Սուրեն Սարգսյան. ԱԳՆ-ն պետք է «աշխատացնի» նաև վարչապետին
1. Մեր ԱԳՆ-ն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կուրատորը պետք է լինի։ Ոչ միայն դիվանագիտության, այլև ամբողջ արտաքին քաղաքականության։ Նրա ընդհանուր կուրացիայի տակ պետք է լինեն նաև պառլամետական, եկեղեցական, ռազմական դիվանագիտությունը և այլն։ Սա պարտադիր նախապայման է:
2. Առանց ԱԳՆ-ի հետ համաձայնեցված տեքստի, որևէ պատգամավոր չպետք է որևէ ելույթ ունենա միջագային հարթակներում, որևէ վարչության պետք չպետք է Բրյուսելում կամ Մոսկվայում իր գործընկերոջ հետ հարց քննարկի՝ առանց ԱԳՆ ընդհանուր ուղենիշների։
3. ԱԳՆ-ն պետք է «աշխատացնի» նաև վարչապետին։ Մշտապես պետք է ասի՝ այս մարդու հետ խոսի, նրա հետ մի խոսի, սա ասա, սա՝ մի ասա։ Ամեն վարչապետ չէ, որ կարող է արտաքին քաղաքականությունից գլուխ հանել և դա փաստ է։ Դրա համար էլ պետք է նրան մշտապես ուղղորդել, նրա արտաքին քաղաքական աշխատանքը համակարգել։
4. ԱԳ նախարարը պետք է լինի երկրի ամենաազդեցիկ դեմքերից մեկը։ Հեղինակություն, ցանկալի է ոչ կադրային դիվանագետ՝ քաղաքական ծանրքաշային:
5. ԱԳՆ-ն յուրաքանչյուր գերատեսչությունում պետք է ներկայացուցիչ ունենա՝ համակարգելու արտաքին կապերի բլոկը:
6. Դեսպաններ պետք է նշանակվեն լավագույնները՝ անկախ դիվանագետ լինելու հանգամանքից:
7. Դիվանագետների հետ՝ մինչ գործուղման մեկնելը, պարտադիր պետք է աշխատեն ընդունող երկրի վերաբերյալ մասնագետներն ու ԱԱԾ-ն:
8. Ոչ ոք այդքան ընդհանրություն չունի, որքան ԱԱԾ-ն և ԱԳՆ-ն: Նրանց ինտեգրված համագործակցությունը այլընտրանք չունի:
Այս ցուցակն իրականում մեծ և շարունակական է»։
Մեր ԱԳՆ-ի մասին Եթե ուզում ենք մեր ԱԳՆ-ն առավել էֆֆեկտիվ աշխատի, մենք պետք է նրան օժտենք հետևյալ ֆունկցիաներով։ 1....

Expert outlines steps to make work of Armenia’s Foreign Ministry more effective
Analyst and expert on US foreign policy Suren Sargsyan has outlined a number of steps to make the activity of Armenia’s Foreign Ministry more effective.
“If we want the Foreign Ministry to work more efficiently, it should assume the following functions:
1. The Foreign Ministry should be the curator of Armenia's foreign policy; not only in connection with diplomacy, but also the whole foreign policy. Parliamentary, church, military diplomacy and others should be under its general supervision. This is a prerequisite.
2. Without agreeing a text with the Foreign Ministry, no lawmaker should deliver a speech at international platforms. Not a single head of department should discuss any issue with counterparts in Brussels or Moscow without general instructions from the ministry.
3. The Foreign Ministry should “push” the prime minister to work. It should always tell him to speak with this person or not to speak with that one, say this or not to say that. As a matter of fact, not all PMs understand foreign policy. That is why he should always be guided and his foreign policy work should be coordinated.
4. The foreign minister must be one of the most influential people in the country; a man of authority, preferably not a career diplomat – political heavyweight.
5. The Foreign Ministry should have a representative in every department to coordinate the sector of foreign relations.
6. Only the best ones should be appointed ambassadors regardless of whether they are diplomats or not.
7. Before leaving on a business trip, experts in the host country and the National Security Service (NSS) should work with the diplomats.
8. No one has such a commonality as the NSS and the Foreign Ministry. There is no alternative to their integrated cooperation. The list is really huge and endless,” he wrote on Facebook