Լատվիայի մշակութային գործիչները կոչ են արել Ադրբեջանին արագացնել հայ գերիների վերադարձը
Լատվիայի հայտնի արվեստագետները, մտավորականներն ու մշակութային գործիչները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որով կոչ է արվում Ադրբեջանին արագացնել զոհերի մարմինների և ռազմագերիների ու գերեվարված անձանց վերադարձը Հայաստան: Այս մասին տեղեկանում ենք Լիտվայում, Լատվիայում և Էստոնիայում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջից
«Մենք, Լատվիայի Հանրապետության արվեստագետներս, մտավորականներս ու մշակութային գործիչներս, հավատալով մարդկային արժեքների կարևորությանը և միանալով մեր լիտվացի գործընկերներին, կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին չխոչընդոտել ռազմագերիների և գերու կարգավիճակում պահվող այլ անձանց, ինչպես նաև վերջին Ղարաբաղյան պատերազմին ռազմական գործողությունների ժամանակ սպանված և զոհված զինվորների մարմինների անհապաղ վերադարձին Հայաստանի Հանրապետություն: Մեր տեղեկություններով՝ Հայաստանն արդեն վերադարձրել է Ադրբեջանի բոլոր ռազմագերիներին:
Համոզված ենք, որ բոլոր ռազմագերիների առանց նախապայմանների և անհապաղ վերադարձը Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև փոխվստահության վերականգնման համար անհրաժեշտ առաջնային քայլերից մեկն է:
Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը միանալու այս մարդասիրական նախաձեռնությանը՝ դրանով իսկ օգնելով վերջին պատերազմի պատճառով Լեռնային Ղարաբաղ|ում (Արցախ) հումանիտար աղետի հաղթահարմանը»:

Деятели культуры Латвии призвали Азербайджан ускорить процесс возвращения армянских пленных
Известные деятели искусства, культуры и представители интеллигенции Латвии выступили с призывом к Азербайджану ускорить процесс возвращения Армении военнопленных, пленных лиц и передачи тел погибших. Об этом сообщают из посольства Армении в Латвии.
«Мы, деятели искусства, культуры и представители интеллигенции Латвии, веря в важнейшую роль человеческих ценностей и присоединяясь к нашим литовским коллегам, призываем власти Азербайджана не препятствовать незамедлительной передаче Армении тел убитых и погибших во время боевых действий военнослужащих, а также возвращению на Родине военнопленных и других удерживаемых лиц.
По нашим сведениям, Армения уже передала Азербайджану всех военнопленных.
Убеждены, что незамедлительное возвращение всех военнопленных без предусловий – один из необходимых и приоритетных шагов для восстановления взаимного доверия между Азербайджаном и Арменией.
Мы призываем международное сообщество присоединиться к этой гуманитарной инициативе, тем самым помогая преодолению гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе (Арцахе), возникшего вследствие последней войны».