Ես փորձել եմ ոչ քաղաքական ֆիլմ նկարել, ցույց տալ Արցախի՝ ինքն իրեն գոյություն ունենալու փաստը. Նորա Մարտիրոսյան
Կաննի միջազգային 73-րդ փառատոնի պաշտոնական ծրագրի «Առաջին լիամետրաժ ֆիլմ» (The First Features) անվանակարգում 2020-ին ընտրված ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Նորա Մարտիրոսյանի «Երբ որ քամին հանդարտվի» ֆիլմի հայաստանյան պրեմիերան կայացել է մարտի 10-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում։
«2020 թ․սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցավ ֆիլմի փարիզյան պրեմիերան։ Մեր ամբողջ թիմը, բոլոր աջակիցներն ուղղակի ցնծում էին, որ Արցախի մասին ֆիլմը նկարահանվեց ու պրեմիերան կայացավ: Իսկ երբ 27-ին արթնացանք, պարզվեց, որ Արցախում պատերազմ է սկսվել: Երբ ֆիլմը ներկայացնում էի տարբեր կինոդահլիճներում, դժվարանում էի խոսել, որովհետև Արցախում իրավիճակն անընդհատ փոխվում էր:
Ես փորձել եմ ոչ քաղաքական ֆիլմ նկարել և ցույց տալ Արցախի ինքնին լինելը, ինքն իրեն գոյություն ունենալու փաստը: Ամենաճիշտ պատասխանը ֆիլմն է տալիս: Հավատն ու հույսը, որոնց վրա է հենված ֆիլմը, նաև իմ հույսն ու հավատն են»,- Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի հաղորդմամբ՝ պատմել է Նորա Մարտիրոսյանը ֆիլմի երևանյան պրեմիերայից հետո։
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանի խոսքերով, 2018թ․, երբ նախագիծը պետք է ներկայացվեր Եվրիմաժին՝ ֆինանսական աջակցություն ստանալու համար, Ազգային կինոկենտրոնն արագ արձագանքել էր ու չէր սխալվել, որովհետև նախագիծը հաջողված էր։ Այն արժանացել էր Եվրիմաժի հավանությանը և լրացուցիչ ֆինասավորում ստացել:
Կինոկենտրոնի տնօրենը փաստել է, որ Եվրիմաժով անցած ֆիլմերի առջև մեծ հնարավորություններ են բացվում՝ ցուցադրվելով եվրոպական դահլիճներում, մեծաթիվ հանդիսատեսի առաջ․ «Հույս ունեմ, որ ֆիլմը հաջողություններ կունենա և այսուհետև էլ արժանի գնահատականի կարժանանա՝ հատկապես պատերազմից հետո»:
«Երբ որ քամին հանդարտվի» համատեղ կինոարտադրության (Հայաստան, Բելգիա, Ֆրանսիա) ֆիլմը պետական ֆինանսական աջակցություն է ստացել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից։
Ֆիլմը պատմում է Ալենի՝ ազգությամբ ֆրանսիացի օդանավակայանների աուդիտորի մասին, որը ժամանում է Արցախի Հանրապետության բոլորովին նոր կառուցված օդանավակայան: Ինքնահռչակված, թշնամի պետություններով շրջապատված և ոչ հաստատուն սահմաններ ունեցող այս երկիրը փորձում է ոտքի կանգնել անկախության համար մղված պատերազմից հետո: Ալենը պետք է ուսումնասիրի, թե արդյոք վերացբացվելու համար այս օդանավակայանը համապատասխանում է միջազգային նորմերին: Օդանավակայանի աշխատակիցների հետ հարցազրույցների ընթացքում Ալենը հետզհետե հայտնաբերում է մի երկիր, որը որոշ քարտեզների վրա նույնիսկ նշված չի, բայց որն իրականում գոյություն ունի իր բնակիչներով, իր կառավարությամբ, իր համակարգերով, իր մշակութային դաշտով:

Нора Мартиросян: Я пыталась снять неполитический фильм, показать факт существования Арцаха
Сегодня в кинотеатре «Москва» в Ереване состоялась армянская премьера фильма режиссера Норы Мартиросян «Если ветер утихнет» / «Si Le Vent Tombe» («Should the Wind Fall»), который  включен в список дебютных фильмов (The First Features) официального отбора «Канны-2020».
«26 сентября 2020 года состоялась парижская премьера фильма. Вся наша команда, все поддерживающие нас были просто в восторге, что фильм про Арцах был снят и состоялась премьера.
А когда мы проснулись 27-го, оказалось, что в Арцахе началась война. Когда я представляла фильм в разных кинотеатрах, мне было трудно говорить, потому что ситуация в Арцахе постоянно менялась.
Я пыталась снять неполитический фильм, показать существование самого Арцаха, факт его существования. Самый верный ответ дает фильм. Вера и надежда, на которых основан фильм, –это также моя надежда и вера», – рассказала  Нора Мартиросян после ереванской премьеры фильма, ее слова приводит Национальный киноцентр Армении .
По словам директора Национального киноцентра Армении Шушаник Мирзаханян, в 2018 году, когда проект должен был быть представлен фонду поддержки совместного кинопроизводства «Евримаж» для получения финансовой поддержки, Национальный киноцентр быстро отреагировал и не ошибся, потому что проект был удавшимся. Он удостоился одобрения фонда и  получил дополнительное финансирование.
Директор киноцентра заявила, что для фильмов, прошедших через «Евримаж», открываются большие возможности – показы в европейских залах перед большой аудиторией. «Я надеюсь, что фильм будет иметь успех и впредь также будет удостаиваться достойных оценок – особенно после войны», – указала она.
Эта работа режиссера – первый фильм, который был показан от Армении в Каннах в период после обретения независимости, что стало беспрецедентным и радостным событием для современного армянского кино. Большая часть фильма, снятого при поддержке Национального киноцентра Армении, снята в Армении и Арцахе. Фильм – совместного кинопроизводства Армении, Бельгии и Франции.