Արման Թաթոյան. Նախագիծը համարում եմ խտրական
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը կառավարության նիստում հավանության արժանացած նախագիծը, որն ընդունվելու դեպքում կրճատվելու է ՄԻՊ գրասենյակի ֆինանսավորումը, համարում է խտրական։
«Այն ուղղված է միայն ՄԻՊ-ի ֆինանսավորման սահմանափակումներին»,-լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց Թաթոյանը։
Ուսումնասիրելով մյուս պետական մարմինների ֆինանսավորումը, ՄԻՊ գրասենյակում տեսել են, որ կան նախարարություններ, որոնց ֆինանսավորումը կազմում է 9 մլրդ դրամ, 32 մլրդ դրամ, 211 մլրդ դրամ, 200 մլրդ դրամ։ Կան կառավարությունից անկախ մարմիններ, որոնք ունեն 1 մլրդ դրամից ավելի ֆինանսավորում, կան անկախ մարմիններ, որոնք ունեն 100 մլն դրամից ավելի ֆինանսավորման աճ։
Արման Թաթոյանը ստեղծված իրավիճակում վկայակոչում է ՄԻՊ գրասենյակին ուղղված բողոքների աճը, օրինակ՝ 2015 թվականին ստացել են 5 214 բողոք, 2020-ին՝ գրեթե 15 հազար բողոք։
«Միայն այս տարվա առաջին երկու ամսվա ընթացքում մենք ունեցել ենք 3 հազար բողոք։ Մենք 2020-ին ունեցել ենք ամիսներ, որ մեկ ամսվա ընթացքում 300 բողոք ենք ստացել։ 2020-ին միայն թեժ գծով ստացել ենք 12 հազար զանգ։ Այս թվերում ներառված չեն մեր այցերը։ Դրական լուծում ստացած հարցերը ևս մի քանի անգամ ավելացել են»,- նշեց Թաթոյանը։
Նա շեշտեց, որ պատերազմից հետո ՄԻՊ աշխատակազմի աշխատանքի ծավալը շեշտակի աճել է՝ ընդգրկելով նոր հարցեր, խնդիրներ ու ոլորտներ, ինչպես ռազմագերիների, անհետ կորածների, սահմանների վերաբերյալ հարցերը։
«Դուք պատկերացնո՞ւմ եք մեր աշխատանքի ծանրաբեռնվածությունը։ Ինչքան նախարարություն, պետական մարմին ունենք, նրանց վերաբերյալ բողոքները գալիս են մեզ մոտ»,- ասաց նա։
Թաթոյանը հիշեցրեց, որ ավելի վաղ կառավարությունը ՄԻՊ աշխատակազմից վերցրել է նաև ծառայողական մեքենաները։
«Կառավարությունը սկզբում մեզ առաջարկել էր վերցնել 8 մեքենա, որոնց մեծ մասը ԵՄ միջոցներով ձեռք բերված մեքենաներ են, հետո չսպասելով մեր կարծիքին, ճիշտն ասած ծանրաբեռնվածության պատճառով ուշացրեցի, որոշվեց վերցնել 7-ը։ Դա կազմում էր մեր մեքենաների 70-80 տոկոսը և լուրջ խոչընդոտ էր լինելու, որոշվեց վերցնել 3-ը»,- նշեց նա։
ՄԻՊ-ը հիշեցնում է, իրենք այդ մեքենաներով գնում են հոգեբուժական հաստատություններ, տուն-ինտերնատներ, քրեակատորական հաստատություններ, երեխաների հաստատություններ, սահմանամերձ բնակավայրեր, ոստիկանության բաժիններ, և այդ այցերի մեծ մասը գաղտնի են։
«Բացի այդ, մեր վարորդներն ունեն պարտավորվածություն պահպանելու այն ինֆորմացիան, որ մենք այնտեղ հայտնաբերել ենք, մեքենայում քննարկումներ ենք ունեցել, այստեղ բոլորովին այլ սկզբունքներ են աշխատում»,- ասաց նա։

Tatoyan deplores bill to cut funding of Ombudsman’s Office as ‘discriminatory’
Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan on Saturday deplored a government-drafted bill which would cut the funding of the Ombudsman’s Office as “discriminatory”.
"It seeks to cut only the funding of the human rights defender," Tatoyan told a news conference on Saturday.
Examining the financing of other state institutions, the Ombudsman's Office found out that there are ministries which receive 9 billion drams, 32 billion drams, 211 billion drams and 200 billion drams. There are institutions independent of the government, which have funding in the amount of more than 1 billion drams. There are independent bodies, the funding of which has increased to over 100 million drams, the ombudsman said.
Arman Tatoyan highlighted the increase of complaints filed with the Ombudsman's Office, noting in 2015 they received 5,214 complaints, while in 2020 – almost 15,000 complaints.
"In the first two months of this year alone, we received 3,000 complaints. In 2020, we received 300 complaints per month for a while. In 2020, we received 12,000 calls only through the hotline. These numbers do not include our visits. The issues that received positive solutions also increased several times," Tatoyan said.
He stressed that after the 2020 war in Artsakh the workload of the Human Rights Defender's Office has increased dramatically, covering new issues and areas, including issues related to prisoners of war, missing persons and Armenia’s borders.
"Can you imagine how overloaded we are? Complaints about all the ministries and state structures are filed to us," he said.
Tatoyan reminded that earlier the government had taken some of the official cars from the Ombudsman's Office.
"At first, the government proposed to take 8 cars, most of which were purchased through EU funds. Then, without waiting for our opinion, to be honest, I delayed because of the heavy workload, it was decided to take 7. It made 70-80% of our cars. Such a decision would create serious obstacles, thus a decision was made to take only 3," he said.
Tatoyan underlined that they use these cars to visit psychiatric institutions, boarding schools, penitentiary institutions, children's homes, border settlements and police departments. Moreover, in most cases, these visits are confidential.
“In addition, our drivers are obliged to keep secret the findings and our discussions in the cars ... There are completely different principles here,” he said.