Բուժաշխատողների շրջանում մեկնարկել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման գործընթացը. Ռոմելլա Աբովյան
«Բուժաշխատողների շրջանում մեկնարկել է պատվաստման գործընթացը, քանի որ նրանք համարվում են առաջնագծում աշխատող անձինք»,- հրավիրված մամուլի ասուլիսում տեղեկացրեց Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը:
Համաճարակաբանը հայտնեց, որ մնացած ռիսկային խմբերը նույնպես կամավոր սկզբունքով կենթարկվեն պատվաստման և հավելեց, որ միջազգային կազմակերպությունների հետ աշխատանքներ են տարվում նաև նրանց համար պատվաստանյութերի ձեռքբերման ուղղությամբ:
Ռոմելլա Աբովյանը  հավաստիացրեց, որ բուժաշխատողների շրջանում պատվաստումներն անցել են շատ հանգիստ՝ առանց որևէ խնդրի:
Նրա խոսքով՝ խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող մարդիկ նույնպես  ընդգրկված են ռիսկի խմբերում և ցանկալի է նաև նրանց պատվաստումը:
«Այս պահի դրությամբ առավել շատ հիվանդանոցներ ընդունվում են ծանր կլինիկական ախտանիշներով հիվանդները, որի պատճառն այն է, որ ժամանակին չեն դիմում բժշկական օգնության, երբ ունենում են թեթև ախտանշաներ»,- նկատեց բժիշկ- համաճարակաբանը և զգուշացրեց, որ տնային պայմաններում ոչ նպատակային և ոչ ճիշտ ժամանակահատվածում, առանց բժշկի ցուցումների հակաբիոտիկների ընդունումն ավելի է բարդացնում հիվանդի վիճակը և նրանք հիվանդանոցներ են ընդունվում ծայրահեղ ծանր վիճակում:
Բժիշկը հորդորեց ախտանիշներ հայտնաբերելու դեպքում անմիջապես դիմել բժշկական կլինիկաներ, որտեղ կապահովվի նրանց բուժման կանոնակարգված ընթացքը՝ հոսպիտալացնելով կան տան պայմաններում օգնություն ցուցբերելով:
Ռոմելլա Աբողվյանը տեղեկացրեց, որ երկու շաբաթ առաջ սանիտարական կանոններում փոփոխություններ իրականացվեցին՝ դպրոցներում թույլատրելով 20-ից ավելի սաների ուսուցումը մեկ դասարանում՝ լիազոր մարմնի գրավոր համաձայնությամբ և անվտանգության կանոնների խիստ պահպանմամբ և հավելոց, որ վիճակի վատացման դեպքում այն կարող է նորից չեղարկվել:
Բժիշկը հորդորեց հետևել անվտանգության կանոնների պահպանմանը և օգտվել միայն պաշտոնական տեղեկատվությունից:

Ромелла Абовян: Среди медицинских работников начался процесс вакцинации против коронавируса
«Среди медицинских работников начался процесс вакцинации, поскольку они считаются работающими на передовой», - сказала начальник Управления инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Ромелла Абовян.
Эпидемиолог сказала, что другие группы риска также будут вакцинированы на добровольной основе, добавив, что проводятся работы с международными организациями, на приобретение вакцины и для них.
Ромелла Абовян заверила, что вакцинация среди медицинских работников прошла очень спокойно, без каких-либо проблем.
По ее словам, в группы риска входят также люди с хроническими заболеваниями, их вакцинация также желательна.
«В настоящее время большинство больниц принимают пациентов с тяжелыми клиническими симптомами, причина чего является несвоевременное обращение ими за медицинской помощью, когда у них еще только проявляются легкие симптомы», - сказала эпидемиолог, предупредив, что несвоевременный прием антибиотиков, дома, без предписания врача еще больше усложняет состояние пациента, и они попадают в больницы в крайне тяжелом состоянии.
Врач призвала немедленно обращаться в медицинские клиники при обнаружении каких-либо симптомов, где будет обеспечен регламентированный процесс их лечения- госпитализацией или оказанием помощи на дому.
Ромелла Абовян сообщила, что две недели назад в санитарные правила были внесены изменения, позволяющие обучение более 20 учеников в одном классе в школах, с письменного согласия уполномоченного органа и при строгом соблюдении правил безопасности, и добавила, что в случае ухудшения ситуации, изменения могут быть снова отменены.