Արամ Վարդևանյան. Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու սկսված գործընթացը չունի որևէ իրավական նշանակություն
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը հիշեցման կարգով իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է.
դեռևս մարտի 3-ին, 10-ից ավելի սահմանադրական իրավունքի ոլորտում մասնագիտացած գործընկերների հետ միասին ներկայացրել էինք դիրքորոշում, որ Գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու սկսված գործընթացը չունի որևէ իրավական նշանակություն և որևէ իրավական հետևանք։
Կրկին պետք է նշել՝ Սահմանադրության 155-րդ հոդվածը սահմանում է Գլխավոր շտաբի պետի հատուկ կարգավիճակը, որպես թիվ մեկ զինվորականի և ապահովում է, որ վերջինս նշանակվում է պաշտոնի օրենքով սահմանված ժամկետով, այն է 5 տարի։ Նշվածը երաշխավորում է, որ ԳՇ պետը կատարի Սահմանադրությամբ իր պարտականությունը այն է ապահովի ի թիվս այլի Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը՝ արտաքին և ներքին սպառնալիքներից և ԿԱԽՎԱԾ ՉԼԻՆԻ քաղաքական զարգացումներից։
Սահմանադրական դատարանի ՍԴՈ-1518 որոշումը ամբողջությամբ բացահայտել էր Հանրապետության նախագահի լիազորությունները և դրանց ԾԱՎԱԼԸ։ Նշված որոշմամբ Սահմանադրական դատարանը մեկնաբանելով ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ այս հարցին սպառիչ անդրադարձ կատարել է և Հանրապետության նախագահը կարող է միայն ՆՇԱՆԱԿԵԼ վարչապետի առաջարկությամբ Գլխավոր շտաբի պետին և չունի ԱԶԱՏԵԼՈՒ լիազորություն։ Այսինքն այս գործընթացը ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՈՒԺՈՎ ՉԻ ԿԱՐՈՂ ԼՈՒԾՎԵԼ, ինչպես այսօր ներկայացվել է վարչապետի հայտարարությամբ։
Գլխավոր շտաբի պետ Գեներալ Գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին վարչապետի կողմից նախագահին ԱԶԱՏԵԼՈՒ առաջարկության լիազորություն առհասարակ նախատեսված չէ Սահմանադրությամբ՝ հետևաբար կրկին պնդում եմ այս գործընթացը որևէ իրավական հետևանք ՉՈՒՆԻ»։
Հիշեցման կարգով․ Հարգելի գործընկերներ, դեռևս մարտի 3-ին, 10-ից ավելի սահմանադրական իրավունքի ոլորտում մասնագիտացած...

Арам Вардеванян: Процесс освобождения от должности Оника Гаспаряна не имеет юридического значения
Еще 3 марта 2012 года вместе с более чем 10 коллегами, специализирующимися в области конституционного права, мы представили позицию, согласно которой процесс освобождения от должности начальника Генштаба генерал-полковника Оника Гаспаряна не имеет юридического значения и каких-либо правовых последствий.
Следует еще раз отметить, что статья 155 Конституции определяет особый статус начальника Генерального штаба как военнослужащего номер один, и обеспечивает что последний назначается на должность на срок, определенный законом, то есть на 5 лет. Указанное гарантирует, что начальник Генерального штаба будет выполнять свои обязанности по Конституции – в том числе, среди всего прочего, обеспечивать безопасность Республики Армения от внешних и внутренних угроз, НЕ ЗАВИСИМО от политических событий.
Решение Конституционного Суда ՍԴՈ -1518 полностью раскрывает полномочия Президента Республики и их ОБЪЕМ. Указанным решением Конституционный суд, комментируя КОНСТИТУЦИЮ, дал исчерпывающий ответ на этот вопрос, и Президент Республики может только НАЗНАЧАТЬ Начальника Генерального штаба по предложению Премьер-министра и не имеет полномочий ОСВОБОЖДАТЬ его. То есть этот процесс НЕ МОЖЕТ БЫТЬ РЕШЕН СИЛОЙ ЗАКОНА, как это было представлено сегодня в заявлении премьер-министра.
Полномочия премьер-министра о направлении предложения президенту об ОСВОБОЖДЕНИИ ОТ ДОЛЖНОСТИ начальника Генштаба генерал-полковнику Онику Гаспаряну вообще не предусмотрены Конституцией, еще раз повторяю, что этот процесс НЕ ИМЕЕТ каких-либо правовых последствий».