Մարտի 9-ին Եվրոպական դատարանը, հիմք ընդունելով ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի բազմաթիվ դիմումները, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի կառավարությունը բազմիցս խախտել է Եվրոպական դատարանի սահմանած ժամկետները և չի տրամադրել ամբողջական տեղեկություն, որոշում է կայացրել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց իրավունքների ոտնահարումների խնդրի մասին ծանուցել ԵԽ Նախարարների կոմիտեին: Այս մասին հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը։
Նշվում է, որ ռազմագերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց մասով Եվրոպական դատարանի՝ Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումները դեռևս ուժի մեջ են։
Միջանկյալ միջոցի որոշումներով Եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին տրամադրել տեղեկություն գերեվարված անձանց պահման պայմանների, առողջական վիճակի, ինչպես նաև նրանց վերադարձի ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցների մասին։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ դեմ ներկայացված միջանկյալ միջոցների պահանջներին՝ Եվրոպական դատարանը նշել է, որ հաշվի առնելով ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված տեղեկության բնույթը՝ Դատարանը որոշել է չկիրառել միջանկյալ միջոցներ, և հետևաբար այս մասով անհրաժեշտություն չի գտել հարցի մասին ծանուցել Նախարարների կոմիտեին։

ЕСПЧ уведомил Комитет министров Совета Европы по вопросу армянских пленных
9 марта Европейский суд по правам человека на основании многочисленных обращений представителя РА в ЕСПЧ, а также с учетом того факта, что правительство Азербайджана неоднократно нарушало сроки, установленные Европейским судом, и не предоставило полную информацию, принял решение уведомить Комитет министров Совета Европы о проблеме нарушения Азербайджаном прав армянских военнопленных и удерживаемых гражданских лиц.
Об этом сообщает представитель РА в ЕСПЧ.
Отмечается, что решения Европейского суда о применении к Азербайджану промежуточной меры по части военнопленных и удерживаемых гражданских лиц остаются в силе.
Решением о промежуточной мере Европейский суд обязал Азербайджан предоставить информацию об условиях содержания пленных лиц, состоянии их здоровья, а также о мерах, принимаемых для их возвращения.
Что касается требований о применении промежуточных мер в отношении РА, Европейский суд отметил, что, принимая во внимание характер информации, предоставленной Правительством Республики Армения, Суд решил не применять промежуточных мер, и, следовательно, по этой части не счел необходимым уведомить Комитет министров.