Ադրբեջանական իշխանությունները կատարել են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ. ՄԻՊ
Ադրբեջանական իշխանությունները կատարել են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ՝ COVID-19-ի պայմաններում Արցախի և Հայաստանի դեմ լայնածավալ զինված հարձակումներով: Այդ փաստն ապացուցում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նոր արտահերթ զեկույցն անգլերենով: Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս արտահերթ զեկույցը կոնկրետ օրինակներով ու մասնագիտական վերլուծությամբ ցույց է տալիս «Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները  COVID-19-ի  մարդածին աղետի համատեքստում»:
Արտահերթ զեկույցում նշվում է, որ չնայած ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի և Անվտանգության խորհրդի հայտարարություններին, որ COVID-19-ի պայմաններում պետք է անհապաղ դադարեցվեն բոլոր իրավիճակներում ռազմական գործողությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի նախաձեռնումը վտանգել է Արցախի ողջ բնակչության կյանքն ու առողջությունը՝ դիտավորյալ պատճառելով մահեր և տառապանքներ: Այն զգալիորեն նպաստել է նաեւ Հայաստանում մահվան թվերի աճին:
Այս ամենն իրականացվել է մահացու վիրուսի արագ տարածումն արագացնելու և առողջապահական համակարգի վերջնական փլուզմանը հասնելու միջոցով:
Այսպիսով, մարտի 1-ից սեպտեմբերի 26-ը ընկած ժամանակահատվածում COVID-19-ի համավարակի 49400 դեպք է գրանցվել, մինչդեռ պատերազմի ժամանակ՝ սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը այս թիվը հասել է 59287:
Ինչ վերաբերում է մահացության ցուցանիշներին, ապա նախապատերազմյան յոթ ամիսների ընթացքում արձանագրվել է 951 մահվան դեպք, մինչդեռ պատերազմի ընթացքում այդ թիվը հասել է 658-ի:
Արձանագրած այս փաստերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի պնդումները, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է պատասխանատվություն կրեն պատերազմական հանցագործությունների համար, քանի որ անպատժելիությունը ծնում է նոր՝ ավելի դաժան հանցագործություններ։

The Azerbaijani authorities have committed crimes against humanity during the COVID-19 global pandemic with large-scale armed attacks against Artsakh and Armenia.
This fact is proven and set forth in the new special report of Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan. The report is in English, the Ombudsman’s Office said.
This extraordinary report of the human rights defender shows with concrete examples and expert analysis "the crimes committed against humanity by Azerbaijan in the context of a man-made disaster” during the COVID-19 humanitarian disaster.
The special report sets forth that despite the statements of the UN secretary general and Security Council that the COVID-19 crisis should compel the cessation of hostilities in all situations, the start of the war by the Azerbaijani authorities in September-November 2020 endangered the lives of the entire population of Artsakh and their health, and intentionally caused death and suffering. It also significantly contributed to the increase in deaths in Armenia.
All of this has been achieved by causing the acceleration and the rapid spread of the deadly virus, and by bringing about the fatal collapse of the healthcare system.
Thus, in the period from March 1 to September 26, 49,400 cases of COVID-19 were registered, while during the war, from September 27 to November 9, that number reached 59,287.
In terms of mortality, 951 deaths were reported in the seven months before the war, compared with 658 during the war.
These recorded facts once again prove the assertions of the human rights defender, that the Azerbaijani authorities should be held accountable for war crimes, as impunity breeds new and more heinous crimes.