուժողներ չեն եղել:

Индия считает, что за взрывом бомбы возле посольства Израиля в Нью-Дели стоит Иран
Силы «Аль-Кудс» Корпуса стражей исламской революции (элитные части ВС Ирана) стояли за взрывом у посольства Израиля в Нью-Дели, который произошел в январе. К такому выводу пришли контртеррористические ведомства Индии в ходе расследования, сообщила в понедельник со ссылкой на источники газета The Hindustan Times, передает ТАСС.
Как утверждают эксперты, Иран якобы спланировал теракт, а реализовали план представители местного шиитского объединения.
«Тот факт, что бомба была небольшой мощности, что человеческих жертв не планировалось, вероятно, был обусловлен нежеланием иранцев портить отношения с дружественной страной – Индией», - приводит издание слова индийского эксперта в сфере противодействия терроризму.
Как отмечает газета, на месте происшествия было обнаружено письмо, адресованное послу Израиля в Индии. В нем автор послания называет дипломата террористом. Экспертиза показала, что письмо написал иранец, сообщает издание.
Взрыв у израильского диппредставительства прогремел в центре Нью-Дели 29 января. Никто не пострадал.