«Հրապարակ». Հրաժարականը կլինի ապրիլի 22-27-ը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումից հետո երեկ հայտարարվեց, որ հունիսի 20-ին Հայաստանում արտահերթ ընտրություններ են սպասվում։ Գործող օրենսդրության, մասնավորապես, Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, ԱԺ արտահերթ ընտրություններն անցկացվում են խորհրդարանն արձակվելուց ոչ շուտ, քան 30, և ոչ ուշ, քան 45 օր հետո: Իսկ խորհրդարանն արձակվում է վարչապետի հրաժարականից և երկու շաբաթվա ընթացքում նոր վարչապետ չընտրվելուց հետո։
Սա նշանակում է, որ եթե ամեն ինչ գնա իր հունով, ապա Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 22-27-ն ընկած ժամանակահատվածում պետք է հրաժարական տա։ Ի դեպ, 2018-ի ապրիլի 23-ին հրաժարական տվեց Սերժ Սարգսյանը։ Սակայն չնայած ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը երեկ հայտարարեց, որ առաջիկա օրերին կհանվի նաև ռազմական դրությունը, բայց անակնկալները չեն բացառվում։
Եթե խորհրդարանն ընդունի նոր Ընտրական օրենսգիրքը և մասնավորապես այն դրույթը, որ ռազմական դրության ժամանակ ԱԺ ընտրություններ չեն անցկացվում, ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտից ոչ շուտ, քան 50, և ոչ ուշ, քան 65 օր հետո անցկացվում են ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով տեղի չունեցած ԱԺ հերթական կամ արտահերթ ընտրություններ, ապա ընտրության օրվա վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ջուրն է ընկնելու, և լավագույն դեպքում փոխվելու են ժամկետները, վատագույն սցենարով՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է անժամկետ մնալ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, եթե ռազմական դրությունը չհանվի։
Ի դեպ, ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը և Էդմոն Մարուքյանը պնդել են, որ մինչև հունիսի 1-ն անցկացվեն ընտրությունները, սակայն Փաշինյանը համոզել է, որ չեն հասցնի՝ ԿԸՀ-ն պետք է պատրաստվի»։

«Грапарак»: Отставка премьера ожидается в период с 22 по 27 апреля
Газета «Грапарак» пишет, что после встречи лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна и Никола Пашиняна было объявлено, что в Армении 20 июня пройдут внеочередные парламентские выборы. Согласно действующему законодательству, в частности Избирательному кодексу, внеочередные выборы в Национальное Собрание проводятся не ранее чем через 30 и не позднее чем через 45 дней после роспуска парламента. А парламент распускается после отставки премьер-министра и неизбрания нового премьера в течение двух недель.
Это означает, что если все пройдет в нормальном русле, то Никол Пашинян подаст в отставку в период с 22 по 27 апреля. Кстати, Серж Саргсян подал в отставку23 апреля 2018 года. Несмотря на то, что руководитель партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян вчера сообщил, что военное положение будет отменено в ближайшее время, сюрпризы не исключаются.
Если парламент примет новый Избирательный кодекс, и в частности, то положение, что во время военного положения парламентские выборы не проводятся, а после завершения военного или чрезвычайного положения проводятся не ранее чем через 50 и не позднее чем через 65 дней отложенные из-за военного или чрезвычайного положения очередные или внеочередные парламентские выборы, то договоренность о дате выборов может не сработать. В лучшем случае будут изменены сроки выборов, а по худшему сценарию – Никол Пашинян может бессрочно остаться временно исполняющим обязанности премьер-министра, если военное положение не будет отменено.
«Кстати, председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян и Эдмон Марукян настаивали на том, чтобы выборы были проведены до 1 июня, однако Пашинян уговорил их, что не успеют, поскольку ЦИК нужно подготовиться», - пишет газета.