Հայաստանը համր է և խուլ. Մշակութաբան
Մշակութաբան, «Կարին» երգի և պարի համույթի հիմնադիր ու գեղարվեստական ղեկավար, Արցախյան պատերազմի մասնակից Գագիկ Գինոսյանի տեղեկություններով,  Շուշիի «Կանաչ ժամ» ժողովրդական անունը կրող եկեղեցու միայն գմբեթն է ավերված, թեև դա ոչինչ չի փոխում՝ սրբապղծությունը մնում է սրբապղծություն:
«Սա հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացման,  պղծման հերթական դեպքն է, որը տեղի է ունենում համաշխարհային կառույցների լռության ներքո, իսկ Հայաստանի իշխանություններից խոսելու բան չկա: Հայաստանում իշխանություն չկա, ոչ էլ Արցախում կա, դրա մասին  որևէ մեկը չի էլ բարձրաձայնել»,- ասուլիսում ասաց Գ. Գինոսյանը:
Նա հիշեցրեց, որ ժամանակին, երբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն 4 տարի պտտեցնում էր մատի շուրջ ամբողջ Հայաստանը, հայ մշակույթի գործիչներին ու «Քոչարին» չէր հաստատում որպես հայկական մշակութային ոչ նյութական ժառանգություն, այն ժամանակ էլ որևէ մեկը չէր բարձրաձայնում:
«Հետո պարզվեց, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն ոմն տիկին Բոկովան Ալիևի տիկնոջ մտերիմ ընկերուհին է` լինելով բուլղարուհի կամ Բուլղարիայում ապրող թուրքական ծագումով մեկը: Եվ «Քոչարիի» ընդունում եղավ միայն այդ կնոջը կաշառակերության վրա բռնելուց և աշխատանքից հեռացնելուց հետո, ու առաջին շնորհավորանքը ստացավ Շառլ Ազնավուրը` որպես Հայաստանի դեսպան ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում:
Դեռ այն ժամանակ Հայաստանի իշխանություններից, մշակույթի նախարարությունից որևէ մեկը չբարձրաձայնեց»,- ասաց մշակութաբանը:
Նա այլ օրինակներն էլ հիշեցրեց, մասնավորապե Ջուղայի խաչքարերի ոչնչացումն ու ընդգծեց՝  Հայաստանը երբևէ որևէ հարցի շուրջ նոտա չի հղել:
«Նույնը նաև Սիրիայում մեր Դեր Զորի հայկական եկեղեցու, Հալեպի հայկական եկեղեցու թիրախային ոչնչացումն էր: Եվ բացարձակ կարևոր չէ, որ դա Սիրիայում էր, դա հայկական եկեղեցի էր, որը պատկանում էր Հայ Առաքելական եկեղեցուն, բայց անգամ եկեղեցին չի բարձրաձայնել այդ մասին և հիմա էլ նույնն է: Հայաստանը համր է և խուլ: Հայաստանը չի լսում, երբ մասնագետներն են բարձրաձայնում, ինքն էլ չի բարձրաձայնում»,- ասաց Գագիկ Գինոսյանը:

По сведениям культуролога, основателя и художественного руководителя ансамбля традиционной песни и танца «Карин», участника войны в Арцахе Гагика Гиносяна разрушен только купол Церкви Святого Иоанна Крестителя (более известной в народе как Церковь Канач Жам) в оккупированной Азербайджаном в ходе войны культурной столице Арцаха (НКР) Шуши. Но это, по его словам, ничего не меняет: осквернение остается осквернением.
«Это еще один случай уничтожения и осквернения армянских культурных ценностей, происходящий при молчании мировых структур. А говорить о властях Армении не приходится. Ни в Армении, ни в Арцахе нет власти. К этому никто не обратился», – сказал на пресс-конференции Гиносян.
Он напомнил: никто ничего не говорил и тогда, когда ЮНЕСКО в течение 4 лет водила вокруг пальца всю Армению, армянских деятелей культуры и не утверждала «Кочари» как элемент армянского нематериального культурного наследия.
«Потом выяснилось, что генеральный директор ЮНЕСКО – некая г-жа Бокова –
близкая подруга жены Алиева, болгарка или проживающая в Болгарии, но имеющая турецкое происхождение. А «Кочари» утвердили только после того, как эту женщину уличили во взяточничестве и она ушла с этого поста, а первые поздравления получил Шарль Азнавур как посол Армении в ЮНЕСКО.
Еще тогда ни представители властей Армении, ни министерство культуры не подняли этот вопрос», – сказал культуролог.
Гиносян привел и другие примеры, в частности уничтожение армянских хачкаров в Джуге, и подчеркнул, что Армения никогда не направляла ноту по какому-либо вопросу.
«То же самое было и с целенаправленным разрушением нашей армянской церкви в городе Дейр-эз-Зор в Сирии, армянской церкви в сирийском Алеппо. И совершенно неважно, что это было в Сирии, это была армянская церковь, которая принадлежала Армянской Апостольской церкви. Но даже церковь об этом не говорила. То же самое происходит и теперь. Армения глухая и немая. Армения не слышит, когда вопрос поднимают специалисты, не озвучивает ничего и сама», – сказал Гагик Гиносян.