Ռուսաստանում ձերբակալել են ուկրաինական արմատականների
Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայությունը (ԱԴԾ) Գելենջիկում և Յարոսլավլում բերման է ենթարկել ուկրաինական երիտասարդական արմատական նեոնացիստական « М.К.У» համայնքի 14 անդամների, որոնցից առգրավվել են նացիստական նյութեր, զենքեր և պայթուցիկ սարքերի պատրաստման ուղեցույցներ: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ԱԴԾ հասարակայնության հետ կապերի կենտրոնից:
Նշվում է, որ խմբի 13 անդամների բերման են ենթարկել Գելենջիկում, ևս մեկին` Յարոսլավլում:
«Նրանց բնակության վայրերում առգրավվել են զգալի քանակությամբ նացիստական նյութեր, զենքեր, հաղորդակցման սարքավորումներ, որոնք պարունակում են ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր և հրազեն պատրաստելու ուղեցույցներ», - հայտնել է ԱԴԾ-ն:
Նաև տեղեկացնում են, որ ձերբակալվածները խոստովանություններ են տալիս, համաձայն որոնց ՝ իրենց խումբը ձևավորվել է 2019-ին՝ 2000թ․-ին ծնված Ուկրաինայի քաղաքացի Եգոր Կրասնովի  գաղափարական ազդեցության տակ:
«Ավելի ուշ նրանից և Խարկովից, Կիևից « М.К.У»-ի ուկրաինացի այլ անդամներից հանձնարարականներ են ստացվել ահաբեկչական զենք պատրաստելու, ահաբեկչական գործողություններ կատարելու, զանգվածային սպանություններ և քաղաքացիների նկատմամբ բռնի գործողություններ կատարելու վերաբերյալ», - հայտնում է ԱԴԾ-ն։
Նշվում է, որ 2020-ին «М.К.У»-ի առաջնորդը ինտերնետում իր համախոհներին հորդորում էր ակտիվացնել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում ահաբեկչական գործողությունները:

В России арестованы украинские радикалы
ФСБ России задержала в Геленджике и Ярославле 14 участников украинского молодежного радикального неонацистского сообщества "М.К.У", у которых изъяты нацистские материалы, оружие и инструкции по изготовлению взрывных устройств. Об этом ТАСС сообщили в Центре общественных связей ФСБ.
Отмечается, что 13 участников этой группы задержаны в Геленджике, еще один - в Ярославле.
«В местах их проживания изъято значительное количество нацистских материалов, холодное оружие, средства связи, содержащие инструкции по изготовлению самодельных взрывных устройств и огнестрельного оружия», - сообщили в ФСБ.
В спецслужбе отметили, что задержанные дают признательные показания, согласно которым их группа была организована в 2019 году под идеологическим воздействием главаря сообщества Краснова.
«В дальнейшем от него и других украинских членов "М.К.У." из Харькова и Киева были получены инструкции по изготовлению средств террора, совершению террористических актов, массовых убийств и насильственных акций в отношении граждан», - сообщили в ФСБ.
Отмечается, что в 2020 году главарь "М.К.У." в сети интернет призвал своих сторонников к активизации террористической деятельности на территории Российской Федерации.