Հոբելյանական համերգ՝ նվիրված Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյակին
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մարտի 18-ին ժամը 19:30-ին‚ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում հանդես կգա Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգով։
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ հանդես կգան դաշնակահար Ալեքսանդր Գինդինը‚ սոպրանո Սիրանուշ Գասպարյանը‚ բարիտոններ Իլյա Կուզմինը և Գևորգ Հակոբյանը։ Համերգը կղեկավարի դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Մեծանուն կոմպոզիտորի հոբելյանին նվիրված համերգին կհնչեն նրա ստեղծագործություններից. «Հերոսական բալլադ» դաշնամուրի և նվագախմբի համար‚ «Հորժամ»՝ հոգևոր երգ սոպրանոյի և լարային նվագախմբի համար‚ Նոկտյուրն դաշնամուրի և նվագախմբի համար‚ «Իմ սիրտը լեռներում է» կինոֆիլմից երաժշտություն‚ Արիա-վոկալիզ սոպրանոյի և լարային նվագախմբի համար‚ «Առաջին սիրո երգը» բարիտոնի և նվագախմբի համար‚ «Ճակատագիր»՝ երգ բարիտոնի և նվագախմբի համար‚ «Քո հետքերը»՝ երգ բարիտոնի և նվագախմբի համար‚ «Սատանու անիվ»՝ երգ բարիտոնի և նվագախմբի համար‚ «Անուրջներ»՝ պիես դաշնամուրի և նվագախմբի համար։
Համերգը տեղի կունենա ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, «Երաժիշտները հանուն խաղաղության» միջազգային նախագծի և «Դիալոգ» հասարակական կազմակերպության համագործակցությամբ։

18 марта в 19:30 в Концертном зале Арама Хачатуряна Государственный симфонический оркестр Армении выступит с концертом, посвященным 100-летнему юбилею Арно Бабаджаняна.
По сообщению МОНКС РА, с Государственным симфоническим оркестром Армении выступят пианист Александр Гиндин, сопрано Сирануш Гаспарян, баритоны Илья Кузьмин и Геворг Акопян. Концертом будет руководить дирижер Сергей Смбатян.
На концерте, посвященном юбилею великого композитора, прозвучат его произведения: «Героическая баллада» для фортепиано с оркестром ‚ «Хоржам»- духовная песня для сопрано и струнного оркестра‚ Ноктюрн для фортепиано с оркестром ‚ музыка из фильма «Сердце мое в горах», Ария-вокализ для сопрано и струнного оркестра, «Песня первой любви» - для баритона с оркестром ‚ «Судьба»- песня для баритона с оркестром, «Твои следы»- песня для баритона с оркестром‚ «Чертово Колесо» - песня для баритона с оркестром ‚«Сны»- пьеса для фортепиано с оркестром.
Концерт состоится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, при сотрудничестве с международным проектом «Музыканты за мир» и общественной организацией «Диалог».