ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար․ Ես լուրջ մտահոգություններ ունեմ Թուրքիայի գործողությունների հետ կապված
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը նախօրեին հայտարարել է, որ ինքը «լուրջ մտահոգություններ» ունի անդամ երկիր Թուրքիայի գործողությունների կապակցությամբ, բայց ավելացրել, որ դաշինքը կարևոր հարթակ է՝ Անկարայի հետ կապված վեճերը լուծելու համար: Այս մասին գրում է Ahval News-ը։
«Ես իմ լուրջ մտահոգություններն եմ հայտնել, և մենք բոլորս գիտենք, որ կան լուրջ տարաձայնություններ և որոշ խնդիրներ` սկսած Միջերկրական ծովի արևելյան մասից, Ռուսաստանի հակաօդային պաշտպանության S-400 համակարգը գնելու Թուրքիայի որոշումից, կամ Թուրքիայում ժողովրդավարական իրավունքների հետ կապված», - ասել է Ստոլտենբերգը Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը, սակայն, ավելացրել է, որ ինքը հավատում է, որ դաշինքը կարող է «գոնե կարևոր հիմք ապահովել այդ խնդիրները քննարկելու, այդ խնդիրները բարձրաձայնելու և տարբեր հարցերի վերաբերյալ լուրջ քննարկումներ ունենալու համար»:
Չնայած Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է 1952 թվականից ի վեր՝ այն վերջին մի քանի տարիների ընթացքում զայրացրել է դաշինքի անդամներին` կատարելով մի շարք քայլեր:
Երկիրը առաջ է մղել ռուսական S-400 հրթիռների գործարքը, չնայած բազմիցս նախազգուշացումներին, որ հրթիռները վտանգում են խախտել ՆԱՏՕ-ի գործառնական անվտանգությունը, եթե դրանք օգտագործվեն արևմտյան դաշինքի սեփական սարքավորումների հետ միասին: Այն ավելի առաջ գնաց՝ հոկտեմբերին փորձարկման մեկնարկ կատարելով:
Այն մեղադրվում է նաև Արևելյան Միջերկրականում ածխաջրածինների հասանելիության համար Հունաստանի և Կիպրոսի հետ հակամարտության մեջ մտնելու համար։ Լիբիայի, Լեռնային Ղարաբաղի և Սիրիայի հակամարտություններում Անկարայի ներգրավվածությունը գրգռել է նաև դաշինքի այլ անդամների զայրույթը:
Անցյալ շաբաթ Ստոլտենբերգը ասաց, որ Թուրքիան չափազանց կարևոր դաշնակից է ՝ հաշվի առնելով երկրի ռազմավարական աշխարհագրությունը:

Генсек НАТО Столтенберг: Действия Анкары вызывают у альянса серьезную озабоченность
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг не видит "непосредственной угрозы военной атаки" ни на одну из стран - членов альянса. Такое заявление он сделал в понедельник, 15 марта, обращаясь к членам комитета по иностранным делам Европарламента, а также подкомитета этого органа по вопросам безопасности и обороны.
Как пишет Deutsche Welle, отдельно генсек альянса коснулся взаимодействия с Турцией, в отношении которой он выразил "серьезную озабоченность". По словам Столтенберга, позиции Анкары и Североатлантического альянса расходятся по вопросу о спорных островах в Восточном Средиземноморье, по решению Турции приобрести российские зенитно-ракетные комплексы С-400, а также по ситуации с демократическими правами человека в этой стране.
"Но я считаю, что НАТО по крайней мере может обеспечить важную платформу для обсуждения этих вопросов, поднятия их и проведения серьезных дебатов и дискуссий по различным проблемам", - резюмировал глава альянса.
К Турции перешло командование оперативной группой высокой готовности НАТО
С начала января командование Объединенной оперативной группой высокой готовности НАТО (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) перешло к Турции.
Создать передовую группу VJTF главы государств и правительств стран НАТО решили на саммите в Уэльсе в 2014 году в качестве ответа на изменившуюся обстановку в сфере безопасности после аннексии Крыма Россией. Члены НАТО командуют VJTF по принципу ротации. Так, Польша возглавляла группу в 2020 году, Германия - в 2019-м, а Италия - в 2018-м.
В 2021 году Турция отметила 69-летие со дня вступления в НАТО.
Протокол был подписан 17 октября 1951 года, однако официально страна присоединилась к блоку 18 февраля 1952 года - одновременно с Афинами. Анкара стала 13-м полноправным участником организации.