«Այո՛, ես մարդ եմ սպանել, բայց մարդասպան չեմ». Սողոմոն Թեհլերյան
Հարյուր տարի առաջ այս օրը՝ 1921թ․-ի մարտի 15-ին, հայ ազգային–ազատագրական շարժման գործիչ, հայ վրիժառու, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Սողոմոն Թեհլերյանը Բեռլինում գնդակահարեց երիտթուրքերի ներքին գործերի նախարար և Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչ Թալեաթ փաշային։  Նա ձերբակալվեց, սակայն նույն թվականի հունիսի 2-ին գերմանական դատարանը նրան արդարացրեց։
Ինչպես ինքն էր ասում․ «Ես մարդ եմ սպանել, բայց մարդասպան չեմ»։
Օրվա կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ Արևմտյան Ամերիկայի Կենտրոնական Կոմիտեն, որում ասվում է․
«2021-ի Մարտի 15-ին աշխարհասփիւռ հայ ժողովուրդը նշելու է Հայոց Ցեղասպանութեան գլխաւոր կազմակերպիչներից՝ Թալէաթ փաշայի ահաբեկման 100-ամեակը:
Այս գործողութիւնը, որը իրականացուեց ՀՅԴ որոշումով և ՀՅԴ անդամ, 24-ամեայ Սողոմոն Թեհլիրեանի ձեռամբ, արդարութիւնը վերականգնելու և վրիժառու բազկով մեր լինելութեան, մեր գոյապայքարի ու մեր ազգային վերածնունդի մարմնացումը հանդիսացաւ 100 տարի առաջ և մնում է այդպիսին մինչ այսօր:
1919 թուին, ՀՅԴ 9-րդ Ընդհնուր Ժողովի որոշումով կեանք առած «Նեմեսիս» գործողութիւնները ոչ միայն Թուրքիոյ ցեղասպան դահիճներին և դարի մեծագոյն ոճիրի հեղինակներին էին ուղղուած, այլ նաև մարմնացումն էր Արամ մանուկեանի միշտ այժմէական հետևեալ խօսքերին՝
«Մենք միայնակ ենք ու միայն մեր սեփական ուժերին ապաւինելով պէտք է պաշտպանենք մեր սահմանները դրսի թշնամուց և օրէնքի իշխանութիւն հաստատենք երկրից ներս»:
Գաղափարական յեղափոխականների փաղանգը, որն ստեղծեց Հայաստանի առաջին անկախ հանրապետութիւնը խորապէս գիտակցում էր թէ արդարութեան վերահաստատումը չի կարելի յետաձգել և որ այն երաշխիքն է վաղուայ ժողովրդավարական, զարգացող, խաղաղ ու ապահով Հայաստանի:
«Նեմեսիս» գործողութիւնների և այդ ծիրից ներս Թեհլիրեանի հերոսական ակտը բնական շարունակութիւնն էր 1800-ականներից արդէն ծայր առած հայ ազատագրական պայքարի: Պայքար՝ որը միս ու արիւն ստացաւ Նիկոլ Դումանների, Անդրանիկ փաշաների, Գէորգ Չաւուշների, Նժդեհների, Շահէն Մեղրեանների, Պէտոների ու Թաթուլ Կրպեանների և այն բոլոր ազգային-յեղափոխական սերունդների շնորհիւ, որոնք ամէն գնով նուիրուեցին ազատ, անկախ ու միացեալ Հայաստանի գաղափարին:
Նման ազգը ու նման պատմութիւն կերտած ժողովուրդը և կազմակերպութիւնը չեն կարող ենթարկուել, ընդունել և համակերպուել Սեպտեմբերի 27-ի պատերազմով ձևակերպուած մեր նոր իրականութեանը:
Մենք չունենք այլ ընտրութիւն: Մենք պէտք է հաւաքագրենք մեր ազգային ողջ ուժականութիւնը, դարձեալ ոտքի կանգնենք ու յաղթանակներ կերտենք ի դէմ մեր արտաքին, թէ ներքին թշնամիների:
Նպատակս տկարութիւն չի ճանչնար:
ՀՅԴ Արևմտեան Ամերիկայի Կեդրոնական Կոմիտէն Թալէաթ փաշայի ահաբեկման 100-ամեակի սեմին իր խոնարհումն է յայտնում Սողոմոն Թեհլիրեանի, մեր բոլոր հին ու նոր նահատակների յիշատակի առջև:

«Я убил человека. Но я – не убийца»: 100 лет назад Тейлирян застрелил Талаат-пашу – организатора Геноцида армян
15:57 15/03/2021
Ровно 100 лет назад в этот день, 15 марта 1921 года, деятель армянского национально-освободительного движения, армянский мститель, потерявший в 1915 году семью в результате Геноцида армян в Османской империи 1915 года Согомон Тейлирян в Берлине застрелил Мехмета Талаат–пашу – министра внутренних дел Османской империи и одного из вдохновителей и главных организаторов Геноцида армян.
После убийства, произошедшего в Берлине, Тейлиряна задержали, судили в немецком суде, 2 июня того же года суд оправдал его и отпустил.
Тейлирян родился в деревне Неркин—Багари, на востоке Османской империи. Прожив несколько лет за пределами страны, он вернулся, чтобы вступить в армянские добровольческие формирования на Кавказе. В это время многие из членов его семьи были депортированы и убиты. Тейлирян стал свидетелем ряда этих смертей: как он позже писал в мемуарах, в результате Геноцида погибли 85 членов его семьи.
После суда Тейлирян около тридцати лет прожил в Сербии, несколько лет в Валево, затем в Белграде. Женился на армянке Анаит Татикян, стал отцом сына и дочери. В 50-х годах семья Тейлирянов эмигрировала в Америку. Умер Согомон Тейлирян в Сан-Франциско, похоронен во Фресно.
Мемуары Согомона Тейлиряна записал западно-армянский писатель и общественный деятель Ваан Минахорян. Впервые они были опубликованы в 1953 году в Каире издательством «Лусабер» под названием «Согомон Тейлирян: воспоминания, террор Талаата».
По случаю сегодняшней даты с заявлением выступил Центральный комитет АРФ «Дашнакцутюн» Западного побережья США, в нем говорится:
«15 марта 2021 года армянский народ во всем мире будет отмечать 100-ю годовщину ликвидации Талаата-паши – одного из главных организаторов Геноцида армян.
Эта операция, осуществленная по решению АРФД и руками члена АРФД, 24-летнего Согомона Тейлиряна, 100 лет назад стало воплощением нашего существования, нашей борьбы за выживание и нашего национального возрождения – посредством восстановления справедливости».
Отмечается, что «идеологические революционеры, создавшие первую независимую республику Армения, глубоко осознавали, что восстановление справедливости нельзя откладывать, что это – впредь гарантия демократической, развивающейся, мирной и безопасной Армении».
«Такая нация и люди, создавшие такую историю, не могут смириться, принять, адаптироваться к нашей новой реальности, сформировавшейся после войны 27 сентября.
У нас нет другого выбора. Мы должны мобилизовать всю нашу национальную силу, снова подняться на ноги и одержать победы над нашими внешними или внутренними врагами.