Արցախում քննարկել են քաղաքացիական զոհերի հարազատների և քաղաքացիական վիրավորների իրավունքների հարցը
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների ժամանակավոր փոխարինող Արսեն Սառաջյանը և Պաշտպանի աշխատակազմի գործադիր քարտուղար Գեղամ Ստեփանյանը մարտի 12-ին ընդունել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Արցախի ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է երկու կառույցների միջև 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը, որը հնարավորություն է տվել Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումների վերաբերյալ բարձրաձայնել միջազգային հարթակներում, մասնավորապես Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում:
Քննարկվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական գերեվարված անձանց իրավունքների պաշտպանության և նրանց հայրենիք վերադարձնելու հարցը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել քաղաքացիական զոհերի հարազատների և քաղաքացիական վիրավորների իրավունքների, ինչպես նաև տեղահանված անձանց գույքային իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու համագործակցությունը Արցախի ժողովրդի իրավունքների պատշաճ պաշտպանությունը ապահովելու ուղղությամբ:

В Арцахе обсудили защиту прав родственников гражданских жертв и раненых гражданских лиц
Временно исполняющий обязанности Защитника прав человека (омбудсмена) Республики Арцах (НКР) Арсен Сараджян и исполнительный секретарь аппарата омбудсмена Арцаха  Гегам Степанян 12 марта приняли представителя Армении в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) Егише Киракосяна и возглавляемую им делегацию.
Как сообщают из офиса омбудсмена Арцаха, в ходе встречи обоюдно была подчеркнута важность эффективного сотрудничества между структурами – в период развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года против Республики Арцах войны и после нее, что позволило озвучивать о нарушениях прав народа Арцаха на международных платформах, в частности в ЕСПЧ.
Арсен Сараджян и Егише Киракосян обсудили вопросы защиту прав удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и взятых в плен гражданских лиц и их возвращения на Родину.
Особое внимание было уделено работам по защите прав родственников гражданских жертв и раненых гражданских лиц, а также имущественных прав перемещенных лиц.
Стороны выразили готовность продолжить сотрудничество по обеспечению надлежащей защиты прав народа Арцаха, отмечается в сообщении.