Պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանն իրականացրել է ցեղասպանության քաղաքականություն, որը շարունակվում է ներկայում. Թաթոյան
11:02 19/03/2021
«Հրապարակում ենք միայն փաստեր ու այդ փաստերից բխող հարցեր. սա ի՞նչ է, եթե ոչ ատելություն բարձրագույն իշխանության մակարդակով էթնիկ և կրոնական հիմքով, սա ի՞նչ է, եթե ոչ Արցախում էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության քաղաքականության մասին ապացույց, սա ի՞նչ է, եթե ոչ ֆաշիստական վերաբերմունք:
Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը բառացի թարգմանությամբ Արցախի Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղի XII-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցի այցի ընթացքում. «Սա ալբանական եկեղեցի է: Հայերը փորձել են այս եկեղեցին ևս հայկականացնել, այստեղ հայերենով գրություններ են գրել, բայց դա նրանց չի հաջողվել: Սա մեր հնագույն տաճարն է, մեր ուդի եղբայրների տաճարն է և նրանք այստեղ ևս գալու են:
Ինչպես որ մեր մզկիթներն են պղծել, այնպես էլ հնագույն ալբանական տաճար են պղծել հայերը: Բայց մենք վերականգնելու ենք, այս բոլոր գրությունները կեղծ են: Դրանք հետո ավելացված գրություններ են: Նրանք իրենց համար կեղծ պատմություն են ստեղծել: Մինչդեռ, դա նրանց չի հաջողվել (…) թուրքական մզկիթ է: Ամբողջը կեղծել են, դարձրել են աղբանոց: Տե՛ս, այս վայրն ինչ օրն են գցել, հետո էլ ասում են հայկական է»:
Ծակուռի գյուղի XII-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին գյուղի նախկին վանքային համալիր «Ծաղկավանքն» է, որից պահպանվել է «Սուրբ Աստվածածին» եկեղեցին։ Ըստ խաչքարերի՝ այն 1198 թվականից է և տարբերվում է իր կլոր դռնով։ Եկեղեցին Արցախի միջնադարյան ճարտարապետական ու մշակույթի գլուխգործոցն է:
Մի քանի օր առաջ նաև հաստատվեց, որ ավերվել է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո գտնվող Շուշի քաղաքում գտնվող Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին, որ հայտնի է «Կանաչ ժամ» ժողովրդական անվանումով։ Ընդ որում, եկեղեցին ավերվել է ոչ թե պատերազմի, ոչ թե զինված հարձակումների ժամանակ, այլ դրանց ավարտից հետո։ Այս փաստը 2021թ. մարտի 18-ի  կարևոր հայտարարությամբ հաստատել է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն այս փաստերի մասին արձանագրումները ևս կուղարկի միջազգային համապատասխան մարմիններին:
Բայց հատուկ արձանագրում ենք, որ տարիներ ի վեր Ադրբեջանում հայաատյացությունն ու թշնամանքը պետական բարձրագույն մակարդակով սերմանվել է հենց այս կերպ ու դա ոչ միայն էթնիկ, այլ նաև կրոնական հիմքերով է:
Սույն հայտարարությամբ հրապարակված փաստերն ակնհայտ վկայում են, որ Արցախում 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական իշխանություններն իրականացրել են էթնիկ զտումներ ու ցեղասպանության քաղաքականություն և այս ամենը շարունակվում է նաև ներկայում:
Ադրբեջանի նախագահի այս նույն ելույթներից ու բառերից ոգեշնչված էին ադրբեջանական զինվորները խոշտանգում, գլխատում, զվարճանքի համար կտրում մարմինների մասեր ու կատարում այլ վայրագություններ հայկական կողմից զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ 2016թ. ապրիլյան ու 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում»:

The Azerbaijani authorities carried out ethnic cleansing and a policy of genocide during the war: that policy continues today - Ombudsman
The Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan commented on the remarks by the President of Azerbaijan during his visit of the XII century Surb Astvatsatsin Armenian Church in the village of Tsakuri, in the Hadrut region of Artsakh.
To note, Ilham Aliyev named the Surb Astvatsatsin Armenian church an Albanian church and alleged that all the inscriptions on the church wall were false. "These are the posts added later. They have created a false story for themselves. Meanwhile, they did not succeed. (…) Is a Turkish mosque. They falsified everything and turned it into a garbage dump. "Look at what they’ve done to place, and then they say it is Armenian," Aliyev claimed.
"Tsaghkavank", from which the "Surb Astvatsatsin" church has been preserved. According to the khachkars, it dates back to 1198 and differs by its round door. The church is a masterpiece of medieval architecture and culture of Artsakh.
A few days ago, it was confirmed that the church of St. John the Baptist, popularly known as "Green Hour" in the Azerbaijani-controlled town of Shushi, had been destroyed. Moreover, the church was destroyed not during the war, not during the armed attacks, but afterwards," the Ombudsman's Office said.
It added that the RA Human Rights Defender will send the records of these facts to the relevant international bodies. "We especially note that for years in Azerbaijan hatred and enmity towards Armenians has been sown in this way at the highest state level, and it is not only hatred based on ethnicity, but it is also religious hatred.
The facts published by this statement clearly prove that in during the September-November war in Artsakh, the Azerbaijani authorities carried out ethnic cleansing and a policy of genocide; and, that policy continues today.
These same speeches and words of the President of Azerbaijan inspired the Azerbaijani soldiers to torture and behead, dismember bodies and commit other atrocities against Armenian servicemen and civilians in the April 2016 April and during the September-November 2020 war," said the Ombudsman.