Նիդերլանդները ևս դադարեցնում է AstraZeneca պատվաստանյութի օգտագործումը
Նիդերլանդները դարձել է վերջիններից մելը, որը դադարեցրել է Oxford-AstraZeneca կորոնավիրուսային պատվաստանյութի օգտագործումը՝ հնարավոր կողմնակի ազդեցությունների հետ կապված մտավախությունների պատճառով: Այս մասին գրում է BBC-ն։
Նիդերլանդների կառավարությունը հայտարարել է՝ այս քայլը, որը կտևի առնվազն մինչև մարտի 29-ը, նախազգուշական միջոց է:
Նշվում է, որ Իռլանդիայի Հանրապետությունը ավելի վաղ ևս նման որոշում էր կայացրել՝ Նորվեգիայում մեծահասակների արյան մակարդելիության, թրոմբների առաջացման խնդրի մասին հաղորդագրություններից հետո:
Դեղերի եվրոպական գործակալությունը (EMA), որն այժմ արյան մակարդելիության դեպքերի ստուգումներ է կատարում, ասում է, որ պատվաստանյութի օգուտները շարունակում են գերազանցել դրա ռիսկերը:
Դանիան, Նորվեգիան, Բուլղարիան, Իսլանդիան և Թաիլանդը արդեն դադարեցրել են AstraZeneca պատվաստանյութերի օգտագործումը:

The Netherlands has become the latest country to suspend use of the Oxford-AstraZeneca coronavirus vaccine over concerns about possible side effects, BBC News reports.
The Dutch government said the move, which will last until at least 29 March, was a precaution.
The Republic of Ireland earlier made a similar decision over reports of blood clotting events in adults in Norway.
The European Medicines Agency (EMA) - which is currently carrying out a review into incidents of blood clots - says the vaccine's benefits continue to outweigh its risks.
Denmark, Norway, Bulgaria, Iceland and Thailand have already halted their use of the AstraZeneca vaccine.
In a statement, the Dutch government said it was acting out of precaution following reports from Denmark and Norway of possible serious side effects.
"We can't allow any doubts about the vaccine," Dutch Health Minister Hugo de Jonge said.
"We have to make sure everything is right, so it is wise to pause for now."
Sunday's decision will now cause delays in the Dutch vaccination programme.
The authorities had pre-ordered 12 million doses of AstraZeneca, with nearly 300,000 jabs scheduled in the next two weeks.