Վճռաբեկ դատարանը արձանագրել է, որ դատավոր Արմեն Դանիելյանը թույլ է տվել էական դատավարական խախտումներ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ
17:25 18/03/2021
Վճռաբեկ դատարանը բեկանել է վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի կայացրած դատական ակտը՝ արձանագրելով, որ Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը չէր կարող քննության առնվել այդ ատյանում։ Հայտնում են Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմից։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ 2019 թվականի մայիսի 20-ին առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը, բավարարելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը, կասեցրել էր գործի վարույթը և դիմել ՀՀ Սահմանադրական դատարան Քրեական օրենսգրքի 300․1-րդ հոդվածի սահմանադրականության վերաբերյալ։
Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը և տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Վահե Գրիգորյանը վերաքննիչ բողոքներ էին ներկայացրել, որոնք բավարարվել էին Արմեն Դանիելյանի 2019 թվականի հունիսի 25-ի որոշմամբ։ Մինչդեռ և՛ բողոքներ ներկայացնելուց առաջ, և՛ հենց վերաքննիչ քրեական դատարանում պաշտպանական կողմը պնդել էր, որ Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը առհասարակ չէր կարող քննության առնվել վերաքննիչ դատարանի կողմից։
Վճռաբեկ դատարանը, 2021 թվականի մարտի 17-ին քննության առնելով Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների վճռաբեկ բողոքը վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի դատական ակտի դեմ, գտել է, որ առաջին ատյանի դատարանի՝ ՍԴ դիմելու որոշումը չէր կարող քննության առնվել վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից։
Վճռաբեկ դատարանը համաձայնեց պաշտպանների հետ և ուղղակի արձանագրեց, որ առաջին ատյանի դատարանի կողմից բարձրացված սահմանադրաիրավական վեճը ենթակա էր հաղթահարման բացառապես Սահմանադրական դատարանի կողմից։
Հետևաբար, դատավոր Գրիգորյանի կողմից՝ 300․1 հոդվածի հետ կապված ՍԴ դիմելու և ՍԴ-ի կողմից այն քննության առնելու վերաբերյալ շուրջ երկու տարի հնչեցված բոլոր շահարկումները ոչ միայն հիմնազուրկ էին, այլև՝ էական դատավարական խախտում էին։

Кассационный суд признал, что судья Армен Даниелян допустил серьезные процессуальные нарушения в отношении Роберта Кочаряна
18:13 18/03/2021
Кассационный суд отменил судебный акт, вынесенный судьей Апелляционного уголовного суда Арменом Даниеляном, зафиксировав, что решение о подаче заявления в Конституционный суд не может быть рассмотрено в этой инстанции. Об этом сообщает команда адвокатов Роберта Кочаряна.
Источник напоминает, что 20 мая 2019 года судья суда первой инстанции Давид Григорян, удовлетворив ходатайство защитников второго президента РА Роберта Кочаряна, приостановил производство по делу и обратился в Конституционный Суд РА касательно конституционности статьи 300-1 Уголовного кодекса.
Прокурор Петрос Петросян и представитель правопреемников потерпевших Ваге Григорян подали апелляционные жалобы, которые были удовлетворены решением Армена Даниеляна от 25 июня 2019 года.
Меж тем, как до подачи жалобы, так и в самом Апелляционном уголовном суде, сторона защиты настаивала, что вопрос обращения в Конституционный суд вообще не может рассматриваться Апелляционным судом.
17 марта 2021 года Кассационный суд, рассмотрев кассационную жалобу адвокатов Роберта Кочаряна на судебный акт судьи Апелляционного суда Армена Даниеляна, нашел, что решение суда первой инстанции об обращении в КС не могло быть рассмотрено Апелляционным уголовным судом.
Кассационный суд согласился с защитниками и фактически зафиксировал, что конституционно-правовой спор, возбужденный судом первой инстанции, подлежал разрешению исключительно Конституционным судом.
Следовательно, все спекуляции, высказанные судьей Григоряном на протяжении порядка двух лет, относительно обращения в КС касательно статьи 300-1 и рассмотрения ее в КС, были не только необоснованными, но и являлись существенным процессуальным нарушением.