Դատավոր. Ես և իմ գործընկերներն աշխատում ենք իշխանության հանրային ճնշման պայմաններում
«Կարող եմ արձանագրել, որ ես և իմ գործընկերները այսօր աշխատում ենք իշխող քաղաքական ուժի հանրային ճնշման պայմաններում»,-ArmDaily.am -ի հետ զրույցում հայտնել էր Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Կարինե Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով, Ազգային ժողովը, ի դեմս իշխող քաղաքական ուժի որոշ պատգամավորների, վերջին օրերին փորձում էր հրապարակային մեղմ ասած «քննադատության ենթարկել» իրեն միայն այն բանի համար, որ ինքը, օգտվելով իր սահմանադրական իրավունքից, դատական կարգով վիճարկել է ԲԴԽ-ում նրանց թեկնածու Գագիկ Ջհանգիրյանի լեգիտիմությունը:
«Տեսեք, բավական էր իմ կողմից մեկ հայտարարություն մամուլում, որ վիճարկելու եմ Գագիկ Ջհանգիրյանի պաշտոնավարումը ԲԴԽ անդամի պաշտոնում, դարձա հետապնդման սուբյեկտ քրեական գործով և կարգապահական վարույթի շրջանակներում: Այսինքն, Գագիկ Ջհանգիրյանը այնքան է պետք ԲԴԽ-ում իշխող քաղաքական մեծամասնությանը, որ վերջինս պատրաստ է օգտագործել իր լծակները դատավորի նկատմամբ հետապնդում իրականացնելու համար: Ձեր հարցի կապակցությամբ կարող եմ կրկնել, որ ԲԴԽ անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը պաշտոնավարում է օրենքի խախտմամբ, և վերջինիս հաճախակի հանդիպումները կառավարության ներկայացուցչի հետ առնվազն չեն նպաստում դատական իշխանության անկախությունը»,-նշել է նա։

Судья: Мы с коллегами работаем в условиях общественного давления со стороны государства
«Могу заявить, что мы с коллегами работаем сегодня под общественным давлением правящей политической силы», - в интервью ArmDaily.am заявила судья суда общей юрисдикции города Еревана Карине Петросян.
По ее словам, Национальное собрание в лице некоторых депутатов правящей политической силы в последние дни пытается мягко говоря публично «подвергнуть критике» ее только за то, что пользуясь своим конституционным правом, она в судебном порядке оспорила легитимность их кандидата в ВСС Гагика Джангиряна.
«Смотрите, одного моего заявления в прессе о том, что я буду оспаривать пребывание Гагика Джангиряна в должности члена ВСС, было достаточно, чтобы я стала объектом преследования в рамках уголовного дела и дисциплинарного производства. Иными словами, правящему политическому большинству настолько нужен Гагик Джангирян в ВСС, что оно готово использовать свои рычаги давления для осуществления преследования в отношении судьи.
В связи с вашим вопросом могу повторить, что член ВСС Гагик Джангирян занимает свой пост с нарушением закона, и частые встречи последнего с представителем правительства по крайней мере не способствуют независимости судебной власти», - сказал К. Петросян.