Human Rights Watch. Ադրբեջանում կալանքի տակ գտնված հայ ռազմագերիները խոշտանգումների են ենթարկվել
Ադրբեջանական ուժերը տանջանքների են ենթարկել 2020 թ-ի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հայ ռազմագերիներին՝ դաժան, նվաստացուցիչ վերաբերմունքի և խոշտանգումների ենթարկելով նրանց գերեվարելիս, տեղափոխելիս կամ տարբեր կալանավայրերում անազատության մեջ գտնվելու ընթացքում: Այս մասին ասվում է Human Rights Watch-ի նոր զեկույցում։
Human Rights Watch-ը նշում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է հետաքննեն վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ բոլոր մեղադրանքները և պատասխանատվության ենթարկեն մեղավորներին: Ադրբեջանը պետք է անհապաղ ազատ արձակի մնացած բոլոր ռազմագերիներին և կալանավորված քաղաքացիական անձանց և տեղեկություններ տրամադրի այդ անձանց գտնվելու վայրի մասին, որոնց կարգավիճակն անհայտ է, բայց վերջին անգամ տեսել են ադրբեջանական կալանքի տակ:
«Տանջանքները, ներառյալ ձերբակալված հայ զինվորների խոշտանգումները, զզվելի է և ռազմական հանցագործություն է։ Խորապես մտահոգիչ է նաև այն փաստը, որ անհայտ կորած մի շարք հայ զինվորների վերջին անգամ տեսել են Ադրբեջանում կալանքի տակ, և նրանց մասին պատասխաններ չի տրվել», - ասում է Human Rights Watch-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Հյու Ուիլյամսոնը:
Ասվում է, որ Human Rights Watch-ը հարցազրույց է վերցրել չորս նախկին ռազմագերիներից, ովքեր մանրամասն նկարագրել են իրենց նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը կալանավայրում, ինչպես նաև դաժան վերաբերմունքն այլ ռազմագերիների հետ, որոնց հետ նրանք գերեվարվել էին կամ բաժանված էին խցերում: Նրանք բոլորը նկարագրել են երկարատև և կրկնվող ծեծերը: Մեկում նկարագրվում էր, որ սուր մետաղական ձողով հարվածները, իսկ մյուսը ասել է, որ ենթարկվել է էլեկտրական ցնցումների, մեկ ուրիշը՝ բազմիցս ենթարկվել է ծխախոտով այրվածքների: Տղամարդիկ պահվել են նվաստացուցիչ պայմաններում, նրանց պահելու առաջին օրերին շատ քիչ ջուր են տվել և քիչ սնունդ:
Խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի մասին տեղեկությունները մտավախություն են առաջացնում, որ հայ գերիները, որոնք դեռ գտնվում են ադրբեջանական կալանքի տակ, հետագա խոշտանգման վտանգի տակ են, հայտնում է Human Rights Watch-ը: Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է ապահովեն, որ հայ ռազմագերիները և մյուս կալանավորվածները դեռ անազատության մեջ ունենան այն բոլոր պաշտպանությունները, որոնց նրանք իրավունք ունեն մարդու իրավունքների և հումանիտար միջազգային օրենքների համաձայն, ներառյալ խոշտանգումներից և վատ վերաբերմունքից ազատությունը:
Ասվում է, որ անազատության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների թիվը դեռ անորոշ է մնում:
Human Rights Watch-ը նշում է՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքը կամ զինված հակամարտության օրենքը պահանջում է, որ միջազգային զինված հակամարտության կողմերը բոլոր հանգամանքներում մարդասիրաբար վերաբերվեն ռազմագերիներին: Ժնևի երրորդ կոնվենցիան պաշտպանում է ռազմագերիներին «մասնավորապես բռնության կամ ահաբեկման գործողություններից և վիրավորանքներից և հասարակության հետաքրքրասիրությունից»: Ադրբեջանը նույնպես պարտավորված է խոշտանգումների և միջազգային իրավունքի այլ նվաստացուցիչ կամ անմարդկային վերաբերմունքի բացարձակ արգելքով, ինչպես ամրագրված է Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրում (ICCPR), այնպես էլ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում (ՄԻԵԴ), որին Ադրբեջանն անդամակցում է։

Azerbaijani forces abused Armenian prisoners of war (POWs) from the 2020 Nagorno-Karabakh conflict, subjecting them to cruel and degrading treatment and torture either when they were captured, during their transfer, or while in custody at various detention facilities, Human Rights Watch (HRW) said today.
Azerbaijani authorities should investigate all allegations of ill-treatment and hold those responsible to account. Azerbaijan should also immediately release all remaining POWs and civilian detainees and provide information on the whereabouts of servicemen and civilians whose situation is unknown but were last seen in Azerbaijani custody.
“The abuse, including torture of detained Armenian soldiers, is abhorrent and a war crime,” said Hugh Williamson, Europe and Central Asia director at Human Rights Watch. “It is also deeply disturbing that a number of missing Armenian soldiers were last seen in Azerbaijan’s custody and it has failed to account for them.”
Human Rights Watch interviewed four former POWs who detailed their ill-treatment in custody as well as the ill-treatment of other POWs with whom they were captured or shared cells. They all described prolonged and repeated beatings. One described being prodded with a sharp metal rod, and another said he was subjected to electric shocks, and one was repeatedly burned with a cigarette lighter. The men were held in degrading conditions, given very little water and little to no food in the initial days of their detention.
Scores of videos showing scenes in which Azerbaijani officers can be seen apparently ill-treating Armenian POWs have been posted to social media. Human Rights Watch closely examined and verified more than 20 of these videos, including through interviews with recently repatriated POWs and family members of servicemen who appear in the videos but have not yet returned. Human Rights Watch also reviewed medical documents.
The accounts of torture and ill-treatment raise concerns that Armenian POWs still in Azerbaijani custody are at risk of further abuse, Human Rights Watch said. Azerbaijani authorities should ensure that Armenian POWs and other detainees still in custody have all the protections to which they are entitled under international human rights and humanitarian law, including freedom from torture and ill-treatment.
The number of Armenian POWs still in custody remains unclear. An Armenian Foreign Ministry representative in Yerevan told Human Rights Watch on February 24 that families are “increasingly desperate” to find their loved ones, especially in light of numerous credible reports of prisoner abuse.
International humanitarian law, or the law of armed conflict, requires parties to an international armed conflict to treat POWs humanely in all circumstances. The third Geneva Convention protects POWs “particularly against acts of violence or intimidation and against insults and public curiosity.” Azerbaijan is also bound by the absolute prohibition on torture and other degrading or inhuman treatment in international law as articulated in both the International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR) and the European Convention on Human Rights (ECHR), to which it is a party.