«ԱՄՆ-ն  կհակազդի կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի վերաբերյալ ապատեղեկատվություններին»
ԱՄՆ իշխանությունները մտադիր են հակազդել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի վերաբերյալ ապատեղեկատվությանը, որը, ըստ Վաշինգտոնի, տարածում են մի շարք երկրներ, այդ թվում ՝ Ռուսաստանը: Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Ես կիսում եմ ձեր մտահոգությունը պատվաստանյութերին առնչվող կեղծ և սխալ տեղեկատվության վերաբերյալ, որոնք տարածվում են, այդ թվում `Ռուսաստանի կողմից: Դա աներևակայելի վտանգավոր է, այն նաև աներևակայելի սխալ է և, ի վերջո, չափազանց հակարդյունավետ է ներգրավված երկրների համար։ Եթե նրանք քայլեր ձեռնարկեն պատվաստանյութերի վերաբերյալ կասկածներ սերմանելուն ուղղված, դա, ի վերջո, կվնասի նաև իրենց:
Մենք մտադիր ենք եռանդուն դիմակայել»,- ասել է ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կայացած լսումների ժամանակ:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը չի մասնակցում կորոնավիրուսի դեմ օտարերկրյա պատվաստանյութերի դեմ տեղեկատվական արշավներին: Ինչպես ընդգծել էր Պեսկովը, այս կապակցությամբ ցանկացած մեղադրանք բոլորովին անհեթեթ է:

The United States has identified three online publications directed by Russia’s intelligence services that it says are seeking to undermine COVID-19 vaccines produced by Pfizer and Moderna, a State Department spokeswoman said, according to Reuters report.
The outlets “spread many types of disinformation, including about both the Pfizer and Moderna vaccines, as well as international organizations, military conflicts, protests, and any divisive issue that they can exploit,” the spokeswoman said.
The Wall Street Journal (WSJ) first reported on the identification of the alleged campaign on Sunday. A Kremlin spokesman denied the US claim Russia was spreading false information about vaccines to the WSJ.
Russia’s embassy in Washington did not immediately respond to a request for comment.
The State Department’s Global Engagement Center, set up to counter propaganda and disinformation campaigns, identified the three outlets, the spokeswoman said.