Հոլանդացի վավերագրողները ցանկանում են Արցախի մասին ֆիլմ նկարահանել
Այս օրերին Հայաստանում գտնվող հոլանդացի վավերագրողները, որոնք ժամանել են Արցախի մասին ֆիլմ նկարահանելու նպատակով և այս փուլում զբաղված են նյութի հետազոտությամբ, ցանկություն էին հայտնել հանդիպել կինոռեժիսոր, Հայաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանին և զրուցել նրա կինոյի շուրջ: Այս մասին նշված է Կինեմատոգրաֆիստների միության ֆեյսբուքյան էջում
Հոլանդացի կինովավերագրողները նշել են, որ Հարություն Խաչատրյանի կինոն իրենց համար այն ուղենշային կինոն է, որն աշխարհի այլ կինովարպետների գործերի շարքում իրենց «ստիպել» է խորանալ վավերագրական կինոյի աշխարհում:
«Հուսանք առաջիկայում կտեսնենք Արցախին նվիրված ֆիլմ, որը հիմնված կլինի ճշմարիտ արժեքների վրա»,- նշում են միությունից:

Голландские документалисты хотят снять фильм об Арцахе
Находящиеся в эти дни в Армении голландские документалисты, которые прибыли снимать фильм об Арцахе и на этом этапе заняты исследованием материала, выразили желание встретиться с кинорежиссером, президентом Союза кинематографистов Армении Арутюном Хачатряном и поговорить с ним о кино. Об этом говорится на странице Союза кинематографистов в соцсети Facebook.
Голландские кинодокументалисты отметили, что кино Арутюна Хачатряна является для них тем знаковым кино, которое среди работ других кинематографистов мира «заставило» их углубиться в мир документального кино.
«Надеюсь, что в ближайшее время мы увидим фильм, посвященный Арцаху, который будет основан на истинных ценностях», - отмечают в Союзе.