Սուրեն Սարգսյան. ԱԳՆ-ն պետք է «աշխատացնի» նաև վարչապետին
1. Մեր ԱԳՆ-ն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կուրատորը պետք է լինի։ Ոչ միայն դիվանագիտության, այլև ամբողջ արտաքին քաղաքականության։ Նրա ընդհանուր կուրացիայի տակ պետք է լինեն նաև պառլամետական, եկեղեցական, ռազմական դիվանագիտությունը և այլն։ Սա պարտադիր նախապայման է:
2. Առանց ԱԳՆ-ի հետ համաձայնեցված տեքստի, որևէ պատգամավոր չպետք է որևէ ելույթ ունենա միջագային հարթակներում, որևէ վարչության պետք չպետք է Բրյուսելում կամ Մոսկվայում իր գործընկերոջ հետ հարց քննարկի՝ առանց ԱԳՆ ընդհանուր ուղենիշների։
3. ԱԳՆ-ն պետք է «աշխատացնի» նաև վարչապետին։ Մշտապես պետք է ասի՝ այս մարդու հետ խոսի, նրա հետ մի խոսի, սա ասա, սա՝ մի ասա։ Ամեն վարչապետ չէ, որ կարող է արտաքին քաղաքականությունից գլուխ հանել և դա փաստ է։ Դրա համար էլ պետք է նրան մշտապես ուղղորդել, նրա արտաքին քաղաքական աշխատանքը համակարգել։
4. ԱԳ նախարարը պետք է լինի երկրի ամենաազդեցիկ դեմքերից մեկը։ Հեղինակություն, ցանկալի է ոչ կադրային դիվանագետ՝ քաղաքական ծանրքաշային:
5. ԱԳՆ-ն յուրաքանչյուր գերատեսչությունում պետք է ներկայացուցիչ ունենա՝ համակարգելու արտաքին կապերի բլոկը:
6. Դեսպաններ պետք է նշանակվեն լավագույնները՝ անկախ դիվանագետ լինելու հանգամանքից:
7. Դիվանագետների հետ՝ մինչ գործուղման մեկնելը, պարտադիր պետք է աշխատեն ընդունող երկրի վերաբերյալ մասնագետներն ու ԱԱԾ-ն:
8. Ոչ ոք այդքան ընդհանրություն չունի, որքան ԱԱԾ-ն և ԱԳՆ-ն: Նրանց ինտեգրված համագործակցությունը այլընտրանք չունի:
Այս ցուցակն իրականում մեծ և շարունակական է»։
Մեր ԱԳՆ-ի մասին Եթե ուզում ենք մեր ԱԳՆ-ն առավել էֆֆեկտիվ աշխատի, մենք պետք է նրան օժտենք հետևյալ ֆունկցիաներով։ 1....

Сурен Саркисян: МИД тоже должен «заставить работать» и премьер-министра
1. Наш МИД должен быть куратором внешней политики Армении. Не только дипломатии, но и всей внешней политики. Под его общим курированием должны быть также парламентская, церковная, военная дипломатия и т. д. Это обязательное условие.
2. Без текста, согласованного с Министерством иностранных дел, ни один депутат не должен выступать на международных площадках, без общих указаний МИД ни один начальник управления не должен обсуждать ни одного вопроса со своим коллегой в Брюсселе или Москве.
3. Министерство иностранных дел должно «заставить работать» и премьер-министра. Он всегда должен говорить: говори с этим человеком, не говори с ним, говори это, не говори этого. Не каждый премьер-министр может разбираться во внешней политике, и это факт. Поэтому его необходимо постоянно направлять, координировать его внешнеполитическую работу.
4. Министр иностранных дел должен быть одной из самых влиятельных фигур в стране. Репутация, желательно внештатного дипломата, политического тяжеловеса.
5. Министерство иностранных дел должно иметь представителя в каждом ведомстве для координации блока внешних связей.
6. Послами должны быть назначены лучшие, независимо от того, дипломаты ли они.
7.Перед отъездом в командировку с дипломатами должны поработать специалисты страны пребывания и СНБ.
8. Ни у кого нет такого общности, как СНБ и МИД. Их интегрированному сотрудничеству нет альтернативы.