Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը կառավարության նիստում հավանության արժանացած նախագիծը, որն ընդունվելու դեպքում կրճատվելու է ՄԻՊ գրասենյակի ֆինանսավորումը, համարում է խտրական։
«Այն ուղղված է միայն ՄԻՊ-ի ֆինանսավորման սահմանափակումներին»,-լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց Թաթոյանը։
Ուսումնասիրելով մյուս պետական մարմինների ֆինանսավորումը, ՄԻՊ գրասենյակում տեսել են, որ կան նախարարություններ, որոնց ֆինանսավորումը կազմում է 9 մլրդ դրամ, 32 մլրդ դրամ, 211 մլրդ դրամ, 200 մլրդ դրամ։ Կան կառավարությունից անկախ մարմիններ, որոնք ունեն 1 մլրդ դրամից ավելի ֆինանսավորում, կան անկախ մարմիններ, որոնք ունեն 100 մլն դրամից ավելի ֆինանսավորման աճ։
Արման Թաթոյանը ստեղծված իրավիճակում վկայակոչում է ՄԻՊ գրասենյակին ուղղված բողոքների աճը, օրինակ՝ 2015 թվականին ստացել են 5 214 բողոք, 2020-ին՝ գրեթե 15 հազար բողոք։
«Միայն այս տարվա առաջին երկու ամսվա ընթացքում մենք ունեցել ենք 3 հազար բողոք։ Մենք 2020-ին ունեցել ենք ամիսներ, որ մեկ ամսվա ընթացքում 300 բողոք ենք ստացել։ 2020-ին միայն թեժ գծով ստացել ենք 12 հազար զանգ։ Այս թվերում ներառված չեն մեր այցերը։ Դրական լուծում ստացած հարցերը ևս մի քանի անգամ ավելացել են»,- նշեց Թաթոյանը։
Նա շեշտեց, որ պատերազմից հետո ՄԻՊ աշխատակազմի աշխատանքի ծավալը շեշտակի աճել է՝ ընդգրկելով նոր հարցեր, խնդիրներ ու ոլորտներ, ինչպես ռազմագերիների, անհետ կորածների, սահմանների վերաբերյալ հարցերը։
«Դուք պատկերացնո՞ւմ եք մեր աշխատանքի ծանրաբեռնվածությունը։ Ինչքան նախարարություն, պետական մարմին ունենք, նրանց վերաբերյալ բողոքները գալիս են մեզ մոտ»,- ասաց նա։
Թաթոյանը հիշեցրեց, որ ավելի վաղ կառավարությունը ՄԻՊ աշխատակազմից վերցրել է նաև ծառայողական մեքենաները։
«Կառավարությունը սկզբում մեզ առաջարկել էր վերցնել 8 մեքենա, որոնց մեծ մասը ԵՄ միջոցներով ձեռք բերված մեքենաներ են, հետո չսպասելով մեր կարծիքին, ճիշտն ասած ծանրաբեռնվածության պատճառով ուշացրեցի, որոշվեց վերցնել 7-ը։ Դա կազմում էր մեր մեքենաների 70-80 տոկոսը և լուրջ խոչընդոտ էր լինելու, որոշվեց վերցնել 3-ը»,- նշեց նա։
ՄԻՊ-ը հիշեցնում է, իրենք այդ մեքենաներով գնում են հոգեբուժական հաստատություններ, տուն-ինտերնատներ, քրեակատորական հաստատություններ, երեխաների հաստատություններ, սահմանամերձ բնակավայրեր, ոստիկանության բաժիններ, և այդ այցերի մեծ մասը գաղտնի են։
«Բացի այդ, մեր վարորդներն ունեն պարտավորվածություն պահպանելու այն ինֆորմացիան, որ մենք այնտեղ հայտնաբերել ենք, մեքենայում քննարկումներ ենք ունեցել, այստեղ բոլորովին այլ սկզբունքներ են աշխատում»,- ասաց նա։

Арман Татоян: Считаю проект о сокращении финансирования офиса омбудсмена Армении дискриминационным
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян считает одобренный на заседании правительства 11 марта законопроект, в случае принятия которого будет сокращено финансирование офиса омбудсмена, дискриминационным.
«Он направлен только на ограничение финансирования ЗПЧ», – заявил Татоян немногим ранее на пресс-конференции.
Изучив финансирование других государственных органов, в офисе омбудсмена увидели, что есть министерства, финансирование которых составляет 9 млрд драмов, 32 млрд драмов, 211 млрд драмов, 200 млрд драмов. Есть независимые от правительства органы, которые имеют финансирование в размере более 1 миллиарда драмов, есть независимые органы, у которых рост финансирования составляет более 100 млн драмов.
В сложившейся ситуации Арман Татоян обращает внимание на увеличение количества обращений в офис омбудсмена: например, в 2015 году поступило 5214 жалоб, в 2020 году – почти 15 тысяч жалоб.
«Только за первые два месяца этого года нам поступило 3 тысячи жалоб. В 2020 году у нас были месяцы, когда мы получали 300 жалоб за месяц. В 2020 году только по «горячей линии» нам поступило 12 тысяч звонков. Эти цифры не включают наши визиты. Получившие положительные решения вопросы также увеличились в несколько раз», – перечислил Татоян.
Он подчеркнул, что после войны нагрузка офиса Защитника прав человека резко возросла, охватив новые вопросы, проблемы и сферы – такие, как вопросы, касающиеся военнопленных, пропавших без вести лиц, границ.
«Вы представляете нашу загруженность на работе? Сколько у нас есть министерств и государственных органов, жалобы по ним поступают к нам», – указал Арман Татоян.
При этом он напомнил: ранее правительство забрало у аппарата омбудсмена и служебные автомобили.
«Сначала правительство предложило нам оставить 8 машин, большая часть из которых – машины, приобретенные на средства ЕС, Потом, не дожидаясь нашего мнения (если честно, из-за загруженности я затянул), было решено забрать 7. Это составляло 70-80% от имеющихся у нас машин. Такое решение создало бы серьезные препятствия, посему было решено забрать 3», – рассказал он.
Защитник прав человека напоминает, что они на этих машинах посещают психиатрические учреждения, дома-интернаты, пенитенциарные учреждения, детские учреждения, приграничные населенные пункты, отделения Полиции. Причем в большинстве случаев эти посещения являются конфиденциальными.
«Кроме того, наши водители обязаны хранить информацию, которую мы там выявили, мы проводили обсуждения в машинах… Здесь действуют совершенно другие принципы», – сказал он.