Արա Զոհրաբյան. Կամ վարչապետը հրաժարվում է իր առաջարկությունից, կամ նախագահը դիմում է ՍԴ
«Մեր Սահմանադրությունն ուղիղ նախատեսել է, որ Հանրապետության նախագահը պետության գլուխն է, և ինքն է հետևում Սահմանադրության պահապանը։ Սա նշանակում է, որ պետության գլուխը, տեսնելով Սահմանադրության ենթադրյալ խախտումներ, պետք է իր լիազորությունները գործադրի»,-ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՓՊ նախագահ Արա Զոհրաբյանը։
Նա նախագահի նստավայր է եկել թուրքագետ, ԵՊՀ արևելագիտության ֆալուկտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանի, ինչպես նաև Ռոման Ռուստամի Գասպարյանի,
Զինավոր Շահենի Մեղրյանի, Վահագն Ռուբենի Չախալյանի հետ՝ պահանջելու, որ հենց այսօր Արմեն Սարգսյանը դիմի Սահմանդրական դատարան։
Զոհրաբյանն ընդգծեց՝ այս պահին վեճ է առաջացել հանրապետության սահմանդրական մարմինների միջև՝ զինված ուժերի ու վարչապետի, զինված ուժերը պահանջում են վարչապետի հրաժարականը, իր հերթին վարչապետը ՀՀ նախագահին առաջարկել է պաշտոնից ազատել ԳՇ պետին։ Առաջարկությունը Արմեն Սարգսյանն առարկություններով հետ է ուղարկել վարչապետին։
«Նախագահը նշել էր, որ հրամանագրի նախագիծն առերևույթ չի համապատասխանում Սահմանդրության 155-րդ հոդվածի 3-րդ մասին, նաև նշել էր, որ ԳՇ պետի ազատումը կարող է հանգեցնել զինվորական այս խիստ կարևոր կառույցի էական խաթարմանը՝ դրանից բխող սահմանդրական կարգին սպառնացող վտանգներով»,-հիշեցրեց Զոհրաբյանը։
Նշենք, որ Սահմանդրության 155 հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է.
«Զինված ուժերի զինվորական ամենաբարձր պաշտոնատար անձը գլխավոր շտաբի պետն է, որին վարչապետի առաջարկությամբ նշանակում է Հանրապետության նախագահը՝ օրենքով սահմանված ժամկետով: Ոչ պատերազմական ժամանակ գլխավոր շտաբի պետը ենթակա է պաշտպանության նախարարին»։
Փաստաբանը նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը չէր ընդունել այս առարկությունները, ՀՀ նախագահը չի ստորագրել հրամանագիրը, բայց կարծես չի էլ շտապում դիմել Սահմանդրական դատարան։
«Այսօր վերջին օրն է, որ նա կարող է դիմել ՍԴ։ Ստացվում է, որ Հանրապետության նախագահն ընտրել է անգործության ճանապարհը, որի իրավունքը չունի։ Այս պայմաններում նա փոխարեն երկու լուրջ սահմանդրական մարմինների միջև վեճը տեղափոխի դատական հարթակ՝ այսինքն քաղաքակիրթ հարթակ, փաստորեն հրաժարվում է այդ գործիքից ու բոլորիս թողնում է բախտի քմահաճույքին։ Հիմա պատկերացրեք, եթե ԳՇ պետին ազատեցին, բայց վարչապետին չենթարկվեցին վարչապետի հրաժարականը պահանջող մյուս զինվորականները, ի՞նչ է տեղի ունենալու»,-ասաց Զոհրաբյանը։
Նա նշեց, պահանջը ներկայացնում են գրավոր՝ այսօր դիմել Սահմանադրական դատարան՝ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետին ազատելու վերաբերյալ վարչապետի առաջարկությունը Սահմանադրությանը հակասող ճանաչելու պահանջով:
«Եթե նա չդիմի ՍԴ ու մեզ թողնի բախտի քմահաճույթին, ապա մենք՝ նախաձեռնողներս անպայման փորձելու ենք բացահայտել նախագահի վախերը, ինչի՞ց ելնելով է նա վախենում վարչապետից, ինչո՞ւ նա փոխեց իր կեցվածքը, արդյոք նրանից կրկին քաղաքացիության մասին տեղեկանք ուզեցին։ Հիմա չենք անդրադառնում այդ հարցին, բայց վաղվանից այդ հարցը դառնալու է մեր քննարկման առարկան։ Այս հարցի լուծման երկու տարբերակ կա՝ կամ վարչապետը հրաժարվում է իր առաջարկությունից, կամ նախագահան դիմում է ՍԴ»,-ասաց Արա Զոհրաբյանը` ավելացնելով, որ հակառակ դեպքում հնարավոր է նախաձեռնեն նախագահի պաշտոնակության գործընթաց։
ՓՊ նախագահը նշեց, եթե ՀՀ նախագահը չարտահայտեր, որ սա առերևույթ հակասում է Սահմանդրությանը ու չնշեր հետևանքների մասին, մենք կմտածեինք, որ նա այդպես է մտածում։
«Հիմա ի՞նչ է ստացվում, ումից վախենում է, նրա կո՞ղմն է բռնում։ Կներեք, բայց մարդ պետք է ամուր կամք ունենա, ամուր նոյւթից կազմված լինի, մենք ուզում ենք, որ իրոք, նախագահը հետևի Սահմանդրության պահպանամը, չնայած մենք նախկինում էլ նրա կողմից տեսել ենք թուլության դրսևորումներ»,-նշեց Զոհրաբյանը՝ հիշեցնելով Սահմանդրության մեջ փոփոխությունները։

Ара Зограбян: Либо премьер отзывает свое предложение, либо президент обращается в Конституционный суд
14:36 09/03/2021
«Наша Конституция прямо гласит, что президент республики является главой государства, и он следит за соблюдением Конституции. Это означает, что глава государства, видя предполагаемые нарушения Конституции, должен реализовать свои полномочия», – сказал председатель Палаты депутатов Ара Зограбян в беседе с журналистами перед резиденцией президента РА.
