Այս փուլում Ադրբեջանի սպառնալիքները՝ պատերազմի վերսկսման առումով, ավելի շատ շանտաժի են նմանվում. Աբրահամյան
12:38 17/03/2021
«Որպես այդպիսին՝ հակամարտությունը կարգավորված չէ. առ այս պահը ոչ միայն Արցախի կարգավիճակի հարցը չի լուծվել, այլ նաև այն առաջնային օրակարգ չի բերվել»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանն ու Թուրքիան անընդհատ ընդգծում են, որ Արցախի կարգավիճակի հարց այլևս չկա, և կարճ ժամանակ հետո Արցախի՝ հայկական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներն անցնելու են Ադրբեջանին։
«Ինչ վերաբերում է գերիներին, ապա ակնհայտ է, որ նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության՝ հայկական կողմի համար կարևոր դրույթներից մեկը՝ գերիների վերադարձը, չի իրականացվել։ Ադրբեջանն այդ՝ 8-րդ կետից ստացել է առավելագույնը, իսկ մեզ համար միակ շահեկան բանը՝ բոլոր գերիների վերադարձը, առ այսօր կյանքի չի կոչվել։ Եթե չեմ սխալվում , մոտ 200-ին հասնող գերիներ ունենք, որոնք իդենտիֆիկացվել են, բայց նրանց վերադարձը չի իրացվել։ Այստեղից չկա կամք, պահանջ, ցանկություն։ Ցավալի է, բայց օր օրի մենք գնում ենք զիջումների»,- նշեց նա։
Ըստ Տիգրան Աբրահամյանի, Ադրբեջանն այսօր Հայաստանի ու Արցախի վրա ճնշում գործադրելու նոր գործիքներ ունի. առաջին հերթին խոսքը վերաբերում է Սյունիքին, որտեղ ճանապարհների մի մասը կա՛մ անցնում է ադրբեջանական դիրքերի կողքով, կա՛մ անցնում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ մնացած հատվածով։
«Ամենամեծ գործոնը, որ այս պահին կանխում է ադրբեջանական կողմից պատերազմի սանձազերծումը, ռուս խաղաղապահների ներկայությունն է։ Ռուսական զորքի առկայության պայմաններում պատերազմ սկսելու հավանականությունը շատ է նվազում։ Սակայն, եթե կարճաժամկետ կտրվածքով պատերազմի վերսկսումը քիչ հավանական է, ապա միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքում՝ այդ հավանականությունը կարող է աճել»,- կարծիք հայտնեց նա։
Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ այս փուլում Ադրբեջանի սպառնալիքները՝ պատերազմի վերսկսման առումով, ավելի շատ շանտաժի են նմանվում՝ իր համար վերջնական ու ցանկալի արդյունքի հասնելուն ուղղված։
«Ադրբեջանը ցանկացած պարագայում փորձելու է դիրքային առավելության հասնել։ Այս պահին մենք դա տեսնում ենք Սյունիքում, ապագայում դա լինելու է նաև Վայոց Ձորում և Գեղարքունիքում։ Ցավալի է, բայց եղանակային պայմանների բարելավումից հետո Ադրբեջանը սկսելու է աշխատանքներ տանել նաև այդ ուղղությամբ։ Վերջին 2-3 տասնամյակում մենք այս պրակտիկան տեսել ենք Նախիջևանի ուղղությամբ, Տավուշում, Արցախում։ Այս փորձը մեզ հուշում է, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է՝ իր համար լավագույն պայմաններում դիրքավորվելու համար»,- ասաց նա։

Абрамян: На данном этапе угрозы Азербайджана в плане возобновления войны больше похожи на шантаж
«Конфликт, как таковой, не урегулирован: до сих пор не решен не только вопрос статуса Арцаха, но он не внесен также в приоритетную повестку дня», - сказал сегодня на пресс-конференции учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха (НКР) по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
По его словам, Азербайджан и Турция постоянно подчеркивают, что вопроса о статусе Арцаха больше не существует, и в скором времени территории Арцаха, находящиеся под контролем армянских сил, перейдут к Азербайджану.
«Что касается пленных, то очевидно, что одно из важных положений совместного заявления армянской стороны от 10 ноября - возвращение пленных - не выполнено. Азербайджан получил максимум из этого пункта 8, и единственная выгодная для нас вещь - возвращение всех пленных - до сих пор не реализована. Если я не ошибаюсь, у нас есть около 200 идентифицированных пленных, но их возвращение не осуществлено. Отсюда нет воли, требования, желания. Больно, но день ото дня мы идем на уступки», - сказал он.
По словам Тиграна Абрамяна, сегодня у Азербайджана есть новые инструменты давления на Армению и Арцах: в первую очередь, это относится к Сюнику, где часть дорог либо проходит рядом с азербайджанскими позициями, либо по участку, оставшемуся под контролем Азербайджана.
«Самым большим фактором, который в настоящее время мешает азербайджанской стороне развязать войну, является присутствие российских миротворцев. В условиях присутствия русских войск вероятность начала войны значительно снижается. Однако, если возобновление войны в краткосрочной перспективе маловероятно, то в среднесрочной и долгосрочной перспективе эта вероятность может возрасти», - выразил он мнение.
Тигран Абрамян отметил, что на данном этапе угрозы Азербайджана в плане возобновления войны больше похожи на шантаж, направленный на достижение окончательного и желаемого результата.
«Азербайджан в любом случае постарается получить позиционное преимущество. Сейчас мы видим это в Сюнике, в будущем это будет и в Вайоц Дзоре и Гегаркунике. Прискорбно, но после улучшения погодных условий Азербайджан начнет работать и в этом направлении. В последние 2–3 десятилетия мы наблюдаем эту практику в направлении Нахичевани, Тавуша, Арцаха. Этот опыт нам подсказывает, что Азербайджан сделает все, чтобы занять позиции в лучших для себя условиях», - сказал он.