Պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանն իրականացրել է ցեղասպանության քաղաքականություն, որը շարունակվում է ներկայում. Թաթոյան
11:02 19/03/2021
«Հրապարակում ենք միայն փաստեր ու այդ փաստերից բխող հարցեր. սա ի՞նչ է, եթե ոչ ատելություն բարձրագույն իշխանության մակարդակով էթնիկ և կրոնական հիմքով, սա ի՞նչ է, եթե ոչ Արցախում էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության քաղաքականության մասին ապացույց, սա ի՞նչ է, եթե ոչ ֆաշիստական վերաբերմունք:
Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը բառացի թարգմանությամբ Արցախի Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղի XII-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցի այցի ընթացքում. «Սա ալբանական եկեղեցի է: Հայերը փորձել են այս եկեղեցին ևս հայկականացնել, այստեղ հայերենով գրություններ են գրել, բայց դա նրանց չի հաջողվել: Սա մեր հնագույն տաճարն է, մեր ուդի եղբայրների տաճարն է և նրանք այստեղ ևս գալու են:
Ինչպես որ մեր մզկիթներն են պղծել, այնպես էլ հնագույն ալբանական տաճար են պղծել հայերը: Բայց մենք վերականգնելու ենք, այս բոլոր գրությունները կեղծ են: Դրանք հետո ավելացված գրություններ են: Նրանք իրենց համար կեղծ պատմություն են ստեղծել: Մինչդեռ, դա նրանց չի հաջողվել (…) թուրքական մզկիթ է: Ամբողջը կեղծել են, դարձրել են աղբանոց: Տե՛ս, այս վայրն ինչ օրն են գցել, հետո էլ ասում են հայկական է»:
Ծակուռի գյուղի XII-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին գյուղի նախկին վանքային համալիր «Ծաղկավանքն» է, որից պահպանվել է «Սուրբ Աստվածածին» եկեղեցին։ Ըստ խաչքարերի՝ այն 1198 թվականից է և տարբերվում է իր կլոր դռնով։ Եկեղեցին Արցախի միջնադարյան ճարտարապետական ու մշակույթի գլուխգործոցն է:
Մի քանի օր առաջ նաև հաստատվեց, որ ավերվել է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո գտնվող Շուշի քաղաքում գտնվող Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին, որ հայտնի է «Կանաչ ժամ» ժողովրդական անվանումով։ Ընդ որում, եկեղեցին ավերվել է ոչ թե պատերազմի, ոչ թե զինված հարձակումների ժամանակ, այլ դրանց ավարտից հետո։ Այս փաստը 2021թ. մարտի 18-ի  կարևոր հայտարարությամբ հաստատել է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն այս փաստերի մասին արձանագրումները ևս կուղարկի միջազգային համապատասխան մարմիններին:
Բայց հատուկ արձանագրում ենք, որ տարիներ ի վեր Ադրբեջանում հայաատյացությունն ու թշնամանքը պետական բարձրագույն մակարդակով սերմանվել է հենց այս կերպ ու դա ոչ միայն էթնիկ, այլ նաև կրոնական հիմքերով է:
Սույն հայտարարությամբ հրապարակված փաստերն ակնհայտ վկայում են, որ Արցախում 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական իշխանություններն իրականացրել են էթնիկ զտումներ ու ցեղասպանության քաղաքականություն և այս ամենը շարունակվում է նաև ներկայում:
Ադրբեջանի նախագահի այս նույն ելույթներից ու բառերից ոգեշնչված էին ադրբեջանական զինվորները խոշտանգում, գլխատում, զվարճանքի համար կտրում մարմինների մասեր ու կատարում այլ վայրագություններ հայկական կողմից զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ 2016թ. ապրիլյան ու 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում»:

Омбудсмен Армении: Во время войны в Арцахе Азербайджан проводил политику геноцида, которая продолжается и сегодня
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян опубликовал факты, свидетельствующие о политике геноцида, проводимой властями Азербайджана. Он на своей странице в Facebook написал в частности:
«Публикуем только факты и вытекающие из этих фактов вопросы: что это, если не ненависть на этнической и религиозной почве, насаждаемая представителями вышей власти? Что это , если не доказательство этнических чисток и политики геноцида в Арцахе? Что это, если не фашистское обращение?
Дословный перевод слов президента Азербайджана во время посещения армянской церкви Сурб Аствацацин XII века в селе Цакури Гадрутского района Арцаха: “Это албанская церковь. Армяне пытались арменизировать и эту церковь, здесь написаны надписи на армянском языке, но им это не удалось. Это наш древний храм, храм наших братьев-удин, они вернутся сюда.
Армянами были осквернены и наши мечети, и древние албанские храмы. Но мы восстановим их, все эти надписи ложны. Они добавлены позже. Они создали себе ложную историю. Но им это не удалось. Это турецкая мечеть. Они все сфальсифицировали и превратили в помойку. Посмотрите, как они забросили это место, и говорят, что оно армянское”.
Церковь XII века Сурб Аствацацин в Цакури - это бывший монастырский комплекс села Цахкаванк, от которого сохранилась только церковь Сурб Аствацацин. Согласно хачкарам, она датируется 1 198 годом и отличается своей дверью круглой формы. Церковь является шедевром средневековой архитектуры и культуры Арцаха.
Несколько дней назад было подтверждено также, что в контролируемом Азербайджаном городе Шуши разрушена церковь Иоанна Крестителя, широко известная как “Зеленая церковь”.При этом церковь была разрушена не во время войны, не во время вооруженных нападений, а после их окончания. Это факты 2021 года. Они были сообщены 18 марта в заявлении МИД Республики Армения.
Защитник прав человека Республики Армения протоколы этих фактов направит в соответствующие международные органы.
Но особо отметим, что в течение многих лет в Азербайджане ненависть и враждебность по отношению к армянам, таким образом, сеялась на высшем государственном уровне, причем не только на этнической, но и на религиозной почве.
Факты, опубликованные в этом заявлении, убедительно подтверждают, что в Арцахе во время сентябрьско-ноябрьской войны 2020 года власти Азербайджана проводили политику этнической чистки и геноцида, и все это продолжается и сегодня.
Именно такие речи и слова президента Азербайджана побуждали азербайджанских солдат пытать армянских военнослужащих и мирных жителей, обезглавливать тела погибших армян, просто ради развлечения и совершать другие злодеяния и в апреле 2016 год во время сентябрьско-ноябрьской войны 2020 г.».