Он прибыл в резиденцию президента вместе с тюркологом, деканом факультета востоковедения ЕГУ Рубеном Мелконяном, а также с Романом Рустамовичем Гаспаряном, Зинавором Шагеновичем Мегряном, Ваагном Рубеновичем Чахаляном – потребовать, чтобы Армен Саркисян обратился сегодня в Конституционный суд.
Зограбян подчеркнул, что на данный момент между конституционными органами республики – Вооруженными силами и премьер-министром – возник спор, Вооруженные силы требуют отставки премьер-министра, премьер-министр в свою очередь предложил президенту РА уволить начальника Генштаба ВС. Армен Саркисян с возражениями вернул предложение премьер-министру.
«Президент отметил, что проект указа очевидно не соответствует части 3 статьи 155 Конституции. Он также отметил, что увольнение начальника Генерального штаба может привести к значительному нарушению работы этой очень важной структуры – с вытекающими отсюда угрозами для конституционного строя», – сказал Зограбян.
Отметим, что ч.3 ст. 155 Конституции РА гласит:
«Высшим военным должностным лицом вооруженных сил является начальник Генерального штаба, которого по предложению Премьер-министра назначает Президент Республики на срок, установленный законом. В невоенное время начальник Генерального штаба подчиняется министру обороны».
Адвокат отметил, что Никол Пашинян не принял эти возражения, президент РА не подписал указ, но, кажется, и не спешит обращаться в Конституционный суд.
«Сегодня последний день, когда он может обратиться в Конституционный суд. Получается, что президент республики избрал путь бездействия, на который не имеет права. В этих условиях вместо того, чтобы перенести спор между двумя серьезными конституционными органами на судебную платформу, то есть цивилизованную платформу, он фактически отказывается от этого инструмента и оставляет всех нас на произвол судьбы. А теперь представьте, что будет, если начальник Генштаба будет уволен, но другие военные, потребовавшие отставки премьер-министра, не подчинятся премьер-министру?» – сказал Зограбян.
Он отметил, что свое требование представляют в письменном виде: сегодня обратиться в Конституционный суд с требованием признать противоречащим Конституции предложение премьер-министра об освобождении от должности Начальника Генерального штаба Вооружённых сил РА, генерал-полковника Оника Гаспаряна.
«Если президент не обратится в Конституционный суд и оставит нас на произвол судьбы, то мы, инициаторы, обязательно постараемся выявить страхи президента: почему он боится премьера, почему он изменил свою позицию, у него вновь попросили справку о гражданстве?
Сейчас мы не касаемся этого вопроса, но с завтрашнего дня этот вопрос станет предметом нашего обсуждения. Есть два пути решения этого вопроса: либо премьер-министр отзывает свое предложение, либо президент обращается в Конституционный суд», – сказал Ара Зограбян, добавив, что в противном случае могут инициировать процесс импичмента президента.
Председатель Палаты адвокатов отметил: если бы президент Республики Армения не заявил, что это предложение очевидно противоречит Конституции и не упомянул о последствиях, мы бы подумали, что он считает иначе.
«А теперь что получается? Кого он боится, на чьей он стороне? Извините, но у человека должна быть сильная воля, он должен быть из твердого материала, мы хотим, чтобы президент следил за соблюдением Конституции, хотя мы и раньше видели у него проявления слабости», – сказал Зограбян, напоминая об изменениях в Конституции.