ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար․ Ես լուրջ մտահոգություններ ունեմ Թուրքիայի գործողությունների հետ կապված
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը նախօրեին հայտարարել է, որ ինքը «լուրջ մտահոգություններ» ունի անդամ երկիր Թուրքիայի գործողությունների կապակցությամբ, բայց ավելացրել, որ դաշինքը կարևոր հարթակ է՝ Անկարայի հետ կապված վեճերը լուծելու համար: Այս մասին գրում է Ahval News-ը։
«Ես իմ լուրջ մտահոգություններն եմ հայտնել, և մենք բոլորս գիտենք, որ կան լուրջ տարաձայնություններ և որոշ խնդիրներ` սկսած Միջերկրական ծովի արևելյան մասից, Ռուսաստանի հակաօդային պաշտպանության S-400 համակարգը գնելու Թուրքիայի որոշումից, կամ Թուրքիայում ժողովրդավարական իրավունքների հետ կապված», - ասել է Ստոլտենբերգը Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը, սակայն, ավելացրել է, որ ինքը հավատում է, որ դաշինքը կարող է «գոնե կարևոր հիմք ապահովել այդ խնդիրները քննարկելու, այդ խնդիրները բարձրաձայնելու և տարբեր հարցերի վերաբերյալ լուրջ քննարկումներ ունենալու համար»:
Չնայած Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է 1952 թվականից ի վեր՝ այն վերջին մի քանի տարիների ընթացքում զայրացրել է դաշինքի անդամներին` կատարելով մի շարք քայլեր:
Երկիրը առաջ է մղել ռուսական S-400 հրթիռների գործարքը, չնայած բազմիցս նախազգուշացումներին, որ հրթիռները վտանգում են խախտել ՆԱՏՕ-ի գործառնական անվտանգությունը, եթե դրանք օգտագործվեն արևմտյան դաշինքի սեփական սարքավորումների հետ միասին: Այն ավելի առաջ գնաց՝ հոկտեմբերին փորձարկման մեկնարկ կատարելով:
Այն մեղադրվում է նաև Արևելյան Միջերկրականում ածխաջրածինների հասանելիության համար Հունաստանի և Կիպրոսի հետ հակամարտության մեջ մտնելու համար։ Լիբիայի, Լեռնային Ղարաբաղի և Սիրիայի հակամարտություններում Անկարայի ներգրավվածությունը գրգռել է նաև դաշինքի այլ անդամների զայրույթը:
Անցյալ շաբաթ Ստոլտենբերգը ասաց, որ Թուրքիան չափազանց կարևոր դաշնակից է ՝ հաշվի առնելով երկրի ռազմավարական աշխարհագրությունը:

The NATO secretary general on Monday said he maintained "serious concerns" over actions by member state Turkey, but added the alliance was an important platform for resolving disputes involving Ankara, Ahval News reported.
"I have expressed my serious concerns and we all know there are serious differences and some issues, ranging from the eastern Mediterranean, the Turkish decision to buy the Russian air defence system S-400 or related to democratic rights in Turkey," Agence France-Press cited Jens Stoltenberg as telling lawmakers from the European Parliament.
But the NATO Secretary general added he believed the alliance can "at least can provide an important platform for discussing these issues, raising these issues and having serious debates and discussions about different concerns."
Though it has been a NATO member since 1952, Turkey has angered members of the alliance over the last few years in a string of moves.
The country pushed ahead with the Russian S-400 missile deal despite repeated warnings the missiles risked breaching NATO operational security if used alongside the Western alliance’s own hardware. It went further by conducting a test launch in October. The U.S put off sanctioning Turkey in July 2019 over the S-400, but the missile test ended any delay in issuing them as required under American law.
It is also accused of destabilising the eastern Mediterranean in its competition with Greece and Cyprus over access to recently discovered hydrocarbons. Ankara’s involvement in the conflicts Libya, Nagorno-Karabakh and Syria have also drawn the ire of other alliance members as well.
Last week, Stoltenberg said Turkey was an extremely important ally, given the country’s strategic geography.