Տիգրան Աբրահամյան. ԶՈւ մարտունակության բարձրացման ցանկացած միջոցառման պետք է մասնակից լինեն նաև պահեստազորայինները
11:00 13/03/2021
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի՝ ռազմական գծով խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Մի քանի անգամ առիթ ունեցել եմ առաջարկել Պաշտպանության նախարարությանը, ԶՈՒ Գլխավոր շտաբին, որպեսզի Հայաստանում և Արցախում անցկացվող զորավարժություններին մասնակից դարձնեն նաև պահեստազորայիններին։
Բայց սա այն հարցերից է, որի բարձրաձայնումը ինձ երբեք չի հոգնեցնում։
Քանի որ ՀՀ ԶՈՒ պատրաստության 2021թ. առաջին կիսամյակի պլանի համաձայն, մարտի 16-ից 20-ը ՀՀ զինված ուժերի բոլոր օպերացիոն ուղղություններում անցկացվելու են մարտավարական և մարտավարամասնագիտական համատեղ զորավարժություններ, ապա թեմային ևս մեկ անգամ կանդրադառնամ։
Նույնիսկ նախնական վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ վերջին պատերազմում մեր հիմնական խնդիրներից մեկը կանոնավոր զորքերի և պահեստազորայինների/կամավորական ջոկատների ոչ ներդաշնակ գործողություններն էին։
Դեռ չեմ խոսում պատերազմի դեպքում կանոնավոր ստորաբաժանումների լրակազմերի մասին։
ԶՈՒ պատրաստության պլանում անհրաժեշտ է կանոնավոր զորքերի մարտավարական պարապմունքներին, հրաձգությանը, զորավարժությունների անցկացմանը ներգրավել նաև պահեստազորայիններին/կամավորական ջոկատներին։
Կամավորական ջոկատներ ասելով, այս դեպքում նկատի ունեմ դեռ 90-ականներից ձևավորված, սակայն արդեն ինստիտուցիոնալ բնույթ կրող խմբերին՝ Դաշնակցության, Սև հովազներ և այլն։
Ի դեպ, որքան տեղյակ եմ, նրանցից որոշները, պատերազմի ավարտից հետո էլ շարունակում են մարտական հերթապահություն կրել, մի մասը՝ այն իրականացնում էին նաև պատերազմից առաջ։
Նույնիսկ ոչ մասնագիտական շրջանակներին էլ արդեն պարզ է, որ առանց լուրջ, փորձառու, մարտական պահեստազորի պատերազմում հաղթելու հնարավորություն չի լինելու։
Իսկ դա նշանակում է, որ զինված ուժերի պատրաստության, մարտունակության բարձրացման ցանկացած միջոցառման պետք է մասնակից լինեն նաև պահեստազորայինները։

Armenian expert calls for involvement of reservists in military exercises
Reservists should also be involved in military exercises held in Armenia and Artsakh, military expert Tigran Abrahamyan, the head of the analytical center Henaket, said on Saturday.
His comments came after the Armenian army announced a plan to hold major military exercises from March 16 to 20, involving around 7,500 troops, 200 rocket and artillery systems, more than 150 anti-tank systems, some 100 armored vehicles, over 90 air defense systems, as well as aviation.
In a post on Facebook, Abrahamyan said he has repeatedly raised the issue.
“Even preliminary data shows that one of our main problems in the recent war was the uncoordinated actions of the regular troops and reservists and volunteer units,” he wrote.
“It’s necessary to involve reservists and volunteer units in tactical exercises, firing training and drills of the regular troops.
“Speaking of volunteer units, in this case I mean groups that have been formed since the 1990s, but already have an institutional character – such as ARF Dashnaktsutyun, Black Panthers and so on,” Abrahamyan said, stressing that without highly trained reserve forces, there will be no chance to win a possible war.
“Thus, reservists should also take part in any measures to train and improve the combat readiness of the army. There is no other option,” the expert said.