Դանիան դադարեցրել է AstraZeneca-ի օգտագործումը՝ հնարավոր թրոմբի առաջացման պատճառով
Դանիայի իշխանությունները դադարեցրել են AstraZeneca հակակորոնավիրուսային պատվաստանյութի օգտագործումը` պատվաստումներից հետո հնարավոր թրոմբի առաջացման պատճառով, հայտնել են Դանիայի առողջապահության նախարարությունից, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Դանիայի առողջապահական մարմինը դադարեցնում է AstraZeneca հակակորոնավիրուսային պատվաստանյութի օգտագործումը», - ասված է նախարարության հայտարարությունում:
Նախնական տվյալներով, այս պատվաստանյութի օգտագործումը երկրում դադարեցված է երկու շաբաթով:
«Կարևոր է շեշտել, որ մենք ոչ թե հրաժարվում ենք AstraZeneca պատվաստանյութից, այլ դրա կիրառումը ժամանակավորապես կասեցնում ենք: Կան հավաստի փաստաթղթեր, որոնք ցույց են տալիս, որ այս պատվաստանյութը անվտանգ է և արդյունավետ: Բայց մենք պետք է հաշվի առնենք նաև հնարավոր լուրջ կողմնակի ազդեցությունների մասին տեղեկությունները»,- հայտնել են գերատեսչությունից:

Дания прекратила использование AstraZeneca в связи с возможным образованием тромбов
Власти Дании приостанавливают использование вакцины от коронавируса AstraZeneca в связи с сообщениями о возможном образовании тромбов после прививок, сообщило датское Управление здравоохранения, передает РИА НОВОСТИ.
«Управление здравоохранения в целях предосторожности приостанавливает использование вакцины от COVID-19 от AstraZeneca», - говорится в сообщении на сайте ведомства.
По предварительным данным, использование этой вакцины приостанавливается в стране на две недели.
«Важно подчеркнуть, что мы не отказываемся от вакцины AstraZeneca, а ставим ее на паузу. Есть надежные документы, показывающие, что эта вакцина безопасна и эффективна. Но мы должны реагировать на сообщения о возможных серьезных побочных эффектах», - заявили из ведомства.