«Հայաստանը որոշել է չմերժել նաև «Novavax» պատվաստանյութի ներկրումը, որը դեռևս արտոնագրված էլ չէ»
«Մենք այսօր գտնվում ենք մի իրավիճակում, որ հնարավորություն կա դառնալու այս կամ այն ընկերության զոհը, և բնական է, որ ՌԴ-ն ուզում է իր «Sputnik V» պատվաստանյութը վաճառել, «AstraZeneca»-ն իր պատվաստանյութն է գովազդում»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ուրոլոգ Գևորգ Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետությանը։
Նրա խոսքով, առողջապահական ամսագրերից մեկը՝ «Լանցետ», հետազոտական հոդված է հրապարակել, որում նշվում է, որ կորոնավիրուսի պատվաստանյութերից ամենաարդյունավետը ռուսական «Sputnik V»-ն է։ Բայց և այնպես, Հայաստանը պատվաստանյութերի մրցավազքի մեջ որոշել է նախընտրությունը տալ «AstraZeneca»-ին։
«Կարծում եմ, որ մեր նախարարությանը չեն տվել այլընտրանք, քանի որ մենք ունենք պարտականություններ ԳԱՎ-ի հիմնադրամի առջև։ Երեկ իր ֆեյսբուքյան ասուլիսում Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի ղեկավարի տեղակալն ասում էր՝ ոչինչ, որ «AstraZeneca»-ի արդյունավետությունը 70 տոկոս է, իսկ «Sputnik V»-ինը՝ 90 տոկոս...։
Խնդիրն այն է, որ եթե մենք կարող ենք ձեռք բերել 90 տոկոս արդյունավետություն ունեցող պատվաստանյութ, ինչո՞ւ ենք մյուսը ձեռք բերում, որն, ի դեպ, եվրոպական 13 երկրներում արգելվել է օգտագործել։ Ինչ ձեռքներն ընկել է, բերել են՝ առանց հաշվի առնելու պավաստանյութի արդյունավետությունը»,- կարծիք հայտնեց բժիշկը։
Նա նշեց նաև, որ երեկ տեղի է ունեցել տեսակոնֆերանս, որի ընթացքում Հայաստանը որոշել է չմերժել նաև «Novavax» պատվաստանյութի ներկրումը, որը դեռևս արտոնագրված էլ չէ։
«Մեր առողջապահության նախարարության համար միևնույն է՝ ինչով կպատվաստվի մեր ժողովուրդը, և նման վերաբերմունքը պատվաստանյութերի հանդեպ արժեզրկում է պատվաստումների երևույթը։ Նման կասկածելի արդյունավետություն ունեցող պատվաստանյութերի ներկրումը հետ է պահում հասարակությանը պատվաստվելու մտքից»,- նշեց նա։
Բայց և այնպես, ըստ Գևորգ Գրիգորյանի, մարդկանց մի մասը գիտակցված գնալու է պատվաստման, մի մասն էլ՝ զգուշավորություն է ցուցաբերելու։
«Մարդիկ կան, որ անգամ այն պատվաստումներին չեն վստահում, որոնք տասնյակ տարիներ ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը։ Եվ նշեմ՝ ես դեմ եմ, որ «AstraZeneca» պատվաստանյութն օգտագործվի Հայաստանում, և չեմ ուզում, որ դեռ չարտոնված «Novavax»-ը արդեն հավանություն ստանա։ Ինձ թվում է, որ մեր առողջապահական համակարգի ներկայացուցիչներն ուղղակի չեն կարողանում ոլորտում աշխատել, չեն կարողանում ո՛չ ռազմավարություն մշակել, ո՛չ էլ ռիսկերի գնահատում անել։ Այս մարդիկ անգործունակ են»,- կարծիք հայտնեց նա։

«Армения решила не отказываться также от импорта вакцины Новавакс, которая еще даже не лицензирована»
«Сегодня мы находимся в ситуации, когда есть возможность стать жертвой той или иной компании, и естественно, что Россия хочет продать свою вакцину Sputnik V, AstraZeneca рекламирует свою», - сегодня на пресс-конференции сказал уролог Геворг Григорян, касаясь эффективности борьбы с коронавирусом.
По его словам, один из медицинских журналов «Ланцет» опубликовал исследовательскую статью, в которой упоминается, что самой эффективной из противокоронавирусных вакцин является российская «Спутник V». Но в любом случае Армения решила отдать предпочтение «АстраЗенеке» в гонке вакцин.
«Я думаю, что нашему министерству не была предоставлена альтернатива, поскольку у нас есть обязанности перед Фондом ГАВИ». Вчера на пресс-конференции в соцсети Facebook заместитель руководителя Национального центра по контролю и профилактике заболеваний сказал: «Ничего, что эффективность «АстраЗенека» составляет 70%, а «Спутник V»- 90% ...
Проблема в том, что если мы можем получить вакцину с эффективностью 90%, то зачем нам приобретать другую, которую, кстати, запретили в 13 странах Европы? Они привезли то, что попало им в руки, без учета эффективности вакцины», - выразил мнение врач.
Он отметил также, что вчера состоялась видеоконференция, в ходе которой Армения решила не отказываться от импорта вакцины «Новавакс», которая до сих пор не лицензирована.
«Для нашего Министерства здравоохранения все равно, чем будут вакцинироваться наши люди, и такое отношение к вакцинам обесценивает факт вакцинации. Импорт вакцин с такой сомнительной эффективностью удерживает общественность от мысли о вакцинации», - отметил он.
Но, тем не менее, по словам Геворга Григоряна, часть людей сознательно пойдет на вакцину, другие же проявят осторожность.
«Есть люди, которые не доверяют даже тем вакцинам, эффективность которых доказана десятилетиями. И отмечу, что я против использования вакцины AstraZeneca в Армении, и я не хочу, чтобы еще нелицензированная Novavax была одобрена. Мне кажется, что представители нашей системы здравоохранения просто не могут работать в сфере, не могут разрабатывать ни стратегию, ни оценивать риски. Эти люди недееспособны», - сказал он.