Աշխարհում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված մարդկանց թիվը գերազանցել է 300 միլիոնը
Աշխարհում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված մարդկանց թիվը գերազանցել է 300 միլիոնը: Այս մասին գրում է Tass-ը՝ հենվելով իշխանությունների, փորձագետների և լրատվամիջոցների տվյալների վրա:
Մինչ օրս արդեն պատվաստվել է մոտավորապես 301,4 միլիոն մարդ, ինչը 2,5 անգամ ավելին է, քան COVID-19-ով վարակվածների թիվը: Այսպիսով, արդեն պատվաստված է աշխարհի բնակչության մոտ 3,8%-ը: Միևնույն ժամանակ, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նախապես նշել էր, որ բնակչության ընդանուր իմունիտետի հասնելու համար անհրաժեշտ է պատվաստել աշխարհի բնակիչների մոտ 70%-ին, իսկ ԱՀԿ եվրոպական վարչության ղեկավար Հանս Քլուգեն նշել է, որ համաճարակն ավարտվելու է միայն 2022 թվականի սկզբին:
Այնուամենայնիվ, իմունիզացիայի մակարդակը կրկին աճում է: Եթե փետրվարի սկզբին աշխարհը օրական ստանում էր միջինը 6 միլիոն պատվաստում, իսկ ամսվա վերջին այս ցուցանիշը նվազեց մինչև 4,4 միլիոն, ապա այս շաբաթ այն ավելացավ՝ հասնելով 7,4 միլիոնի:
Պատվաստված քաղաքացիների թվով առաջատար երկրների հնգյակը կազմում է պատվաստվածների ընդհանուր թվի 50%-ը: Այսպիսով, Միացյալ Նահանգներում արդեն պատվաստվել է ավելի քան 90 միլիոն մարդ, Չինաստանում՝ 52,5 միլիոն, Մեծ Բրիտանիայում՝ շուրջ 23 միլիոն մարդ, Հնդկաստանում՝ 20,7 միլիոն, Բրազիլիայում՝ 10,6 միլիոն մարդ։
Պատվաստված բնակչության համամասնությամբ Իսրայելն առաջին տեղում է (քաղաքացիների ավելի քան 97% -ը), երկրորդը՝ Սեյշելյան կղզիները (84,5%), երրորդը՝ ԱՄԷ-ն (65%):
Ռուսաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների առաջին փուլը, ինչպես մարտի 5-ին ասել է փոխվարչապետ Տատյանա Գոլիկովան, արդեն անցել է ավելի քան 5 միլիոնը (երկրի բնակչության 3.4%-ը): Պատվաստված մարդկանց ընդհանուր թվաքանակով Ռուսաստանն աշխարհում 12-րդ տեղում է: Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի Դաշնությունում կա 4,3 միլիոն վարակակիր:

More than 300 million people worldwide have already been vaccinated against the novel coronavirus, according to TASS estimates based on government, expert and mass media reports.
Approximately 301.4 mln people have been vaccinated by now, which is 2.5 times above the number of COVID-19 infection case. Therefore, about 3.8% of the planet population was vaccinated.
About 70% of the global population should be vaccinated to achieve the herd immunity, the World Health Organization (WHO) said earlier.
The vaccination rate increased to 7.4 mln vaccinations per day during this week, compared to 4.4 mln daily vaccinations in late February.
The top five countries account for 50% of the total figure of vaccinated individuals. Over 90 mln people have already been vaccinated in the United States, 52.5 mln in China, about 23 mln in the United Kingdom, 20.7 mln in India and 10.6 mln in Brazil.
Israel tops the list in terms of the share of vaccinated population (over 97%). Seychelles hold the second place (84.5%) and the UAE is third (65%).
Over 5 mln people (3.4% of the country populations) passed the first stage of coronavirus vaccination, Deputy Prime Minister Tatiana Golikova said on March 5. Russia ranks 12th in terms of the total number of vaccinated people.