Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող` ՀՀ արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարար Հրայր Կարապետյանին արտգործնախարարն ազատել է ԱԳՆ համակարգից
Yerkir.am-ը գրում է, որ օրերս արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի հրամանով ԱԳՆ համակարգից ազատվել է ՌԴ Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում ՀՀ նախկին գլխավոր հյուպատոս, ՀՀ արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարար Հրայր Կարապետյանը: Նա գլխավոր հյուպատոսի պաշտոնից հետ էր կանչվել 2019 թվականի հուլիսից:
«Հիշեցնենք, որ Հրայր Կարապետյանի դիվանագիտական առաքելության ընթացքում Սանկտ Պետերբուրգում կառուցվեց և համայնքի ուժերով կահավորվեց գլխավոր հյուպատոսության նոր շենքը, Սանկտ Պետերբուրգում տեղադրվեց Կոմիտաս վարդապետի արձանը, ստեղծվեցին երկկողմ կապեր ՌԴ մի շարք նահանգների և ՀՀ մարզերի միջև և այլն:
Հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման մեջ ունեցած դերի համար Հրայր Կարապետյանը պարգևատրվել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահի, ԱՊՀ և ՀԱՊԿ միջխորհրդարանական վեհաժողովի մի շարք մեդալներով և շքանշաններով, արժանացել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի, ՌԴ արտգործնախարարության և Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության պատվոգրերի ու շնորհակալագրերի:
Վերջին շրջանում Հրայր Կարապետյանը սուր քննադատությամբ էր հանդես գալիս ՀՀ կառավարության ու վարչապետի վարած արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ, հատկապես մատնանշվում էին հայ-ռուսական հարաբերություններում թույլ տրված կոպիտ սխալները: ՀՀ մի շարք դիվանագետների հետ Հրայր Կարապետյանը նույնպես միացել էր այն հայտարարությանը, որով պահանջվում էր ՀՀ վարչապետի և կառավարության հրաժարականը»,- գրում է աղբյուրը։

МИД РА уволил Чрезвычайного посланника и полномочного министра РА Грайра Карапетяна
Yerkir.am пишет, что приказом министра иностранных дел Ара Айвазяна, бывший генеральный консул РА в Санкт-Петербурге, Чрезвычайный посланник и Полномочный министр РА Грайр Карапетян был недавно уволен из системы МИД. Он был отозван с поста генконсула в июле 2019 года.
«Напомним, что во время дипломатической миссии Грайра Карапетяна в Санкт-Петербурге общиной было построено и обставлено новое здание Генерального консульства, в Санкт-Петербурге установлен памятник Комитасу, установлены двусторонние отношения между рядом губерний РФ и областей РА и др.
За свой вклад в развитие армяно-российских отношений Грайр Карапетян награжден рядом медалей и орденов Председателя Совета Федерации РФ, Межпарламентской ассамблеи СНГ и ОДКБ, удостоен грамотами и благодарностями Генерального секретаря ОДКБ, Министерства иностранных дел Российской Федерации и Правительства Санкт-Петербурга.
В последнее время Грайр Карапетян выступал с резкой критикой в адрес внешней политики, проводимой правительством РА и премьер-министром, особенно указывая на грубые ошибки, допущенные в армяно-российских отношениях. Вместе с рядом армянских дипломатов Грайр Карапетян присоединился также к заявлению с требованием отставки премьер-министра РА и правительства», - пишет источник.