ՀՀ ԱԳ նախարար․ Եռակողմ հայտարարությունը չի հասցեագրում կարգավորման առանցքային տարրերը, որոնցից առաջնայինն է Արցախի կարգավիճակի հարցը
12:37 16/03/2021
«Եվրոպական անվտանգության համար այս դժվարին ժամանակներում հենց Ձեր երկիրը՝ Շվեդիան, որի՝ միջազգային խաղաղության համար կատարած ներդրումը հայտնի է բոլորիս, ստանձնել է կազմակերպության ղեկավարումը»,- այս մասին այսօր ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, հավելելով, որ ցավալի է, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերին այցը հետաձգվեց՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի պատճառով։
«Ադրբեջանի կողմից հակամարտության համատեքստում ուժի կիրառումը ԵԱՀԿ հանձնառությունների, այդ թվում Հելսինկիի ակտի կոպտագույն խախտում էր։ Պատերազմի ողջ ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը՝ Թուրքիայի գործուն աջակցությամբ, միջազգային հումանիտար իրավունքի բացահայտ խախտումներով զանգվածային ոճրագործություններ, այդ թվում էթնիկ զտումներ ու պատերազմական հանցագործություններ են իրականացրել արցախահայության դեմ»,-ասաց ԱԳ նախարարը, հավելելով, որ անգամ ռազմական գործողությունների ավարտից 4 ամիս անց՝ Ադրբեջանը շարունակում  է խախտել միջազգային հումանիտար իրավունքը՝ գերևարության մեջ պահելով հայ ռազմագերիներին ու պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց։
ԱԳ նախարարը նշեց, որ Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ ու ղեկավարությամբ ԼՂ  հակամարտության գոտի հազարավոր օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ու վարձկանների տեղափոխումը ոչ միայն միջազգային իրավունքի ոտնահարում էր, այլև ԵԱՀԿ հանձնառությունների խախտում։
«Այսկերպ ձևավորեց երկու վտանգավոր նախադեպ․ զանգվածային ոճրագործություններով և ուժի  կիրառմամբ հակամարտության լուծման փորձը, և այլ տարածաշրջաններից ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտի զինյալ-ահաբեկիչների մասսայական ներմուծումը, որը պետք է արժանանա միանշանակ դատապարտման»,-ասաց Արա Այվազյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ասաց, որ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան դադարեցնելու համար ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ և Արցախում ռուս խաղաղապահների տեղակայմամբ
հակամարտությունը թևակոխեց նոր փուլ։
«Մենք եռակողմ հայտարարությունը դիտարկում ենք որպես հրադադարի վերականգնմանը և  անվտանգության վերահաստատմանն ուղղված փաստաթուղթ։ Թեև այն պարունակում է խաղաղ կարգավորմանն առնչվող որոշ դրույթներ, սակայն այն չի հասցեագրում դրա առանցքային տարրերը, որոնցից առաջնայինն է Արցախի կարգավիճակի հարցը՝ հիմնված արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի վրա։ Հակամարտության քաղաքական լուծման վերջնական լուծումը հնարավոր է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։ Տարածաշրջանում վերջին զարգացումներն ընդգծեցին, որ մենք կարիք ունենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ուժեղ համանախագահության, որը կկարողանա առաջնորդել խաղաղ գործընթացը՝ տարիների ընթացքում մշակված սկզբունքների հիման վրա»,-ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։
«Հայաստանը և հայ ժողովուրդը մշտապես և անկեղծորեն հանդես են եկել խաղաղության ուղերձով։ Լինելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը վերապրած ժողովուրդ՝ մենք գիտենք խաղաղության և անվտանգության արժեքը։ Հայաստանը ղարաբաղյան  հակամարտության բոլոր փուլերում հանդես է եկել խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին։ Այսօր նույնպես մենք ամբողջովին գիտակցում ենք այն հնարավորությունները, որ խաղաղությունը և իրական հաշտեցումը կարող են բերել մեր տարածաշրջանին, սակայն խաղաղությունը լոկ գեղեցիկ բառ չէ:
Արցախի խաղաղ բնակավայրերի, այդ թվում` Հադրութի շրջանի ավերման, հայ բնակչության ոչնչացման և դրանց փոխարեն ադրբեջանական բնակավայրերի ստեղծման հիման վրա կառուցված խաղաղությունը չի կարող լինել հաստատուն և տևական։ Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարն արդար և արժանապատիվ խաղաղության համար՝ սերտորեն համագործակցելով մեր միջազգային գործընկերների հետ», -ասաց Այվազյանը։

Ара Айвазян: Трехстороннее заявление не затрагивает ключевые элементы урегулирования, в частности вопрос статуса Арцаха
14:30 16/03/2021
«В эти трудные для европейской безопасности времена именно Ваша страна – Швеция, вклад которой в дело международного мира известен всем нам, приняла председательство в ОБСЕ», – заявил сегодня министр иностранных дел Армении Ара Айвазян на совместной пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Швеции Анне Линде в Ереване.
