Շախմատային հրաշամանուկ. Հայաստանից 8-ամյա Վաչե Քոչարյանը հաղթում է մեծահասակների մրցաշարերում
Հայաստանցի ութամյա Վաչե Քոչարյանը հեշտությամբ լուծում է բարդ մաթեմատիկական խնդիրները, իսկ շախմատային մրցաշարերում հաղթում է ավելի մեծ մրցակիցներին: Նա արդեն շահել է բազմաթիվ քաղաքային և հանրապետական առաջնություններ: Այս մասին ասվում է «ՄԻՐ 24»-ի պատրաստած տեսանյութում:
Նշվում է, որ մարզիչը գոհ է տաղանդավոր ուսանողից: Քաղաքային առաջնությունում տղան դարձել է հաղթող։ Նա հաղթել է իրենից մեծ մրցակիցներին: Այժմ նա պատրաստվում է հանրապետական մրցաշարի:
«Ամենակարևորն այն է, որ նա շատ աշխատասեր է, տաղանդավոր, ես չեմ վախենում այս բառից: Կան խելացի երեխաներ, կան երեխաներ, ովքեր շախմատային մտածողություն ունեն», - ասում է շախմատի մարզիչ Էդգար Մեջինյանը:
Մայրը հատուկ ճաշացանկ է մշակել իր որդու համար՝ ուղեղի աշխատանքը խթանելու, երկար դասերից հետո վերականգնելու հարցում: Չոր մրգեր, ընկուզեղեն, մեղր` պապիկի մեղվանոցից. այս մթերքներն էներգիա են հաղորդում, ինչպես և սիրված ըմպելիքը` թեյ վայրի խոտաբույսերով, որը մայրն է պատրաստում:
«Երբ նա փոքր էր, նա շատ էր անհանգստանում պարտությունից,  այժմ  ուժեղացել է: Խաղի ընթացքում Վաչեն ահռելի սթրես է ապրում, և այստեղ կարևոր է ֆիզիկական և հոգեբանական պատրաստվածությունը», - ասում է երիտասարդ շախմատիստի մայրը՝ Նելլի Մախսուդյանը:
Շախմատից բացի, Վաչեն սիրում է թաեքվոնդո ու ծրագրավորում: Նա հորից սովորում է բոլոր գաղտնիքները, լուծում է խնդիրներ, որոնք կարող են անել իններորդ դասարանցիները:
«Հայրս ինձ սովորեցրեց, թե ինչպես շախմատ խաղալ: Ես անընդհատ խնդրում էի նրան խաղալ ինձ հետ: Եվ հետո մայրս առաջարկեց հաճախել շախմատի դպրոց: Երկու ամիս անց ես ստացա չորրորդ կարգ, այնուհետև երրորդ և երկրորդ: Հիմա ես առաջին կարգ ունեմ, և խաղում եմ տաս տարեկան աշակերտների հետ», - ասում է Վաչե Քոչարյանը:
Կարողություններն օգնում են մաթեմատիկայի դասերին, դասարանում Վաչեն լավագույններից մեկն է: Մինչ դասընկերները լուծում են մեկ խնդիր, ուսուցիչը նրա համար առնվազն չորս լրացուցիչ առաջադրանք է պատրաստում:
Նշվում է, որ Հայաստանում շախմատը տարրական դպրոցում պարտադիր առարկա է: Ընդմիջումներին աշակերտները մրցաշարեր են կազմակերպում: Վաչեն կիսվում է իր գիտելիքներով և նույնիսկ առաջարկում քայլերը:

Шахматный вундеркинд: 8-летний Ваче Кочарян из Армении побеждает на турнирах взрослых
Восьмилетний Ваче Кочарян из Армении легко решает сложные математические задачи, а на турнирах по шахматам обыгрывает старших соперников. Он уже победил на многих городских и республиканских чемпионатах. Откуда такие способности и чем еще увлекается мальчик, рассказывает корреспондент «МИР 24».
Восьмилетний Ваче Кочарян сходу разгадывает хитроумные комбинации. Тренер талантливым учеником доволен. На чемпионате города мальчик стал победителем – обыграл старших соперников. Теперь готовится к республиканскому турниру.
«Самое главное – он очень трудолюбивый, талантливый, я не побоюсь этого слова. Есть умные дети, а есть дети, у которых шахматное мышление», – отметил тренер по шахматам Эдгар Меджинян.
Мама разработала для сына специальное меню, чтобы поддерживать работу мозга, помогать восстанавливаться после долгих занятий. Сухофрукты, орехи, пастила и мед с дедушкиной пасеки – эти продукты заряжают энергией, как и любимый напиток – чай с дикорастущими травами, который готовит мама.
«Когда он был маленьким, сильно переживал поражения, а теперь окреп. Ваче испытывает колоссальные нагрузки во время игры, и тут важна физическая и психологическая подготовка», – рассказал мама юного шахматиста Нелли Махсудян.
Помимо шахмат, Ваче увлекается тхэквондо и программированием. Все секреты узнает у отца, решает задачи, которые по силам девятиклассникам.
«В шахматы меня научил играть папа. Я постоянно просил его поиграть со мной. И тогда мама предложила пойти в шахматную школу. Через два месяца я получил четвертый разряд, потом третий и второй. Сейчас у меня первый разряд, и я играю с десятилетними учениками», – поделился Ваче Кочарян.
Способности помогают и на уроках математики, в классе Ваче – один из лучших. Пока одноклассники решает одну задачу, учительница готовит для него как минимум четыре дополнительных задания.
«У Ваче прекрасная память, он впитывает всю информацию, как губка. Как-то я по памяти написала на доске логическую задачу. Он сильно расстроился, потому что она не решалась. Позже подошел ко мне и сказал, что в задании ошибка, и оказался прав», – рассказала учительница по математике Нелли Мартиросян.
Шахматы в Армении – обязательный предмет в младшей школе. На переменах ученики устраивают турниры. Ваче делится знаниями и даже подсказывает ходы.