ՄԻՊ-ը հրապարակել է ձեռնարկ՝ զինծառայողների իրավունքների գնահատման վերաբերյալ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է «Զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանություն. Մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտադիտարկման իրավական շրջանակ» ձեռնարկը:  Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԻՊ ֆեյսբուքյան էջից։
«Այն մշակվել ու հրապարակվել է Եվրոպայի խորհրդի Երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ՝ «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի շրջանակում։
Ձեռնարկը վերաբերում է Զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և կարևոր ու պրակտիկ գործիք է Պաշտպանի կողմից զինծառայողների իրավունքների և ազատությունների, զինված ուժերում կանանց իրավունքների մշտադիտարկման համար:
Ձեռնարկում ներառված են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող ինչպես ներպետական օրենսդրական իրավակարգավորումներ, Սահմանադրական և Վճռաբեկ դատարանների դիրքորոշումներ, այնպես էլ միզագային իրավական չափանիշներ, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵԽ-ի փաստաթղթերում և Եվրոպական դատարանի վճիռներում ու որոշումներում տեղ գտած դրույթներ:
Ձեռնարկը կազմված է հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան հաղորդումներում ու զեկույցներում տեղ գտած խնդիրները, ներառում է Պաշտպանի աշխատանքներում մշտապես օգտագործվող ակտերը, ուստի այն ունի նաև պրակտիկ կիրառելիություն: Դրանում ներառված են զինվորական հաշվառումից ու զորակոչի կազմակերպումից մինչև զինված ուժերում կանանց առաջխաղացման և զինծառայողների ու նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական իրավունքներին առնչվող հարցերին վերաբերելի իրավական չափանիշներ»,- ասված է ՄԻՊ տարածած հաղորդագրությունում։

Защитник прав человека опубликовал руководство по оценке прав военнослужащих
Защитник прав человека опубликовал руководство «Защита прав человека в вооруженных силах: Правовая основа мониторинга деятельности Защитников прав человека». Об этом мы узнаем со страницы Омбудсмена в соцсети Facebook.
«Оно было разработано и издано при поддержке ереванского офиса Совета Европы в рамках программы «Права человека и женщины - в вооруженных силах Армении».
Руководство посвящено защите прав человека в Вооруженных силах и является важным практическим инструментом для Омбудсмена по мониторингу прав и свобод военнослужащих и прав женщин в вооруженных силах.
Руководство включает как внутригосударственные законодательные правовые регулирования, позиции Конституционного и кассационного судов, относящиеся к защите прав человека, так и международные правовые стандарты, включая положения документов ООН, ОБСЕ, СЕ, а также постановлений и решений Европейского суда.
Руководство основано с учетом вопросов, содержащихся в годовых сообщениях и отчетах омбудсмена, включает акты, которые постоянно используются в работе Омбудсмена, и, следовательно, имеет также практическое применение. Он включает в себя правовые стандарты, начиная от военной регистрации и организации призыва до продвижения женщин в вооруженных силах и вопросов, касающихся социальных прав военнослужащих и их семей», - говорится в заявлении Омбудсмена