Տիգրան Աբրահամյան. Անորոշ իրավիճակը նոր սպառնալիքներ է ստեղծելու առանց այդ էլ «ծանր վիրավոր» բանակի համար
11:39 11/03/2021
«Հենակետ» վերլուծակեն կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրել է.
«Պետք չէ Գլխավոր շտաբի քայլերում անընդհատ քաղաքական հաշվարկ փնտրել, մեկ է՝ դա չկա, չեք գտնի։ Ինչպես առանց քաղաքական ուժերի հետ քաղաքական կոնսուլտացիաների ԳՇ-ը գնաց իր դիրքորոշումը հանրայնացնելու ճանապարհով, այնպես էլ՝ առանց քաղաքական հիմնական դերակատարների հետ խորհրդակցելու, շարժվեց արդեն հայտնի ուղղությամբ։
Օնիկ Գասպարյանը իմ ճանաչած ամենաապաքաղաքական դեմքերից է, ում հետ երկար կարելի է խոսել Զինված ուժերի հետ առնչվող ցանկացած գործընթացից՝ մարտական հերթապահությունից մինչև նոր բանակի մոդելավորում և այլն, բայց քաղաքական գործընթացներում «ձանձրալի» զրուցակից է։
Համոզված եմ, որ նա դեռ խորությամբ չի էլ հասկանում, թե ինչու իր երեկվա քայլը նման հանրային արձագանքի հանգեցրեց, բայց կրկնում եմ՝ ինչպես իմ ճանաչած զինվորականների ճնշող մեծամասնությունը, Օնիկ Գասպարյանը ոչ հանրային տրամադրություններին է տիրապետում, ոչ տեղեկատվական կամ քաղաքական պրոցեսներին․ չեմ խոսում նաև այդ գործոնների վարքագծային փոփոխությունների մասին։
Բայց այս ամենին զուգահեռ մի բան որպես փաստ պետք է արձանագրենք։ Անկախ փաշինյանական բեմադրությանը, իրենցից անկախ, մասնակից դառնալուց՝ նկատի ունեմ երեկվա հանդիպումը ԳՇ-ում, զինվորականների կարծիքը չի փոխվել, չի էլ փոխվի։
Որովհետև դա ոչ թե պահի տակ, ըստ քաղաքական եղանակի ձևավորված դիրքորոշում կամ մոտեցում էր, այլ վերջին 2-3 տարիներին ձևավորված, արմատացած համոզմունք։
Գիտեմ, որ խիստ ոչ պոպուլյար բան եմ ասելու, բայց զինվորականներին խիստ մի դատեք, անկախ ամեն ինչից, նրանք ոչ քաղաքական դեմքեր են։
Նույնիսկ խիստ փորձառու քաղաքական, պետական գործիչներն են վտանգավոր տապալումներ, սայթաքումներ ունենում՝ դա մենք վերջին 2-3 տասնամյակում շատ ենք տեսել, ուր մնաց խրամատներում, զորամասերի ճանապարհներին, վերակարգերում ապրած մարդիկ քաղաքական գործընթացներում չսխալվեն։
Ամեն դեպքում զինվորականներն ու անձամբ Օնիկ Գասպարյանը պետք է գիտակցեն, որ իրենց քայլերը մնացել են չընկալված, միգուցե՝ չավարտված, իսկ ամենամեծ խնդիրն այն է, որ բանակի շուրջ ստեղծված այս անորոշ իրավիճակը նոր սպառնալիքներ է ստեղծելու առանց այդ էլ «ծանր վիրավոր» բանակի համար»։
Պետք չէ Գլխավոր շտաբի քայլերում անընդհատ քաղաքական հաշվարկ փնտրել, մեկ է՝ դա չկա, չեք գտնի։ Ինչպես առանց քաղաքական...
Опубликовано Tigran Abrahamyan Среда, 10 марта 2021 г.

Тигран Абрамян: Неопределенная ситуация создаст новые угрозы для и без того «тяжело раненной» армии
«Не нужно постоянно искать политический расчет в шагах Генштаба ВС РА, все равно, его нет, вы его не найдете. Как без политических консультаций с политическими силами Генштаб пошел по пути обнародования своей позиции, так и – без консультаций с основными политическими акторами – он двинулся в уже известном направлении.
Оник Гаспарян – один из самых аполитичных фигур, которых я знаю, с кем можно долго говорить о любых связанных с Вооруженными силами процессах – от боевого дежурства до моделирования новой армии и т. д., но он «скучный» собеседник в контексте политических процессов.
Уверен, что он до сих пор не до конца понимает, почему его вчерашний шаг вызвал такой общественный резонанс, но повторяю, как и подавляющее большинство знакомых мне военных, Оник Гаспарян не владеет ни общественными настроениями, ни информационными или политическими процессами, не говорю  уже о поведенческих изменениях этих факторов.
Но параллельно со всем этим мы должны зафиксировать как факт следующее: независимо от пашиняновских инсценировок, независимо от их невольного участия в них (имею в виду вчерашнюю встречу в Генштабе), мнение военных не изменилось и не изменится.
Потому что это не позиция или подход, сформированные под влиянием момента, в зависимости от политического климата, а убеждение, сформировавшееся и укоренившееся в последние 2-3 года.
Знаю, что скажу непопулярную вещь, но не судите строго военных, несмотря ни на что, они не являются политическими фигурами.
Даже у очень опытных политических и государственных деятелей бывают опасные провалы и промахи, мы много видели их за последние 2-3 десятилетия. Кто сказал, что проводящие жизнь в окопах, на дорогах воинских частей, в нарядах люди не должны допускать ошибок в политических процессах?
В любом случае, военные и лично Оник Гаспарян должны осознавать, что их шаги остались непонятыми, возможно, незавершенными, а самая большая проблема заключается в том, что эта неопределенная ситуация вокруг армии создаст новые угрозы для и без того «тяжело раненной» армии».