Մենք ստիպված լքեցինք դիրքերը, որովհետև ոչ մի փամփուշտ անգամ չէինք ստացել. Քաջարանի համայնքապետ
«Կոռեկտ չէ, որ ՀՀ քաղաքացին, որ մասնակցություն է ունեցել պատերազմին, ներկայացնի իր գործողություններն ու քայլերը, բայց ամեն դեպքում, եթե մասամբ մեկնաբանեմ այդ հայտարարությունը, ապա պետք է ասեմ, որ հոկտեմբերի 1-ից ես մեր համաքաղաքացիների հետ եղել եմ առաջնագծում և մասնակցել եմ պատերազմական բոլոր գործողություններին»,- այսօր «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության վարչության մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը ՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ են արել Սյունիքի ինքնապաշտպանական խմբերը։ Լրագրողը հիշեցրեց, որ իմքայլական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը ասել է, թե ինքնապաշտպանական խմբերը թիկունքում են եղել։
Նա նշեց, որ իրենք պատերազմին մասնակցություն են ունեցել այնքանով, որքանով մասնացություն են ունեցել բոլոր «նամուս-թասիբով» հայերը։
«Իսկ ձեր նշած անձը ողջ ընթացքում եղել է Գորիսի համայնքապետարանում, դա է եղել իր խրամատը։ Այդ առումով ինքը ճիշտ է, Գորիսի համայնքապետարանում պատերազմ չի եղել, այդ հատվածում գործողություններ չեն եղել։ Մի փոքր փակագիծ էլ բացեմ, ես՝ մինչև դեկտեմբերի 15 եղել եմ առաջնագծում»,- նշեց նա։
Քաջարան համայնքի ղեկավար Մանվել Փարամազյանն էլ նկատեց՝ իրենք իրենց պարտքն են կատարել։
«Ինչ վերաբերում է Արմեն Խաչատրյանին, ապա նա շատ իզուր է նման բան ասել։ Ես նրան պատերազմի ընթացքում տեսել եմ Գորիսում, երբ Փաշինյանն էր եկել։ Արմեն Խաչատրյանը համայնքապետարանում սուրճ է խմել, ի՞նչ պիտի տեսներ։ Այո՛, մենք ենք մեր ջոկատներով եղել առաջնագծում։ Այն ահռելի պատասխանատվությունը, որ եղավ Փաշինյանի հոկտեմբերի 17-ի հայտարարությունից հետո, մենք սկսեցինք գործողությունները։ Սյունիքի ինքնապաշտպանության կոչից հետո մենք Սյունիքի սահմանից մոտ 40 կմ անվտանգության զոնա ենք պահել, դա հեշտ չի եղել, կռվով ենք վերցրել»,- ներկայացրեց նա։
Մանվել Փարամազյանը նաև հիշեցրեց, որ դեկտեմբերի 17-ին պաշտպանության նախարարն այցելել է իրենց ու ասել, որ պետք է լքեն դիրքերը, որ պետք է  թողնեն արյան գնով պահվածը.
«Մենք ստիպված լքեցինք այդ դիրքերը, որովհետև ոչ մի փամփուշտ անգամ չենք ստացել, ասացին՝ չենք կարող տալ։ Մինչ օրս պետության կողմից ոչ մի աջակցություն չի եղել»։

Глава Каджарана: Нам пришлось покинуть обороняемые ценой крови позиции
«Некорректно, чтобы участвовавший в войне гражданин Республики Армения представлял свои действия и шаги. Но, в любом случае, если частично прокомментировать данное заявление, то должен сказать, что с 1 октября 2020 года вместе с согражданами я был на передовой, участвовал во всех боевых действиях», – сегодня на пресс-конференции правления партии «Возрождающаяся Армения» заявил глава общины Горис Аруш Арушанян, отвечая на вопрос, что сделали группы самообороны Сюника во время этой войны.
Журналист напомнил, что депутат Национального Собрания от фракции правящего блока «Мой шаг» Армен Хачатрян заявил, будто отряды самообороны находились в тылу.
Он отметил, что они участвовали в войне в той же мере, что и все имеющие честь и достоинство армяне.
«А упомянутое вами лицо все время находился в администрации Гориса, там находился его окоп. В этом смысле он прав, в городской администрации Гориса войны не было, на этом месте боевых действий не проводилось. Открою немного скобки: я был на передовой до 15 декабря», – указал Арушанян.
Глава общины Каджаран Сюникской области Армении Манвел Парамазян в свою очередь отметил, что они выполнили свой долг.
«Что касается Армена Хачатряна, то он это сказал напрасно. Я видел его во время войны в Горисе, когда приехал туда Пашинян. Армен Хачатрян пил кофе в администрации Гориса, что он мог видеть? Да, мы со своими отрядами были на передовой. После заявления Пашиняна 17 октября на нас легла огромная ответственность, мы начали действия. После призыва к самообороне Сюника мы обороняли зону безопасности примерно в 40 км от границы с Сюником, это было непросто, мы взяли ее с помощью боевых действий», – рассказал он.
Манвел Парамазян напомнил, что 17 декабря их посетил министр обороны и сказал, что они должны покинуть позиции, что они должны оставить то, что обороняли ценой крови.
«Нам пришлось покинуть эти позиции, потому что мы даже не получили пуль, нам сказали,  что не могут их нам предоставить. Ни дня не получали поддержки со стороны государства».