Ара Айвазян выразил сожаление, что запланированный еще на сентябрь 2020 года визит был отложен из-за войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха 27 сентября прошлого года.
«Применение силы Азербайджаном – грубейшее нарушение обязательств ОБСЕ, в том числе Хельсинкского Заключительного акта.
На всем протяжении войны азербайджанские вооруженные силы при действенной поддержке Турции с явными нарушениями международного гуманитарного права осуществляли массовые зверства, в том числе этнические чистки и военные преступления против армян Арцаха, целенаправленно обстреливая мирное население, в том числе женщин, детей и пожилых людей, гражданские инфраструктуры и объекты культурного наследия.
Более того, даже спустя 4 месяца после завершения военных действий Азербайджан продолжает нарушать международное гуманитарное право и права человека, удерживая в плену армянских военнопленных и гражданских лиц, оказавшихся в статусе заложников», – напомнил глава МИД Армении.
Глава армянского внешнеполитического ведомства отметил, что переброска при непосредственном участии и руководстве Турции тысяч иностранных вооруженных террористов и наемников в зону нагорно-карабахского конфликта является не только нарушением международного права, но и нарушением обязательств, принятых перед ОБСЕ.
«Так, были созданы два опасных прецедента: попытка разрешения  конфликта путем применения силы и массовых преступлений, и массовая переброска боевиков-террористов из других регионов в зону ответственности ОБСЕ, что однозначно должно удостоиться  осуждения», – подчеркнул Ара Айвазян.
По его словам, трехсторонним заявлением, подписанным с целью прекращения турецко-азербайджанской агрессии, и размещением российских миротворцев в Арцахе конфликт вступил в новый этап.
«Мы рассматриваем трехстороннее заявление как документ, направленный на восстановление режима прекращения огня и установление безопасности. Несмотря на то, что он содержит некоторые положения, касающиеся мирного урегулирования, он не затрагивает его ключевые элементы, наиболее важным из которых является вопрос статуса Арцаха, основанный на праве армян Арцаха на самоопределение. Окончательное политическое решение конфликта возможно только в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Последние развития в регионе подчеркнули, что нам необходимо сильное сопредседательство Минской группы ОБСЕ, которое сможет направлять мирный процесс на основе разработанных на протяжении многих лет принципов и элементов. Мы также нуждаемся в прочном и консолидированном ОБСЕ как в ответственной за региональную безопасность и мир структуре», – заявил глава МИД Армении.
«Армения и армянский народ всегда и искренне выступали с месседжами о мире. Будучи народом, пережившим первый в 20-м веке геноцид, мы знаем цену миру и безопасности. Армения на всех этапах урегулирования выступала за мирное урегулирование проблемы. И сегодня также мы полностью осознаем возможности, которые мир и реальное примирение могут принести в наш регион.
Но мир – не просто красивое слово. Мир, построенный на разрушении мирных населенных пунктов Арцаха, в том числе Гадрутского района, уничтожения армянского населения и создания на этом месте азербайджанских населенных пунктов, не может быть прочным и долгосрочным. Мы продолжим нашу борьбу за справедливый и достойный мир, тесно сотрудничая с нашими международными партнерами», – сказал Айвазян.