ՆԱՏՕ-ի նավերի ստորաբաժանումը մտել է Բաթումի նավահանգիստ
ՆԱՏՕ-ի չորս նավ երկուշաբթի օրը մուտք է գործելԲաթումի նավահանգիստ: Ըստ ՏԱՍՍ-ի, այդ տեղեկությունը հայտնել է Վրաստանի ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը: Նավերի խումբը Վրաստանից կհեռանա մարտի 18-ին:
«Վրաստանի տարածքային ջրերը հսկող ՆԳՆ սահմանապահ ոստիկանության առափնյա պահպանության ուժերն ընդունում է ՆԱՏՕ-ի երկրորդ մշտական ռազմածովային ստորաբաժանումը: Ստորաբաժանման մեջ ընդգրկված են` Cristobal Colon (Իսպանիա), Regina Maria (Ռումինիա), Kemalreis (Թուրքիա) ) և Smeli (Բուլղարիա) առաջապահ նավերը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Այցի նպատակը Վրաստանի և ՆԱՏՕ-ի երկրների ռազմածովային ուժերի համատեղելիության բարձրացումն է: «Կարևոր է, որ ՆԱՏՕ-ի ռազմածովային ստորաբաժանման այցերը Վրաստանի սևծովյան նավահանգիստներ լինեն պարբերական, ինչը Սև ծովում անվտանգության ամրապնդման տեսանկյունից ՆԱՏՕ-ի հետ Վրաստանի համագործակցության  ընթացքում ձեռք բերված արդյունքներից մեկն է»,-հավելել են ՆԳՆ-ից:
Մինչ այդ ՆԱՏՕ-ի նավերը փետրվարին մտել էին Վրաստանի ջրեր: Զորավարժությունների ժամանակ Բաթումիում էր գտնվում ԱՄՆ-ի ծովային ուժերի  Donald Cook ավիակիրը:

Четыре корабля НАТО совершили заход в порт Батуми
Четыре корабля НАТО совершили в понедельник заход в порт Батуми, сообщила пресс-служба МВД Грузии.Как передает ТАСС, отряд покинет Грузию 18 марта.
"Береговая охрана погранполиции МВД в территориальных водах Грузии принимает второе постоянное морское подразделение НАТО. В состав подразделения входят: флагманское судно Cristobal Colon (Испания), Regina Maria (Румыния), Kemalreis (Турция) и Smeli (Болгария)", - говорится в сообщении.
Целью визита заявлено повышение совместимости морских сил Грузии и стран НАТО. "Важно, что визиты морского подразделения НАТО в черноморские порты Грузии носят регулярный характер, что является одним из результатов сотрудничества Грузии с НАТО с точки зрения укрепления безопасности Черного моря", - добавили в МВД.
До этого корабль НАТО заходил в воды Грузии в феврале: в Батуми для проведения учений находился эсминец США Donald Cook.