ՄԻՊ-ի գործունեության միջամտությունը կարող է բացասական անդրադառնալ ՀՀ վարկին արտաքին աշխարհում. Փաստաբանների պալատ
ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ նշելով, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին պետական բյուջեից հատկացվող միջոցների վերաբերյալ կարգավորումները փոփոխության ենթարկելու ՀՀ կառավարության նախաձեռնությունն առաջ է բերում խորը մտահոգություն:
«Այդ կարգավորումները Մարդու իրավունքների պաշտպանի անկախ և արդյունավետ գործունեության կարևոր երաշխիք են: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին հատկացվող միջոցների չափն առանց որևէ սահմանափակման պետական այլ մարմինների հայեցողությամբ պայմանավորելը վտանգում է այդ երաշխիքները:
Հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի (ՄԻՊ) գործառութային առանձնահատկությունները և առանձնակի դերն անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում՝ առաջարկվող փոփոխությունները հղի են ՄԻՊ-ի՝ որպես սահմանադրական մարմնի, և ՄԻՊ աշխատակազմի բնականոն աշխատանքի խաթարմանը, ինչը կարող է, որպես հետևանք հանգեցնել երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի վատթարացմանը:
Հատկապես մտահոգիչ են փոփոխությունների նախաձեռնումը խտրական վերաբերմունքի հիմքով, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ պետական մարմինների համար անբարեհաճ գործունեությամբ պայմանավորված լինելու մասին տեղեկությունները:
Ի թիվս այլոց, բարձր գնահատականի է արժանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետևողական գործունեությունը միջազգային հարթակներում՝ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության հարցերը բարձրաձայնելու և առաջ մղելու հարցում, ինչն առավել կարևոր նշանակություն ստացավ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության միջամտությունը կամ դրա համար անհամաչափ սահմանափակումներ ստեղծելը կարող է բացասական անդրադառնալ ինչպես երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի վրա, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությանը միջազգային հարթակներում, այնպես էլ՝ Հայաստանի Հանրապետության վարկին արտաքին աշխարհում:
Հայաստանի Հանրապետության փաստաբանների պալատը հայտնում է իր զորակցությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանին և առաջարկում է ՀՀ գործադիր իշխանությանը՝ առկա մտահոգությունների հաշվառմամբ վերանայել ՄԻՊ վերաբերյալ բացասական դիրքորոշումը (վերաբերմունքը) և չեղարկել քննադատության առարկա օրենսդրական նախաձեռնությունը»,- նշված է Արա Զոհրաբյանի հայտարարության մեջ:

Вмешательство в деятельность омбудсмена может негативно сказаться на репутации Армении в мире – Палата адвокатов
16:58 15/03/2021
Глава Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян выступил с заявлением, отметив, что инициатива правительства по пересмотру регулировок касательно финансовых средств, выделяемых из государственного бюджета аппарату Защитника прав человека, вызывает глубокую обеспокоенность.
«Данные регулировки – важный гарант независимой и эффективной деятельности ЗПЧ. Изменение размера выделяемых аппарату защитника прав человека средств ставит под угрозу эти гарантии.
Учитывая функциональные особенности и особую роль Защитника прав человека в деле защиты прав лиц, предлагаемые изменения чреваты нарушением нормальной деятельности как омбудсмена в качестве конституционного органа, так и аппарата омбудсмена, что может, как следствие, привести к ухудшению состояния защиты прав человека в стране.
Особенную обеспокоенность вызывает инициирование изменений на основе дискриминационного отношения, а также сведения о том, что они обусловлены неугодной государственным органам деятельностью защитника прав человека.
В числе прочего, достойна высокой оценки последовательная деятельность омбудсмена на международных платформах – в вопросе озвучивания и продвижения вопросов защиты прав граждан, что получило более важное значение в ходе и после военных действий, развязанных Азербайджаном в 2020 году.
Вмешательство в деятельность защитника прав человека или создание для этого несоразмерных ограничений может негативно сказаться как на состоянии защиты прав человека в стране, деятельности Защитника прав человека Армении на международных платформах, так и на репутации Республики Армения во внешнем мире.
Палата адвокатов Республики Армения выражает свою поддержку ЗПЧ и предлагает исполнительной власти Армении с учетом имеющихся опасений пересмотреть отрицательную позицию (отношение) относительно омбудсмена и аннулировать ставшую предметом критики законодательную инициативу», – говорится в заявлении Ара Зограбяна.