Կենսաքիմիկ Հովակիմ Գրաբսկի. Առանց գիտության հնարավոր չէ զարգացում
Կենսաքիմիկ, «Իկար» գիտահետազոտական խմբում գիտաշխատող Հովակիմ Գրաբսկին տարբեր օրինակներով բացատրում է՝ ինչու առանց գիտության չի կարող լինել զարգացում և ինչ դեր ունի այդտեղ պետությունը։
«Մարդիկ կան, որոնք ասում են՝ մեզ գիտոթյուն պետք չի: Եթե այդպես է, ապա խնդրում եմ, որ իրենք թողնեն օգտագործել սմարթֆոնները, մեքենաները, ինքնաթիռները: Եթե առողջական խնդիրներ ունեն, թող չօգտագործեն ոչ մի դեղորայք:
Բարդ հարց է: Տեսեք՝ այն, որ մենք այս իրավիճակում ենք, գիտության պակասի պատճառով է»,-  Հայաստանում գիտության զարգացմանն աջակցող «Գիտուժ» նախաձեռնության պատրաստած տեսանյութում ասում է Հովակիմ Գրաբսկին:
Կենսաքիմիկի խոսքով, կորոնավիրուսի պանդեմիա է, եթե գիտությունը չլինի ինչպես կարող են ախտորոշել, ինչ դեղարայքով պետք է օգնել այդ մարդուն:
«Ամեն քայլ գիտության միջոցով է»,- նշում է նա:
Հովակիմ Գրաբսկին ընդգծում է՝ առաջին քայլը պետությունն է անում և նշում է, որ առանց գիտության հնարավոր չէ զարգացում:

Биохимик Оваким Грабский: Без науки невозможно развития
Биохимик, научный сотрудник научно-исследовательской группы «Икар» Оваким Грабский на различных примерах объясняет, почему без науки не может быть развития и какая роль здесь у государства.
«Есть люди, которые говорят: нам наука не нужна. Если это так, то пусть они перестанут пользоваться смартфонами, машинами, самолетами. Если у них проблемы со здоровьем, то пусть не принимают никаких лекарств.
Это сложный вопрос. Смотрите: мы находимся в такой ситуации из-за дефицита науки», - говорит
Оваким Грабский в видеоролике, снятом инициативой «Научная сила» в поддержку развития науки в Армении.
По словам биохимика, в мире пандемия коронавируса: если не будет науки, как удастся  диагностировать, какими лекарствами можно будет  помогать пациентам.
«Каждый шаг – через науку», – указывает он.
Оваким Грабский подчеркивает, что первый шаг – всегда за государством, отмечая, что без науки невозможно развития.